fblike job contact English English English 

چشمها به سلولهای بنیادی است

3-format1

ایران بیلد> به گزارش سایت آلمانی تاگس اشپیگل- این موضوع که درمان بیماری ها از طریق سلول بنیادی بی خطر هست، تا کنون مشخص نشده است. تحقیق طولانی درباره بیماران نابینا در حال حاضر نتیجه زیر را نشان مید هد. حدود 25 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به بیماری تباهی ماکولار چشم (تباهی لکه زرد در افراد مسن) هستند. از اینرو سلولهای حساس به نور در رتینای چشم، از دست می روند و بیمار لاجرم رفته رفته نابینا می شود.  تا کنون امیدی به درمان این بیماری نبوده است. با این وجود یک مربی اسب، 75 ساله اهل کانزاس، از آمریکا، بعد از درمان عملی توسط سلول بنیادی توانست دید لازم را سوارکاری به دست آورد. در مجموع در این تحقیق، 18 بیمار توانستند مجددا ساعت را بخوانند و از کامپیوتر استفاده کنند. این مورد فردی زمانی بیشتر قابل توجه است که تحقیق از مجله تخصصی” لانست Lancet” برای اولین بار ثابت می کند، درمان سلول بر پایه سلوهای بنیادی آسیب طولانی مدت ایجاد نمی کند.

18 بیمار با سلولهای قرع درمان می شود

وقتی که جیمز تامسون برای اولین بار توانست در سال 1998 سلولهای بنیادی جنین انسانی را در آزمایشگاه خود را در دانشگاه ویسکانسین Wisconsin پرورش دهد و تکثیر کند، انتظارت پزشکان و بیماران برای درمانهای جدید زیاد تر شد. تیم محقق سلولهای بنیادی رابرت لانزا از شرکت فناوری زیستی Advanced Cell Technologie (فن آوری سلول پیشرفته) در مارلبرو Marlborough، ماساچوست Massachusetts از سلول های بنیادی جنین انسانی، سلولهای شبکه پوست را پرورش دادند. در سال 2010 ، شروع به تزریق 9 بیمار مبتلا به دژنراسیون ماکولا و 9 بیماران مبتلا به دیستروفی ماکولا مشابه در یکی از چشمان کردند. مربی اسب اهل کانزانس توانست بعد از یک ماه دوباره ببیند. در تست بینایی، به طور کلی 10 بیمار از 18 بیمار بهبود یافتند، اما در یک بیمار نتیجه خوبی به همراه نداشت. به خصوص اینکه لانزا تا 37 ماه بعد از پیوند هیچ عوارض جانبی از سلولها مشاهده نکرد. همانطور که از ظاهر آن مشخص است، سلولها کنترل نشده تکثیر نمی یابند، مانند آنچه که سلولهای سرطانی انجام می دهند، یا در بافتهای دیگر رشد نمی کنند.

سلولها به طور نرمال عمل می کنند

جیمز ادجایه، محقق سلول بنیادی در دانشگاه دوسلدورف می گوید: ” حال می توانیم بگوییم که درمان سول بنیادی بی خطر است- حداقل در چشم، نه بیشتر و نه کمتر”. اینکه چگونه سلولهای دیگر در سایر اندامهای بدن عمل می کنند، با این تحقیق نمی توان به آن پاسخ داد.

برگرفت (اشپیگل)

م. امید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact