job job job  job            jobjob job  

بی رغبتی به رشته‌های مهندسی در آلمان

Study-Mechanical-Engineering-Germany

به گزارش ایران بیلد به نقل از مرکز آمار موسسات آموزش عالی در آلمان، بیش از نیمی از دانشجویان رشته‌های فنی و مهندسی در آلمان، به ویژه در رشته‌های مهندسی مکانیک و مهندسی برق و الکترونیک، تحصیلات خود را نیمه‌تمام ‌‌رها می‌کنند. هرچند ورودی دانشجویان در رشته های فنی و مهندسی نیز افزایش چشم گیری داشته، اما از آن سو در این میان، آمار دیگری هم منتشر شده است که برای علاقه مندان به تحصیل در رشته‌های فنی و مهندسی در دانشگاه‌های آلمان چندان رضایت‌بخش نیست. این آمار مدعی است که از هر دو نفر متقاضی تحصیل در رشته‌های فنی و مهندسی در دانشگاه‌های آلمان، یک نفر پس از گذراندن چند ترم تحصیلی دانشگاه را نیمه کاره ‌‌رها می‌کند.

engineering

بیشترین آمار ترک تحصیل در رشته‌های مکانیک و برق

مرکز آمار موسسات آموزش عالی در آلمان می‌گوید، تعداد افرادی که تحصیلاتشان را در رشته‌های فنی و مهندسی در آلمان نیمه تمام‌‌رها می‌کنند، به ۴۸ درصد رسیده است. این مرکز در آماری که منتشر کرده است به تفکیک رشته‌های فنی و مهندسی پرداخته و از جمله در گزارش خود آورده است که میزان ترک تحصیل در رشته‌های مهندسی مکانیک و مهندسی برق و الکترونیک در دانشگاه‌های آلمان حتی به ۵۳ درصد رسیده است. مرکز آمار موسسات آموزش عالی در آلمان متذکر می‌شود که منظور از نیمه‌کاره رهاکردن رشته‌های مهندسی نه ثبت نام در رشته دیگر، بلکه ترک دائم تحصیل و دانشگاه است. این آمار در حالی منتشر می‌شود که کارفرمایان در آلمان بار‌ها نسبت به کمبود نیروهای فنی و مهندسان در گرایش‌های مختلف در بازار کار این کشور هشدار داده‌اند.

دلایل ترک تحصیل در رشته‌های فنی

مرکز آمار موسسات آموزش عالی در آلمان از جمله دلایل ترک تحصیل در رشته‌های فنی و مهندسی را در نبود انگیزه کافی در متقاضیان و در مواردی عدم تطبیق گرایش مدرک دیپلم با رشته تحصیلی در دانشگاه عنوان می‌کند. افرادی که با تحصیلات متوسطه غیر مرتبط تصمیم به تحصیل در رشته‌های فنی و مهندسی می‌گیرند، ممکن از پس از گذراندن چند ترم از تصمیم‌شان پشیمان شوند. برای رفع این مشکل برخی از دانشگاه‌های آلمان دست به اقدام تازه‌ای زده‌اند: دانشگاه‌های هامبورگ و نورنبرگ این امکان را فراهم کرده‌اند که متقاضیان تحصیل در رشته‌های فنی و مهندسی در این دانشگاه‌ها با شرکت در آزمونی تصویر واقع بینانه‌تری از واحدهای درسی به دست آورند. شرکت در این آزمون در برخی از دانشگاه‌ها و رشته‌ها حتی اجباری است. دسته‌ای دیگر از دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه دارمشتات با برگزاری جلسه معارفه پیش از شروع به تحصیل، امکان آشنایی متقاضیان تحصیل در رشته‌های فنی و مهندسی را با مسئولان رشته فراهم می‌کند. از این طریق اطلاعات لازم در اختیار فرد متقاضی قرار می‌گیرد تا با آگاهی بیشتری اقدام به تعیین رشته کند.

ایران بیلد

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بازگشت به بالا


Iran
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job