fblike job contact English English English 

چالش جدید داعش برای دولت آلمان

IMG17545655

به گزارش ایران بیلد، روزنامه آلمانی “بیلد آم زونتاگ” پنجم اکتبر به نقل از گزارشی از سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا نوشت: فرماندهان “دولت اسلامی” افراد خود را با پاسپورت‌های تقلبی راهی اروپا و از جمله آلمان می‌کنند تا آنها در اروپا به عملیات تروریستی خود ادامه دهند. بنا بر گزارش دویچه وله، مقامات امنیتی آمریکا موفق شده‌اند گفت‌وگو‌های درون‌سازمانی تروریست‌های دولت اسلامی را شنود کنند. رهبری “دولت اسلامی” از افراد خود خواسته‌ است برای رسیدن به اروپا از راه هوایی استفاده نکنند، زیرا این راه به نسبت دیگر راه‌های موجود با کنترل بیشتری مواجه است.

روزنامه بیلد آم زونتاگ در ادامه گزارش می دهد که مقامات امنیتی آلمان این طرح تروریست‌های “داعش” را می‌شناسند، اما هنوز هیچ خبری از برنامه مشخص تروریستی توسط این افراد ندارد. سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا اعلام کرده‌اند که جریان تروریستی “دولت اسلامی” بعضی از فرماندهان خود را به عنوان پناهجو به کشورهای اروپایی اعزام می‌کند تا آنها در اروپا به عملیات تروریستی دست بزنند.

به نقل از آژانس خبری فرانسه، مقامات دولت آلمان تخمین می‌زنند حدود 400 آلمانی برای مبارزه در کنار داعش به عراق و سوریه سفر کرده‌اند. توماس دومزیر، وزیر کشور آلمان 12 سپتامبر اعلام کرد، آلمان حمایت فعال از داعش را غیرقانونی می‌داند و این حمایت شامل عضوگیری و تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی می‌شود.

 روزنامه اتریشی “کوریر”، نیز پیش از این گزارش داد که حدود یک سوم نیروهای سازمان تروریستی سلفی داعش در سوریه و عراق ظاهرا از اروپاییان استخدام می شوند. بر اساس اطلاعات یک نهاد امنیتی در اتریش حدود 50 اتریشی در جبهه داعش در سوریه و عراق مبارزه می‌کنند. آژانس فدرال اتریش برای حفاظت از قانون اساسی و مبارزه با تروریسم (BVT) احتمال می دهد که تا حدود 50 اتریشی در جبهه داعش مشغول نبرد باشند.

بیش از یک میلیون شهروند سوری از ترس جنگ داخلی در کشورشان به ترکیه گریخته اند که برخی از آنان در تلاشند تا راهی به کشورهای اروپایی بیابند. اینجا همان نقطه ای است که دولتهای اروپایی را هوشیار کرده است چرا که گفته می‌شود که جریان تروریستی “دولت اسلامی” می‌کوشد در میان این گروه از پناهجویان سوری افراد خود را وارد کرده و آنها را به اروپا بفرستد. این موضوع زمانی دشوارتر می شود که بنا بر اعلان داعش، این پدیده قصد دارد تا کشورهای حامی ائتلاف ضد داعش را در کشورهای خودشان تنیبه نماید.

بنا بر گزارش دویچه وله، بسیاری از شهروندان آلمانی در حال حاضر در مناطق زیرنفوذ جهادگرایان دولت اسلامی زندگی و فعالیت می‌کنند. این افراد تاکنون بارها به آلمان بازگشته‌اند و هیچ خطری نیز آنها را تهدید نکرده است. رهبری “دولت اسلامی” همچنین در نوارهای شنیداری و ویدئوهایی که برای هواداران خود در اروپا و آمریکا می‌فرستند، از آنها می‌خواهد که فعال شوند و اقدامات تروریستی را در محل سکونت خود نیز اجرایی کنند.

 پیش از این، آژانس خبری فرانسه گزارش داده بود که کژشنیک بریشا، جوان 20 ساله متولد فرانکفورت و از خانواده‌ای کوزوویی، متهم به عضویت در یک سازمان تروریستی خارجی شده است. و  منتظر رای دادگاه خود است. جلسه دادرسی به پرونده این فرد تحت تدابیر شدید امنیتی در میان سختگیری کشورهای غربی درباره تهدید شهروندانی که از سوریه و عراق بازمی‌گردند برگزار شد. دادستانان فدرال معتقدند، بریشا به همراه سایر افراطیون از طریق ترکیه در ژوئیه 2013 به قصد پیوستن به جنگ برای ایجاد یک “خلافت” در عراق و سوریه به سوریه سفر کرده است. این فرد پس از رسیدن به سوریه به سرعت تحت آموزش استفاده از سلاح گرم قرار گرفته و به عنوان یک پزشک و نگهبان شروع به فعالیت کرده است. بریشا طی شش ماهی که در سوریه بوده دست کم در کنار گروه داعش در سه جنگ علیه نیروهای بشار اسد جنگیده است. او به دلایلی که برای مقامات نامشخص است در دسامبر 2013 به آلمان بازمی‌گردد و در فرودگاه فرانکفورت بازداشت شد. به اعتقاد دادستانان هیچ شواهدی درباره طرح‌ریزی یک حمله در آلمان توسط وی وجود ندارد اما ماموران تحقیق امیدوارند بتوانند اطلاعاتی از نحوه کار در داخل داعش پیش از اعلام رای هیات منصفه در اواخر نوامبر به دست آورند.

ایران بیلد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact