job job job  job        jobjob job  job

پرده جدید از نمایش بازسازی امپراطوری عثمانی

osmani2

به گزارش ایران بیلد به نقل از فرانس 24، قوانین جدید آموزشی تحمیلی در ترکیه اعتراض بسیاری از والدین را در بر داشته است. والدین کودکان عنوان میکنند سیستم جدید آموزشی بویژه در مدارس دولتی مسایل دینی را وارد برنامه درسی کودکان کرده است. طبق سیستم جدید آموزشی پس از امتحان در سال آخر مقطع “راهنمایی”، امتحانی برگزار میشود که بر اساس نتایج آن دانش آموزان میتوانند بین دبیرستان های عادی و تکنولوژی یکی را انتخاب کنند اما اگر نتایج آنها از حدی پایینتر باشد آنها باید به مدارس دولتی بروند. در این وضعیت بسیاری از این کودکان به مدارس مذهبی فرستاده شده اند مسیله ای که به هیچ وجه در قانون به آن اشاره ای نشده است. مدارس مذهبی که فارغ التحصیلان آنها نهایتا “روحانی”میشوند و هر دانش آموزی که قصد تحصیل مذهب سنی را داشته باشند میپذیرند. نتیجه آنکه از میان یک میلیون دویست هزار دانش آموز در سال جاری تحصیلی چهل هزار نفر آنها به این مدارس دینی فرستاده شده اند.


از چند ماه پیش والدین بسیاری از دانش آموزان از جمله خانواده های ارمنی، کرد و حتی سنی های میانه رو طی چندین راهپیمایی در شهرهای مختلف به این سیاست دولت جدید ترکیه اعتراض کرده اند. یکی از خشمگین ترین این گروه ها، اقلیت علوی ساکن ترکیه است. حدود 12 میلیون علوی در این کشور زندگی میکنند که حدود 15 درصد جمعیت این کشور است.

osmani1

بنا بر اعلان یک فرد علوی، برخی از خانواده ها مانع شده اند که فرزندانشان به مدارس مذهبی بروند در نتیجه تعداد زیادی از کودکان از ادامه تحصیل بازمانده اند و فقط آنهایی که توانایی مالی داشته اند کودکانشان را به مدارس خصوصی فرستاده اند که در برخی موارد هزینه آنها سالانه حدود 8000 یورو میشود. واضح است رییس جمهور اردوغان میخواهد نسلی از جوانان معتقد که اصول و ارزش های اسلام سنی است تربیت کند که هیچ ربطی با اعتقادات علوی ها ندارد.

به نظر می رسد، اردوغان در ادامه فعالیتهای پیدا و پنهان خود برای بازسازی امپراطوری عثمانی، این بار به فکر گسترش تفکر خود از طریق روحانیونی نموده است که در مدارس تحت اختیارر دولت، آنچه را می آموزند که مد نظر اردوغان و داوود اوغو خواهد بود. ایدئولوژی ای که هم اکنون در چالش های داخلی ترکیه و نیز تقویت تروریست های داعش و حتی رفت و آمد آزادانه آنها در متروهای این کشور گرفته تا خرید نفت از داعش را در بر می گیرد!
ایران بیلد
Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بازگشت به بالا


Iran
Iran
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job