fblike job contact English English English 

کوبانی؛ یک تیر و دو نشان برای ترکیه!

kobani11

مهر ۱۱, ۱۳۹۳

تروریستهای داعش وارد شهر کوبانی در مرز سوریه و عراق شدند و کنترل بخش هایی از جنوب این شهر را در دست گرفتند. به گزارش شبکه تلویزیون المیادین ، جنگجویان داعش پس از ورود به بخشی از جنوب غرب شهر کوبانی در مرز سوریه با ترکیه، گلوله باران شدید مرکز این شهر را آغاز کردند. این در حالی است که پیشمرگه تهدید کرد در صورت ورود داعش به شهر عین العرب (کوبانی) در شمال سوریه، جنگ شهری با جنگجویان این گروه را آغاز خواهد کرد. به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، نیروهای پیشمرگه خود را برای جنگ شهری با جنگجویان داعش در داخل شهر کوبانی آماده می کنند. داعش از سحرگاه جمعه کوبانی را هدف خمپاره قرار داده بود.

از آن سو، «احمد داود اوغلو»، نخست وزیر جدید ترکیه نیز روز جمعه گفته است که کشورش برای جلوگیری از تصرف شهر مرزی کوبانی توسط شورشیان وابسته به گروه دولت اسلامی (داعش) هر اقدامی که لازم باشد، انجام می‌دهد! این سخنان، در کنار اجازه پارلمان این کشور به ارتش ترکیه برای اقدام به عملیات نظامی آن کشور و نیروهای خارجی در عراق و سوریه بیشتر مفهوم می یا بد. البته، عصمت ایلماز، وزیر دفاع ترکیه انجام هر گونه اقدام فوری در این مورد را غیرمحتمل عنوان کرد. اینها را باید در دودلی ترکیه برای تخمین هزینه و فایده ورود نظامی به بحران داعش و سوریه دانست.

چرا که پس از رای گیری پارلمان ترکیه، برای دخالت نظامی آن کشور در عراق و سوریه، عبداله اوجلان رهبر زندانی حزب کارگران کردستان تهدید کرده بود که در صورت سقوط کوبانی، پروسه صلح حزب کارگران کردستان با ترکیه به پایان خواهد رسید. پیشروی شورشیان سنی مذهب تندرو در مناطق کردنشین سوریه واقع در نزدیکی مرز ترکیه و نزدیک شدن جبهه جنگ به مرز ترکیه ظاهرا باعث افزایش فشار بر دولت ترکیه جهت بر عهده گرفتن نقشی مهم‌تر در مبارزه با شورشیان وابسته به دولت اسلامی در سوریه و عراق شده است.

ترکیه البته بارها نشان داده که با زیاده خواهی ها در عرصه منطقه ای و بین المللی، می تواند دچار وسوسه شده و این بار با اقدام به حمله نظامی به خاک سوریه یا عراق، علاوه بر گسترش حوزه نفوذ خود در راستای رویای امپراطوری عثمانی!، کردهای ترکیه را نیز راضی نگهدارد.

 گزارش تابناک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact