fblike job contact English English English 

گستاخی‌ وزیر خارجه سعودی‌

download

عادل جبیر وزیر خارجه عربستان در اظهارات گستاخانه تلویحا ایران به تهدید نظامی کرد. سعودی پس از حمله به یمن و سکوت ایران که موجب گستاخ تر شدن انها شد دچار توهم در قدرت نظامی خود شده اند.

وزیر امور خارجه سابق عربستان هم دو سال پیش گفته بود در بسیاری از درگیری‌ها (در منطقه) ایران بخشی از مشکل است و نه راه حل آن!

این نخستین باری نیست که پس از آغاز دیپلماسی دولت جدید در کاهش چالش های جهانی و نزدیکی در گفتگوها به دولتهای غربی و آمریکا، اعراب منطقه و بویژه رقیب دیرین ایران، عربستان سعودی، سعی در تخریب وجهه جهانی ایران دارد. به گزارش ایران بیلد به نقل از العربیه، سعودالفیصل، وزیر خارجه پادشاهی سعودی با اشغالگر خواندن ایران، خواستار خروج نیروهای ایران از سوریه شده است.  وزیر خارجه سعودی‌ها این سخنان را در جریان کنفرانس خبری مشترک با فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان در شهر جده در ساحل دریای سرخ بر زبان رانده است.

وی مدعی شد: «در بسیاری از درگیری‌ها (در منطقه) ایران بخشی از مشکل است و نه راه حل آن».  وی ادامه داده که «اگر ایران می‌خواهد بخشی از راه حل در سوریه باشد، باید نیرو‌هایش را از سوریه خارج کند و در عراق و یمن نیز همین کار را انجام دهد». به گزارش آسوشیتدپرس، وزیر خارجه عربستان اظهار داشته: در اوضاع کنونی، باید ایرانی‌ها را اشغالگر نامید، زیرا به حکومت اسد ـ که آن را نامشروع نامیده ـ کمک می‌کنند. این در حالی است که عربستان سعودی و برخی دیگر از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس در سه سال اخیر از تروریست‌هایی حمایت کرده‌اند که جنگ آن‌ها علیه دولت مرکزی سوریه، بیش از ۱۸۰ هزار کشته و خسارات بزرگ اقتصادی بر جای گذاشته است.

سخنان وزیر خارجه عربستان، تنها ده روز پس از آنی است که جو بایدن، معاون رئیس جمهور امریکا، آشکارا عربستان سعودی و دیگر متحدان منطقه‌ای آمریکا را نه تنها به حمایت‌های گوناگون از تروریست‌ها در عراق و سوریه متهم کرد، بلکه آن‌ها را اصلی ترین مشکل آمریکا در منطقه دانست. هرچند بایدن بعدا ترجیح داد از مواضع خود عقب‌نشینی کند، همزمان امریکا و عربستان بر سر آموزش و ایجاد نسل جدیدی از تروریست‌ها در خاک عربستان سعودی برای دخالت در سوریه توافق کرده‌اند.  اتهام‌زنی‌های وزیر خارجه عربستان به ایران، در حالی است که دولت ایران، ابایی از اعلام اینکه از دولت‌های سوریه و عراق و مردم این کشور‌ها در جنگ با تروریسم حمایت کرده و خواهد کرد، نداشته است.

ایران بیلد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact