fblike job contact English English English 

ایالت هسن؛ ماین، برجهای بلند، نمایشگاه های مهم

Frankfurt-Germany-1024x688

پایتخت ایالت هسن، شهر ویسبادن است، اما شهرت فرانکفورت چیز دیگری است. آسمان‌خراش فرانکفورت مانند ساختمان دویچه بانک شهرت جهانی دارند. ایالت هسن (Hessen)، در مرکز آلمان قرار دارد. مناطق جنوبی این ایالت در حوزه‌ی دو رود راین ـ ماین، پیرامون شهر فرانکفورت، یکی از پرجمعیت‌ترین مناطق آلمان و بسیار قوی از نظر اقتصادی هستند.

فرانکفورت که در کنار رود ماین قرار دارد، با داشتن جمعیتی بالغ بر ۶۵۰ هزار نفر از بزرگ‌ترین شهرهای ایالت هسن است. فرودگاه راین ـ ماین فرانکفورت که یکی از مهم‌ترین شاهراه‌های هوایی بین‌المللی است، در آستانه‌‌ی دروازه‌ی این شهر بنا شده است. در فرودگاه راین ـ ماین فرانکفورت، بیش از ۷۰ هزار نفر کار می‌کنند. شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا با حدود ۳۵ هزار کارگر و کارمند، یکی از بزرگ‌ترین کارفرمایان ایالت هسن است. افزون بر این، این ایالت به‌خاطر داشتن صنایع شیمی و داروسازی، ماشین و خودروسازی، محل جذب هزاران نیروی کار در منطقه‌ی راین ـ ماین است.

فرانکفورت به‌خاطر دایر بودن دفترهای اصلی بانک‌های بزرگ آلمان در آن، و به‌خاطر تشابه‌اش با مرکز مالی مهم نیویورک، “مانهاتان” (Manhattan)، به این نام نیز خوانده می‌شود. دفاتر اصلی مراکز کنسرن‌هایی چون بانک‌ آلمان، بانک درسدن و بانک تجارت آلمان و شعبه‌های بسیاری از مراکز اقتصادی جهان، در این شهر دایرند. فرانکفورت از نظر برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی متعدد نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است. از جمله‌ی این نمایشگاه‌های جهانی، می‌توان مهم‌ترین نمایشگاه شرکت‌های خودروسازی بین‌المللی (IAA) یا نمایشگاه جهانی کتاب را که در پائیز هر سال برگزار می‌شوند، نام برد. ‌

برای دست‌اندرکاران و دوست‌داران هنرهای مدرن، شهر کاسل و نمایشگاه‌ بین‌المللی داکومنتا که از سال ۱۹۵۵، هر ۵ سال یک‌بار در آن بر پا می‌شود، بسیار حائز اهمیت است. با این حال، غنا و تنوع موزه‌های “ساده”‌ی فرانکفورت، نیز در میان موزه‌های شهرهای دیگر آلمان زبانزد است.

پایتخت ایالت هسن، ویسبادن، یکی از مشهورترین مناطق خوش آب و هوا برای درمان است. خانه‌های روستایی در این خطه، جذابیت‌های خاصی دارند. به دور از مراکز پر تراکم شهری، ایالت هسن، با شمار زیادی از شهرک‌ها و دهات کوچک خود، از ساختاری روستایی برخوردار است. پیشینه‌ی بسیاری از شهرهای این ایالت، با رویدادهای تاریخی پیوند خورده‌اند. برای مثال مارتین لوتر، کشیش اصلاح‌طلب آلمانی، بارها در دانشگاه شهر ماربورگ با همتای اصلاح‌طلب خود، هولدریش تسوینگلی (Huldrych Zwingli) دیدار کرد و با او درباره‌ی مفاد تزهای اصلاح‌طلبانه‌ی خود به بحث نشست. این دانشگاه در سال ۱۵۲۷ تأسیس شده است و اکنون در آن حدود ۲۰ هزار دانشجو مشغول تحصیل‌اند. ایالت هسن از نظر نوع شراب و مواد غذایی نیز، به‌خاطر ویژگی‌های خاص خود، شهرت دارد. از جمله شراب سیب و پنیر سختی که در سرکه خوابانده‌ و با پیاز تزئین کرده باشند، خاص این منطقه است.

یکی از مشهورترین شخصیت‌های آلمانی‌ای که در ایالت هسن به‌دنیا آمده، شاعر بزرگ آلمان، یوهان وولفگانگ فن گوته (Johann Wolfgang von Goethe) است. گوته در سال ۱۷۴۹ در فرانکفورت به دنیا آمده است. دو برادر نویسنده، یاکوب و ویلهلم گریم (Jacob und Wilhelm Grimm) در سال‌های ۱۷۸۵ و ۱۷۸۶ در هاناو (Hanau) زاده شدند. این دو نویسنده، به‌ویژه به‌خاطر گردآوری افسانه‌های آلمانی شهرت دارند.

ایران بیلد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact