fblike job contact English English English 

معرفی مجله فارسی زبان رنگین کمان (راهبرد)

start

 توجه: مجله راهبرد ربطی به سایت ایرانبیلد ندارد.

تعداد نشریات، روزنامه ها و مجلاتی که به ایرانیان در آلمان می پردازد بسیار محدود و حتی انگشت شمار است.  اما در میان همین تعداد اندک میتوان نشریاتی را یافت که اهداف ارزشمند و مطالب وزینی را به طبع می رسانند. مجله فارسی زبان رنگین کمان (تغییر نام به راهبرد) یکی از آنهاست. از این نشریه 196 شماره تا بحال منتشر شده است. هدف اصلي پیدایش این مجله بنا بر مقدمه موجود در وبسایت آن، كمك به همبستگي و ارتباط بيشتر بين ايرانيان و رفع نيازمندي هاي آنان بود. بر این اساس این نشریه در بخش های —ذیل فعالیت دارد:

الف- بخش نيازمندي ها ( كليه اطلاعات ممكن و مختصر در مورد صاحبان مشاغل و موسسات)

ب-  بخش اطلاعات مستقيم و كامل در مورد افراد و موسسات از طريق آگهي ها

پ- — اطلاعات مختلف اجتماعي، پزشكي، اقتصادي، سياسي، ورزشي، هنري و فرهنگي از طريق مقالات، اطلاعيه ها، مصاحبه ها و تقويم فرهنگي.

ت- — بخش سرگرمي و آموزش شامل داستان، شعر، جدول ، مطالب علمی  و مانند اين ها.

ث- — بخش معرفي بعضي از شهرهاي آلمان كه مجله در آن شهرها پخش مي شد يا مي شود.

ج- مقالات و نوشته هايي براي معرفي جشن ها، مراسم و سنت هاي كشور آلمان

آخرین شماره این مجله را اینجا و همچنین فهرست موضوعی مطالب این نشریه را اینجا بیابید.

تاريخچه برگرفته شده از سایت رنگین کمان (تغییر نام به راهبرد)
Königsteiner Str.268,65922 Frankfürt am Main
  

 حدود هشت سال و نیم پيش، يعني اوائل سال 1998 بود كه تصميم گرفتيم مجله رنگين كمان را منتشر كنيم. خودمان هم نمي دانستيم دقيقا از كجا بايد شروع كرد. فقط مي دانستيم كه جاي چنين نشريه اي در اين منطقه (يعني شهرهاي جنوب هسن از جمله فرانكفورت، ويسبادن، دارمشتات و چند شهر ديگر اطراف آن ها) خالي ست. مجله اي كه بتواند از يك سو پيوندي بين ايرانياني كه در اين مناطق و شهرها زندگي مي كنند، برقرار كند و از سوي ديگر  آن ها را با محيط زندگي خودشان يعني جامعه ميزبان آشنا سازد. هدف مهم ديگر مجله رفع بخشي از نيازمندي هاي اطلاعاتي مردم بود. بسياري از ايرانيان ، به علت ناآشنائي با زبان آلماني يا عدم تسلط برآن، از امكانات محيط خود كمترمي توانند بهره بگيرند و يا در اثر بي اطلاعي از قوانين و مقررات، دچار مشكلات و گرفتاريهايي مي شوند. از اين رو نيازمندندكه با هموطنان خود در تماس بيشتري باشند و اطلاعاتي از شرايط محيط، به زبان فارسي در اختيارشان قرار داده شود. به هرحال رنگين كمان با توجه به اين نيازها و اهداف به وجود آمد. 

