job job job  job        jobjob job  job

بیمه ایرانیان خارج از کشور ابلاغ شد

tamin_eitemaee_20120318_1826889087

به گزارش ایران بیلد به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، مدیر عامل این سازمان در مصاحبه ای گفت: هموطنان خارج از کشور که امکان حضور در ایران و انعقاد قرار داد بیمه با آنان میسر نیست و در این خصوص صرفا از طریق وکیل خود اقدام می‌کنند، می‌توانند با معرفی وکیل نسبت به ارائه تقاضا، انعقاد قرار داد و پرداخت حق بیمه اقدام کنند. بر این اساس، سازمان تأمین اجتماعی تمامی اتباع ایرانی شاغل در فعالیت های مختلف و یا غیر شاغل خارج از کشور که فاقد نظام بیمه ای نزد سایر صندوق ها و سازمان تأمین اجتماعی هستند را تحت پوشش در می آورد.

 بر اساس این طرح، حداکثر سن پذیرش تقاضا برای مردان و زنان در زمان ثبت نام 50 سال تمام است و چنانچه سن متقاضی در زمان ثبت تقاضا بیش از سن مذکور باشد، پذیرش درخواست وی منوط به دارا بودن سابقه پرداخت حق بیمه قبلی معادل مدت مازاد سنی مقرر خواهد بود. مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی تصریح کرد: پذیرش درخواست آن عده از متقاضیانی که قبل از تاریخ ارائه تقاضا حداقل دارای 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه باشند از اعمال شرایط سنی مقرر معاف خواهند بود و اینکه حداقل سن متقاضی در تاریخ ثبت درخواست 18 سال تمام شمسی بوده مگر اینکه گواهی رشد از مراجع ذیصلاح ارائه شود.

وی گفت: وکیل متقاضی با ارائه وکالتنامه قانونی (تنظیمی در دفتر اسناد رسمی کشور) و یا وکالتنامه‌ای که به تأیید نمایندگی سیاسی، کنسولگری و یا وابسته کار جمهوری اسلامی ایران در محل اقامت متقاضی رسیده باشد، می‌تواند نسبت به ارائه تقاضا، انعقاد قرار دادو پرداخت حق بیمه متعلقه اقدام کند. نوربخش افزود: متقاضیان استفاده از این بیمه می‌‌توانند با پرداخت حق بیمه مقرر شامل؛ بیمه بازنشستگی و فوت با نرخ حق بیمه 16 درصد (14 درصد سهم بیمه شده+2درصد سهم دولت) یا بیمه بازنشستگی، از کار افتادگی و فوت با نرخ حق بیمه 20 درصد (18 درصد سهم بیمه شده + 2 درصد سهم دولت) از تعهدات قانونی مربوطه بهره‌مند شوند. وی اظهار داشت: برخورداری بیمه شدگان از مستمری بازنشستگی، از کارافتادگی، فوت و درمان حسب شرایط مقرر در قانون تأمین اجتماعی و تغییرات بعدی در آن خواهد بود.

مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی تصریح کرد: تمامی متقاضیان بیمه بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت با نرخ 20 درصد باید با هزینه شخص متقاضی مورد معاینه پزشکی قرارگیرند و چنانچه از کارافتاده کلی شناخته شوند تنها می‌توانند در قبال حمایت های بیمه بازنشستگی و فوت با نرخ 16 درصد مشمول مقررات بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد قرار گیرند.

وی گفت: مبنای پرداخت حق بیمه متقاضیانی که در تاریخ ارائه تقاضا کمتر از 5 سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند به انتخاب وی بین 5/1 برابر حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار تا حداکثر دستمزد شاغلین خواهد بود. دکتر نوربخش افزود: مبنای پرداخت حق بیمه متقاضیانی که بیش از 5 سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند، میانگین دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه آخرین 360 روز قبل از ثبت تقاضای آنان  مشروط بر اینکه مبلغ مزبور از 5/1 برابر حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار در زمان تقاضا کمتر نباشد، خواهد بود و از ابتدای هر سال به میزان درصدی که طبق مصوبات شورای عالی کار به سطوح دستمزد شاغلین اضافه می شود، مبنای پرداخت حق بیمه بیمه شدگان افزایش پیدا می‌کند.

وی اظهار داشت: متقاضی در صورت تمایل می‌تواند علاوه بر پرداخت حق بیمه با نرخ‌های تعیین شده، با پرداخت حق بیمه به میزان مشخص شده در ماده 29 قانون تأمین اجتماعی و تغییرات بعدی آن صرفاً در داخل کشور از حمایت درمانی سازمان تأمین اجتماعی برای خود و افراد تحت تکفل قانونی برخوردار شود. نوربخش تصریح کرد: پرداخت وسایل کمک پزشکی (پروتز ، اروتز) و هزینه کفن ودفن به این قبیل از بیمه شدگان در صورت دارا بودن حمایت درمانی در زمان ارائه درخواست بهره مندی از تعهد مذکور با رعایت تمام شرایط قانونی بلا مانع است.

لازم به ذکر است که، اطلاعات و فرم های مورد نیاز در سایت رسمی سازمان تأمین اجتماعی  در دسترس متقاضیان قرار دارد.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بازگشت به بالا


Iran
Iran
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job