job job job  job        jobjob job  job

سهم کوتاه ایران از نطق اوباما !

F673070B-F2E9-4FD5-8654-DD639027BE4F_w640_r1_s

در سخنرانی رئیس جمهور اوباما در سازمان ملل متحد، جز چند جمله کوتاه، چیزی در خصوص ایران گفته نشد. موضوعی که نظرات متفاوتی در بین تحلیلگران را بدنبال داشته است. برخی معتقدند که این کوتاهی و عدم پرداختن به موضوع ایران، موضوع هسته ای و نیز چالش نخواندن ایران، نشانه ای مثبت از سیاستهای رئیس جمهور روحانی است. برخی نیز این عدم توجه را به بی میلی و دلسردی اوباما نسبت به حل و فصل مشکلاتش با ایران در زمان باقی مانده از دوره دوم ریاست جمهوری اش با توجه به نزدیکی زمان انتخابات مجلس سنا نسبت می دهند.

رییس جمهوری آمریکا در سخنرانی سالانه خود در مجمع عمومی سازمان ملل از مردم و رهبران ایران خواست تا از مذاکرات هسته‌ای جاری برای یافتن یک «راه حل دیپلماتیک» صلح آمیز به منظور حل و فصل ابهامات برنامه هسته‌ای خود استفاده کنند. باراک اوباما که روز چهارشنبه دوم مهرماه سخن می‌گفت، اظهار داشت: «این مهم تنها در صورتی تحقق پیدا می‌کند که ایران این فرصت تاریخی را غنیمت بداند». وی گفت: «پیام من به رهبران و مردم ایران ساده و معقول است: نگذارید این فرصت از دست برود. ما می‌توانیم به راه حلی برسیم که نیازهای انرژی شما را تامین کند و در عین حال، به دنیا اطمینان دهد که برنامه شما صلح آمیز است». رییس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد که ایالات متحده در جنگ با اسلام نیست. تقابلی بین آمریکا و اسلام نیست و آینده بشریت وابسته به همکاری همگان علیه افراط‌ گرایان مذهبی و قومی است.

شاید یکی از نکات منفی مهم در سخنرانی اوباما، مغلطه اسلام و داعش، و چالش خواندن آینده جوانان مسلمان بوده است. استفاده از واژه سرطان برای خطاب نمودن داعش نیز به نوبه خود جالب بود. حال باید دید رئیس جمهور روحانی، در سخنرانی خود در سازمان ملل متحد، چه پاسخی به این سخنان خواهد داد.

ایران بیلد

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بازگشت به بالا


Iran
Iran
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job