Friday, 26. September 2014  ir    ir ir
دیدار روحانی و اشتاین مایر دیدار روحانی و اشتاین مایر
به گزارش ایرنا برلین، رسانه های آلمانی صبح جمعه اصلی ترین خبر خود را به دیدار ‘فرانک والتر اشتاین مایر’ وزیر خارجه این کشور... دیدار روحانی و اشتاین مایر

Iran's President Hassan Rouhani attends a news conference at a hotel after the fourth CICA summit, in Shanghai

به گزارش ایرنا برلین، رسانه های آلمانی صبح جمعه اصلی ترین خبر خود را به دیدار ‘فرانک والتر اشتاین مایر’ وزیر خارجه این کشور و رئیس هیات نمایندگی آلمان در شصت و نهمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل با حسن روحانی رییس جمهوری ایران در نیویورک اختصاص داده و از این دیدار به عنوان گامی مهم در روابط دو کشور نام بردند. براساس این گزارش، شبکه های تلویزیونی و رادیویی خبری و همچنین خبرگزاری آلمان صبح امروز به عنوان مهمترین خبر خود به این دیدار پرداخته و بخشی از اظهارات رییس جمهوری ایران و همچنین فرانک والتر اشتاین مایر را در خصوص پیشرفت در مذاکرات هسته ای، مقابله با تروریسم و افراط گرایی و همچنین روابط دو کشور مورد اشاره قرار دادند.

تقریبا تمام نشریات پرمخاطب آلمان از جمله اشپیگل، بیلد، دی ولت، فوکوس، زود دویچه سایتونگ، فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ، تاگس اشپیگل، برلینر سایتونگ و برخی دیگر از روزنامه ها و سایت های خبری نیز با چاپ عکس هایی از این دیدار، اظهارات روحانی و اشتاین مایر را بازتاب دادند. دکتر حسن روحانی عصر پنجشنبه به وقت نیویورک در دیدار «فرانک والتر اشتاین مایر» وزیر خارجه آلمان تاکید کرد: منافع طرفین ایجاب می کند که گام های نهایی در مذاکرات هسته ای هرچه سریعتر برداشته شوند و درعین حال حقوق ملت ایران نیز بدون تبعیض و براساس قوانین بین المللی رعایت شود.

روحانی تصریح کرد: چارچوب توافق موقت ژنو باید مبنای توجه همه طرفین باشد، سطح غنی سازی باید در چارچوب نیازهای ایران باشد؛ بر این اساس باید هرچه سریعتر مساله را حل و فصل کنیم. رییس جمهوری ایران با اشاره به نقش موثر آلمان در دوران مذاکرات ‘تروییکای ‘اروپا با تهران، از وزیر خارجه این کشور خواست تا به عنوان عضو 1+5، تحرک لازم برای بالا بردن اراده طرف مقابل جهت ادامه صحیح مسیر مذاکرات تا نقطه مطلوب را نشان دهد. روحانی در بخش دیگر سخنانش با اشاره به روابط دیرینه و دوستانه ایران و آلمان اظهار امیدواری کرد دو طرف رونق بیشتری به مناسبات خود بدهند و درخصوص مسائل منطقه ای و بین المللی از جمله افراطی گری و خشونت همکاری بیشتری داشته باشند. «فرانک والتر اشتاین مایر» نیز در این دیدار که در محل اقامت رییس جمهوری برگزار شد، فرصت مجمع عمومی سازمان ملل را برای تبادل نظر کشورها در حاشیه اجلاس مغتنم شمرد و گفت: برداشت من به عنوان کسی که سالهاست پیگیر مساله هسته ای ایران بوده، این است که ما هرگز تا این حد به حل مساله نزدیک نبوده ایم. وی با بیان اینکه در یک سال گذشته مذاکرات ایران و 1+5 به لطف تلاش های ایران با جدیت و پیشرفت واقعی روبرو بوده است، گفت: ما اکنون اجازه نداریم که این مذاکرات را به شکست بکشانیم.

