job job job  job        jobjob job  job

خطرهای امنیتی کم‌آبی

1606986_783287238381550_1763565645657799848_n

گزارشهای ناسا و مرکز ملی تحقيقات جوی آمريکا يک دوره‌ی ۳۰ ساله‌ی خشکسالی را در منطقه خاورمیانه پیش بینی کرده است. منطقه ای که ((آب)) به خودی خود در ظاهر و باطن یکی از مهمترین عوامل جنگ های نهان و پیدا در آنست. آنچه رقابت کشورها بویژه در حوزه منابع مشترک بین کشورهای عراق، سوریه، ترکیه  و اسراییل – ایران و ترکمنستان و ارمنستان- ایران و پاکستان و چنیدن مورد دیگر را به تندی خواهد کشاند.

سال پيش، دکتر عيسی کلانتری، ویزر کشاورزی دولت آقای خاتمی، هشدار داده بود که بدلیل بیلان منفی برداشت آب، «۲۵ سال ديگر جنوب البرز و شرق زاگرس غيرقابل سکونت می‌شود». دکتر ناصر کرمی، اقليم شناس، معتقد است ظرف ۳۰سال گذشته، ۷۰درصد از آب‌های زيرزمينی که طی هزاران‌ سال ذخيره شده، مصرف شده است. به گفته‌ی دکتر کرمی درحالی که بنا به شاخص‌های معمول تنها می‌توان تا حد ۲۰ درصد از آب‌ها را برای مصرف استفاده کرد، ما در ايران در حال حاضر به ۸۰ درصد مصرف رسيده‌ايم. و اين يعنی گذر از خط بحران. دکتر کرمی از «ضرورت» تعطيل کشاورزی سخن می‌گويد. دکتر حسین آخانی، استاد دانشگاه تهران، درباره تغییر اقلیم در ایران و سال‌های خطرناکی که در انتظارمان است گفتگویی با روزنامه شهروند انجام داده که در آن به دلایل بروز این مشکل و راه حل هایی برای عموم و دولتمردان اشاره کرده است. وی در این مصاحبه، سه اشتباه مهم در حوزه بحران آب را به نگاه سخت افزاری مدیران به منابع آبی، تغییر نسبت جمعیتی به نفع شهر نشینی، و در نهایت احداث صنایع در مناطق خشک خلاصه کرده است.

Sade_Shah_Ghasem_near_Yasoj_11

وبسایت خودنویس نیز به قلم نیک آهنگ کوثر در گزارشی به ارائه تحلیل توماس فریدمن، روزنامه‌نگار برجسته نیویورک تایمز، در خصوص اثر تغییرات اقلیمی بر جنگ سوریه می پردازد.

جالب آنکه در بازه زمانی کوتاهی دو فعالیت اجتماعی در فیس بوک آغاز شده که در کمتر از یک ماه موفقیتهایی نیز داشته اند. نخست، کمپین کلوخ، که با طنزی دردناک، در مواجهه با کمپین اب سرد، به ایرانیان پیشنهاد داده کلوخ بر سر بریزند! در این کمیپن حضور اساتید دانشگاه و فعالین محیط زیست نیز چشم گیر است. این کمپین در کمتر از پانزده روز، با شعار (دلمشغولان کم آبی و خشکسالی و قهقرای طبیعت ایران)، بیش از یکهزار و هشتصد عضو دارد.

صفحه دیگر، با نام ..آب.. و با شعار (هرکس دغدغه ای دارد و دغدغه ما اکنون آب است ….) توانسته در کمتر از یک ماه بیش از پنج هزار و ششصد نفر را به خود متوجه سازد. این صفحه در هشداری می نویسد که کمبود آب و بحران خشکسالی، مناسب و مشاغل را درنوردیده و یاد آوری می کند که: (( توجه کنید که کمبود آب، غنی و فقیر، مدیر و کارمند و رییس نمی‌شناسد. برای اینکه عمق فاجعه را بیشتر درک کنید لازم است به یاد بیاورید که در جریان اختلال در عملکرد تصفیه‌خانه آب اصفهان، چندساعتی جریان آب در شبکه قطع شد و به همین دلیل هر بطری آب پنج‌هزارریالی تا 20هزارریال به فروش رفت)).
فعالان حوزه محیط زیست و اساتید و دانشجویان داتشگاه ها، در سال های اخیر تلاشی روزافزون را در جهت تنویر افکار عمومی و آشنایی عامه مردم با بحران پیش روی آب اغاز نموده اند و شاید صفحات اجتماعی و استفاده از تکنولوژیهای عامه پسند، راهکاری مناسب برای جلب توجه مخاطبان پر مصرف باشد.

ایران بیلد

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بازگشت به بالا


Iran
Iran
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job