fblike job contact English English English 

واکنش امارات به سخنان جو بایدن

بایدن

به گزارش رادیو فرانسه، پس از جنجال برخاسته در ترکیه و واکنش شدید اردوغان، دولت امارات متحده عربی نیز به اتهامات وارده ازسوی جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، مبنی بر کمک برخی از کشورهای متحد واشنگتن به رشد افراط گرایی درمنطقه، واکنش نشان داد. وزارت امور خارجه امارات شب شنبه با انتشار بیانیه ای در ابوظبی با رد سخنان جو بایدن اعلام داشت که “این سخنان حیرت انگیز، نشان عدم توجه به نقش امارات در مبارزه علیه افراطی گری و تروریسم است.”

از سوی دیگر، روز‌نامه «دیلی‌تلگراف» در مطلبی به قلم «چارلز گلس» اظهارات بایدن را دستمایه انتقاد از سیاست‌های آمریکا در سوریه قرار داده و نوشته است که معاون رئیس‌جمهور آمریکا در حالی به نقش ترکیه، عربستان و امارات در تجهیز تروریست‌ها اشاره کرد، که فراموش کرد بگوید تمام این اقدامات با اطلاع سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا صورت گرفت. نویسنده تلگراف با بیان این نقل قول، نوشته است: «آنچه که بایدن از آن غافل شد، این بود که متحدان آمریکا این سیاست را با اطلاع ایالات متحده اجرا می‌کردند، اما واشنگتن هیچ اقدامی برای توقف این رویه انجام نداد».

اصل مطلب از رادیو فرانسه:

” انور گرگش “وزیر امور خارجه امارات در بیانیه خود خواستار توضیح معاون رئیس جمهوری آمریکا در این مورد گردیده که، به گفته وی، برداشت نادرستی از نقش امارات در مبارزات کنونی موجب می گردد، آنهم در زمانی که امارات حمایت عملی و سیاسی خود را از تلاش های کنونی برای از میان برداشتن این گروه نشان داده است.

از سوی دیگر، به دنبال ابراز نا خشنودی رجب طیب اردوغان از اتهامات وارده علیه چند کشور خاورمیانه از جمله ترکیه در مورد برکشیدن داعش در سوریه و عراق، جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا در یک گفت وگوی تلفنی با رئیس جمهوری ترکیه از اینکه سخنان وی سوء تعبیرشده است پوزش خواست.

جو بایدن روز پنجشنبه، اول ماه اکتبر، در جریان یک پرسش و پاسخ در دانشگاه هاروارد، گفته بود که متحدین آمریکا در خاورمیانه به رشد افراط گرایی در سوریه کمک کرده اند که نتیجه آن داعش بوده است. بایدن در سخنان خود علاوه بر ترکیه از عربستان سعودی، قطر و امارات متحده نام برده وگفته بود: “متحدان ما در منطقه بزرگترین مشکل ما هستند”.

جو بایدن با اشاره به کمک های تسلیحاتی و لوژستیکی برخی از کشورها به داعش در سوریه گفته بود که : “او (رجب طیب اردوغان ) به من گفت ” تو راست می گفتی، ما اجازه دادیم شمار زیادی از آنها (از طریق خاک ترکیه) عبور کنند. بایدن افزوده بود حالا آنها مرزهایشان را کنترل می کنند. در پاسخ به این سخنان رجب طیب اردوغان گفته است: “من هرگز چنین چیزی نگفته ام، اگر او چنین حرفی زده است باید عذر خواهی کند”. به دنبال ابراز خشم رئیس جمهوری ترکیه، به گزارش آسوشیتد پرس، کاخ سفید روز شنبه اعلام کرده است که جو بایدن در یک گفت وگوی تلفنی با رجب طیب اردوغان از اینکه “اظهاراتش به این تعبیر شده باشد که ترکیه و دیگر کشورهای متحد آمریکا در منطقه عمداً باعث تقویت گروه خلافت اسلامی شده اند، عذر خواهی کرده است”.

برآمد: رادیو فرانسه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact