job job job  job        jobjob job  job

لغو مراسم استقبال در زادگاه سرباز آزادشده آمریکایی

لغو مراسم استقبال در زادگاه سرباز آزادشده آمریکایی

مقام‌های شهر کوچک زادگاه بو برگدال، سرباز آمریکایی تازه‌آزادشده، مراسم استقبال از او را لغو کرده‌اند.
بو برگدال روز شنبه پس از پنج سال اسارت در دست طالبان با وساطت قطر به نیروهای آمریکایی تحویل داده شد. تردیدها و ابهام‌ها درباره عملکرد این سرباز در میدان نبرد و نحوه مبادله او با پنج عضو ارشد طالبان در روزهای گذشته دامن پیدا کرده است.
این پنج عضو ارشد طالبان در بازداشتگاه گوانتانامو در حبس بودند. برگزارکنندگان مراسم استقبال در شهر کوچک هیلی در ایالت آیداهو می‌گویند آن را به دلایل ایمنی لغو کرده‌اند؛ چون به گفته آنان شمار افراد شرکت‌کننده بیش از انتظار بوده است.
در روزهای گذشته مفسران و سربازان متعددی، سرباز برگدال را به فرار از خدمت نظامی متهم کرده‌اند و خواستار مجازاتش شده‌اند. یک هم‌قطار بو برگدال می‌گوید او از خدمت فرار کرده و بعد به اسارت درآمده بود. این‌که طالبان چگونه او را سال ۲۰۰۹ میلادی در ولایت پکتیکا افغانستان به اسارت گرفتند هنوز روشن نیست. البته وزارت دفاع آمریکا می‌گوید به این نتیجه رسیده است که او در زمان ربوده‌شدن، پست نظامی خود را بدون اجازه ترک کرده بود.
از زمانی که طالبان این سرباز را ربودند، هر سال در زادگاه هشت هزار نفری او یک راهپیمایی با عنوان “بو را به خانه برگردانید” برگزار می‌شد که خواستار آزادی او بود.
قرار بود مراسم امسال روز ۲۸ ژوئن برگزار شود ولی روز شنبه که او آزاد شد، برنامه به یک مراسم استقبال تغییر کرد. مقام‌های شهر هیلی روز چهارشنبه در اطلاعیه‌ای گفتند که در پی توجه رسانه‌ها، انتظار می‌رود جمعیت شرکت‌کننده افزایش چشم‌گیری داشته باشد و برای “ایمنی عمومی” مراسم را لغو کرده‌اند. آنها همچنین گفته‌اند که پیام‌های اعتراض‌آمیز فراوانی درباره این مراسم گرفته‌اند.
ابهام‌ها و تردیدها
منتقدان مبادله بو برگدال با پنج عضو ارشد طالبان مدعی شده‌اند که در جریان جست‌وجو برای این سرباز، شش سرباز آمریکایی کشته شده‌اند.
ارتش آمریکا تایید کرده است که درباره نحوه ربوده‌شدن سرباز برگدال در سال ۲۰۰۹ تحقیق می‌کند.

bob_bergdahl

ریش پدر سرباز برگدال و این که در سخنانش “بسم الله الرحمن الرحیم” گفته بود هم به بدبینی منتقدان دولت آمریکا دامن زده است
ژنرال مارتین دمپسی، فرمانده ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، روز سه‌شنبه گفت که ارتش بر تخلف چشم نمی‌پوشد ولی تاکید کرد که این جوان ۲۸ ساله “تا وقتی جرمش ثابت نشده باشد، بی‌گناه است”.
جمهوری‌خواهان منتقد دولت آمریکا می‌گویند این مبادله، توافق با تروریست‌ها بوده است و می‌تواند جان آمریکایی‌های دیگر را به خطر بیندازد. دولت آمریکا برای هرگونه مبادله زندانیان گوانتانامو باید از ۳۰ روز قبل کنگره را در جریان بگذارد و منتقدان دولت می‌گویند که باراک اوباما در توافق اخیر با طالبان، قانون را زیر پا گذاشته است. آقای اوباما، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، از تصمیمش برای مبادله پنج زندانی طلبان با این سرباز آمریکایی دفاع کرده و گفته است که آمریکا هیچ سربازی را پشت سر جا نمی‌گذارد.
بو برگدال که بعد از آزادی لاغر و نحیف به نظر می‌رسید، اکنون در یک بیمارستان نظامی در آلمان است تا سرحال بیاید.

bbc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Reportage
Iran
notruf

     job