fblike job contact English English English 

معرفی اداره امور دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های آلمان

010_AAA_WEB_Start_klein

دانشگاه های آلمان در جذب دانشجویان خارجی بویژه از کشورهای آسیایی و آفریقایی و نیز اروپای شرقی بسیار موفق هستند. در سالهای اخیر، این توجه با رنکینگ این دانشگاه ها بر حسب خدماتی که به دانشجویان خارجی ارائه می دهند، باعث شده تا مدیران دانشگاه ها، تلاشی گسترده تر برای جلب دانشجویان خارجی بعمل آورند. بدین منظور اداره امور دانشجویان خارجی در دانشگاه ها، تحت عنوان Das Akademische Auslandsamt با حروف اختصاری (AAA) و یا International Office مسئول حمایت و راهنمایی دانشجویان خارجی شده است.

وظایف اداره امور دانشجویان خارجی عبارتند از ارتقای سطح همکاری دانشگاه واقع در آلمان با سایر دانشگاه‌های طرف قرارداد با این دانشگاه در خارج از کشور، و کمک به دانشجویان خارجی در امور تحصیل، اشتغال و اقامت. مهر این اداره غالبا بر روی برگه پذیرش دانشجویی دیده می‌شود. به عبارت دیگر پذیرش دانشجویی توسط این اداره صادر می‌شود و از همین رو می‌توان حتی پیش از سفر به آلمان درباره جزییات اقامت در شهر محل تحصیل با مسئولان اداره امور دانشجویان خارجی در دانشگاه محل تحصیل تماس حاصل کرد. پاسخ به سئوالاتی درباره ثبت نام در دانشگاه، و نکات مبهم فرم‌های اقامت و فرم‌های دانشجویی، یافتن محل اقامت برای دانشجویان جدید الورود، از وظایف کارمندان این اداره است. غالبا در این اداره تعدادی از دانشجویان آلمانی و یا دانشجویان خارجی که سال‌های بیشتری را در آلمان سپری کرده‌اند، مشغول به کار هستند و وظیفه کمک و مشاوره به دانشجویان خارجی را برعهده دارند.

یکی از روشهای موثر اجرایی در این اداره برگزاری سمینارها و دوره‌های فشرده‌ای است که در هفته‌های اول شروع ترم تحصیلی برای آگاهی بیشتر دانشجویان خارجی برگزار می‌گردد. شرکت در این کلاس‌ها به دانشجویان خارجی که به تازگی به آلمان سفر کرده‌اند، توصیه می‌شود. در این سمینارها اطلاعات مفیدی درباره تحصیل در دانشگاه در اختیار دانشجویان خارجی قرار می‌گیرد. علاوه بر این دانشجویان خارجی ورودی هر ترم تحصیلی در این دوره‌ها با یکدیگر آشنا می‌شوند و می‌توانند از تجربیات هم استفاده کنند. علاوه بر این، این اداره سمینارها و دوره های آشنایی، دوره های گرد هم آیی میز چای یا قهوه، و مانند آن را برای خانواده های دانشجویان نیز برگزار می نماید.
برای آشنایی بیشتر دانشجویان با یکدیگر، اداره امور دانشجویان خارجی در ابتدای هر ترم تحصیلی مهمانی دانشجویی برپا می‌کند و یا دانشجویان را از طریق تورهای گردشی با شهر محل سکونت دانشجو و امکانات و جذابیت‌های آن آشنا می‌کند.
برخی از ادارات امور دانشجویان حتی از دانشجویان باتجربه‌تر برای کمک به دانشجویان خارجی استفاده می‌کنند. دانشجویان خارجی در ابتدا برای افتتاح حساب بانکی، بستن قرارداد اجاره منزل و ثبت نام و مشخصات خود در شهرداری شهر محل تحصیل ممکن است با مشکلاتی روبرو شوند. از همین رو اداره امور دانشجویان خارجی از تعدادی از دانشجویان آلمانی برای کمک به دانشجویان خارجی در زمینه‌های ذکرشده دعوت به همکاری می‌کند.
اگر این مراحل را پشت سر گذاشتید و در ترم‌ها و سال‌های پیش رو در زمینه‌های دیگر همچون تمدید اقامت دانشجویی، ثبت نمرات و تعیین واحد در اداره امتحانات با مشکلی روبرو شدید، این نکته را به خاطر بسپارید که اداره امور دانشجویان خارجی پاسخگوی شما خواهد بود.
ایران بیلد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*




contact