وزیر خارجه آلمان با تحلیل وقایع بین المللی، از منازعات بی سابقه و گسترش تهدیدات در همه قاره ها سخن به میان آورد و گفت: وضعیت جهان در 40 سال گذشته هیچ گاه تا به این حد انفجاری نبوده و حتی نهادهای بین المللی هم که مسوولیت حل و فصل منازعات را دارند، نتوانسته در این زمینه کار قابل توجهی انجام دهند. وزیر خارجه آلمان با اذعان بر نقش ایران در حل مسائل خاورمیانه، گفت: حل و فصل موضوع هسته ای زمینه همکاری بیشتر با ایران را برای حل مسائل منطقه ای و جهانی مهیا می کند. وی همچنین با اشاره به روابط سنتی و دوستانه دو کشور اظهار داشت: آلمان تمامی مساعی خود را برای دستیابی به توافق جامع هسته ای به کار خواهد بست.

کارشناسان و صاحبنظران سیاسی در آلمان پیشگامی اشتاین مایر برای ملاقات با رییس جمهوری ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد را گام عملی ژرمن ها در مسیر تلاش برای بهبود روابط با ایران قلمداد می کنند که پس از اعمال تحریم های ناعادلانه و بی سابقه غرب علیه کشورمان دستخوش تغییراتی شده است. بعد از روی کارآمدن دولت یازدهم و همچنین توافق هسته ای موقت ژنو، بسیاری از کشورهای اروپایی برای ازسرگیری و بهبود روابط سیاسی و اقتصادی با ایران پیشگام شده و با اعزام هیات های عالیرتبه سیاسی و اقتصادی به تهران ؛ تلاش عملی خود را آغاز کردند. این درحالی است که آلمان به عنوان یکی از کشورهای اروپایی با داشتن روابط تاریخی بسیار خوب با ایران در حوزه های سیاسی و اقتصادی برخوردار بوده، بنا به دلایلی از رقیبان قدرتمند اروپایی خود در این رابطه عقب مانده و به همین دلیل بارها از سوی تجار، بازرگانان و فعالان اقتصادی این کشور مورد انتقاد قرار گرفته است. در جدیدترین اعتراضات و انتقادات به کم کاری دولت آلمان در تلاش برای بهبود روابط با ایران، رییس اتحادیه بازرگانان آلمان در منطقه خاورمیانه و خاورنزدیک به دست اندرکاران دولت آلمان توصیه کرد تعلل را کنار گذاشته و قطار حامل علاقمندان به ازسرگیری روابط اقتصادی با ایران را که از اروپا به حرکت درآمده از دست ندهد. ‘راینر سیله’ فعال اقتصادی در آلمان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در برلین درخصوص آغاز فصل جدیدی از تلاش کشورهای اروپایی برای ورود به بازار اقتصادی ایران با توجه به شرایط ایجاد شده بعد از روی کارآمدن دولت جدید و همچنین لغو بخشی از تحریم ها بعد از توافق هسته ای ژنو گفت: قطاری از اروپا برای ورود به بازار اقتصادی ایران به حرکت درآمده که آلمان نباید آن را از دست بدهد. به اعتقاد کارشناسان ؛ انجام دیدار وزیر خارجه آلمان با رییس جمهوری ایران در نیویورک می تواند گامی مهم در راستای بهبود روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور باشد و این همان چیزی است که افکار عمومی، شرکت های اقتصادی و تجاری و بخش خصوصی آلمان مدتها است در انتظار آن هستند.

اشتاین مایر پیش از این، در گفتگویی در نیویورک؛، ا بیان اینکه شاهد پیشرفت های خوبی درمذاکرات انجام شده تاکنون بوده ایم، اظهار داشت: دیدگاه ها و مواضع طرفین مذاکره کننده با ایران طی 10 سال گذشته تا به این اندازه به هم نزدیک نبوده است.

برآمد: ایرنا برلین

رضا قادی

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.