اولين شماره آن- كه درواقع شماره صفر نام داشت- در تاريخ 16/3/1998 ، يك هفته پيش از نوروز سال 1377 منتشر شد. مجله اي كوچك، در همين قطع فعلي A5  كه فقط 52 صفحه داشت و تيراژ آن 1000 نسخه بود. اكنون مجله حداقل در 80 صفحه ( با صفحات متعدد رنگي) و تيراژ بين 3500 تا 4000 نسخه منتشر مي شود. ابتدا مي خواستيم مجله را به قيمت 1 مارك بفروشيم اما با توجه به فرم و محتواي مجله (كه بخش عمده ي آن را آگهي ها تشكيل مي دادند) و باتوجه به مشكلات ديگر، بعد از يكي دو شماره از خير فروش آن گذشتيم و براي تامين مخارج تهيه، چاپ و پخش مجله فقط به پول آگهي ها و بخشي هم از آبونمان مجله اكتفا كرديم كه همچنان تا امروز هم ادامه دارد.
همان طور كه پيش از اين گفته شد هدف اصلي به وجود آمدن رنگين كمان، كمك به همبستگي و ارتباط بيشتر بين ايرانيان و رفع نيازمندي هاي آنان بود و در اين راه ما بخش هاي متعددي را براي مجله در نظر گرفتيم:
— بخش نيازمندي ها كه كليه اطلاعات ممكن و مختصر در مورد صاحبان مشاغل و موسسات مختلف را شامل مي شود.
— بخش اطلاعات مستقيم و كامل در مورد افراد و موسسات از طريق آگهي ها
— اطلاعات مختلف اجتماعي، پزشكي، اقتصادي، سياسي، ورزشي، هنري و فرهنگي از طريق مقالات، اطلاعيه ها، مصاحبه ها و تقويم فرهنگي.
— بخش سرگرمي و آموزش شامل داستان، شعر، جدول ، مطالب علمی  و مانند اين ها.
— بخش معرفي بعضي از شهرهاي آلمان كه مجله در آن شهرها پخش مي شد يا مي شود. همچنين مقالات و نوشته هايي براي معرفي جشن ها، مراسم و سنت هاي كشور آلمان ( از جمله وايناختن، استرن و غيره)
در ارتباط با بخش هاي بالا به ويژه بخش اطلاعات عمومي در 100 شماره اي كه رنگين كمان منتشر شده است ، حدود 72 مقاله پزشكي،    58 مقاله اجتماعي / سياسي، 37 مطلب فرهنگي هنري، 27 مطلب فنی و آموزشی،  85 مصاحبه، 90 داستان، 20 مطلب در مورد بچه ها  و 100 مطلب گوناگون  به چاپ رسيده است كه فهرست تقریباً كامل آن ها را در زير ملاحظه خواهيد كرد. ( علاقمندان به مطالب چاپ شده در شماره های گذشته می توانند باما تماس بگیرند و مطلب یا شماره مورد نظر خودرا فقط با پرداخت مخارج پست و بسته بندی ، دریافت دارند.)
 مجله رنگين كمان از آغاز تا امروز در يك دفتر كوچك و با كادري 2-3 نفره كه با احتساب همكاراني كه گه گاه براي ما مطلبي تهيه مي كنند حداكثر به 5 نفر مي رسد، تهيه و چاپ مي شود. مي دانيم كه كارمان نقص هايي دارد. گاه اشتباهات تايپي يا چاپي (كه دامن گير ساير مجلات و روزنامه ها هم هست) ما را گرفتار مي كند. اما كوشش كرده ايم و مي كنيم كه كارمان را روز به روز بهتر و تميزتر انجام دهيم. و اطمينان داريم خوانندگاني كه در تمام اين سال ها ما را همراهي كرده اند اين كوشش را ناديده نگرفته اند.
در اين جا از همه خوانندگان مجله و همه ي صاحبان آگهي ها كه موجوديت مجله درواقع وابسته به همراهي و مساعدت آن هاست، تشكر مي كنيم و اميدواريم بتوانيم در انجام خدمت كوچكي كه براي خودمان هدف قرار داده ايم، پيگير و کوشا باشيم!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*4 پاسخ برای“معرفی مجله فارسی زبان رنگین کمان (راهبرد)

 1. Avatar علی مزارعی گفت:

  درود
  بنده دانشجوی دکتری ادبیات فارسی هستم و مشتاقم برای مجله های isi که به زبان فارسی مقاله چاپ مبکنند مقاله های خود را ارسال کنم بنابراین چون در زمینه ادبیات مجله ای را نمیشناسم در صورت امکان خواهشمند م بنده را راهنمایی فرمایید
  با تشکر

 2. Avatar پریسا جعفرزاده گفت:

  درود و ارادت
  اینجانب پریسا جعفرزاده به منظور ایجاد همکاری در نشریه مذکور با 5 سال سابقه خبرنگاری اعلام علاقه به همکاری مینمایم . لطفا در صورت لزوم در این زمینه اقدامات لازم را مبذول بفرمایید
  با سپاس
  ارادتمند:پ. جعفرزاده

 3. Avatar درویش علی ادریساوی گفت:

  سلام وقت بخیر ، در خواست کار در سایت یا مجله و … . تا کنون با مجله خانواده سبز ، اخبار کیش کار کرده ام و آخرین کارم همکنون در سایت تاروت رنگی چاپ شده . لطف و بزرگواری می فرمائید با بنده ارتباطی داشته باشید .

 4. Avatar Nima Rahmani گفت:

  با سلام
  من نيما رحمانى هستم ، ساكن شهر تورنتو – كانادا و مدير هنرى اموزشگاه موسيقى زنگوله. در حال حاضر دو تا شعبه در تورنتو داريم و مشغول به تدريس موسيقى هستيم . با توجه به اينكه غير از كلاس هاى خصوصى و گروهى كه به صورت حضورى برگزار مى شود، كلاس هاى ان لاين هم داريم؛ قصد گسترش دادن اموزش موسيقى ايرانى به صورت ان لاين در اروپا و امريكاى شمالى رو دارم. اگرچه در حال حاضر تعداد هنرجويى در كلن داريم ولى هيچ تبليغ ديگرى نداشتيم.
  مجله شما رو به صورت ان لاين پيدا كردم به جهت چاپ تبليغ اموزشگاه در اين مجله. ممنون ميشم برام ايميلى بزنيد در اين رابطه و كل شرايط رو توضيح بدين، به خصوص اگر احياناً گزينه حمايت مالى ( Sponsor ) رو هم داشته باشين ممنون ميشم اون رو هم براى من بفرستين.
  ارادتمند
  نيما رحمانى
  چند تا از ويدئو هاى زنگوله و خودم :

  http://youtu.be/pPUb3KMTuiw

  http://youtu.be/ntI3qGAtpA8

  http://youtu.be/W9hBn8H0hOk

  http://youtu.be/LsNXtFXHzAs


contact