job job job  job        jobjob job  job

آمریکا و ایران: اکراه یا اشتیاق در گفتگو؟

AD2C284E-B9A0-428C-B9C7-51AF05F60B1C_w640_r1_s

روز 27 شهریور، خبرگزاری رویترز در نقل قولی از یک مقام رسمی دولت آمریکا گزارش داد که برنامه‌ای برای دیدار میان روئسای جمهور ایران و آمریکا در حاشیه نشست سازمان ملل در نیویورک وجود ندارد، ولی بسته به انتخاب ایران، رئیس‌جمهوری آمریکا برای چنین دیداری آماده است. این بدان معنی است که آمریکایی ها، به زعم خود به اصطلاح، توپ را در زمین ایران انداخته اند، حال آنکه با توجه به نزدیکی انتخابات میان دوره ای مجلس و نیز مشکلات پیش رو در بحث داعش و موضوع هسته ای، آنان در خفا مشتاقانه منتظر چراغ سبزی از ایران هستند.

با توجه به حضور حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در نشست نیویورک، و گفتگوی تاریخی تلفنی سال گذشته دو رئیس جمهور، برخی رسانه ها از احتمال دیدارهای رسمی بین دو طرف سخن گفته اند.موضوعی که پس از تماس سال گذشته از سوی برخی مقامات ایران «اشتباه تاکتیکی» خوانده شد. شاید این واژه پس از گذشت یکسال، هم اکنون معنایی واضح تر به خود گرفته باشد، چرا که آمریکا نشان داده همچنان نمی تواند اعتماد ایرانیان را به خود جلب نماید، موضوعی که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اخیرا به آن اشاره کرده بود.

در حاشیه نشست عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، گفت‌وگوهای اتمی میان ایران و گروه ۵+۱ نیز از سر گرفته شده و انتظار می‌رود که دیدار دوجانبه‌ای نیز میان محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، و جان کری، وزیر خارجه آمریکا، صورت گیرد. موضوعی که آمریکایی ها نیز از احتمال آن صحبت کرده اند. روز پنج‌شنبه گذشته نیز ویلیام برنز و وندی شرمن، قائم‌مقام و معاون وزارت خارجه آمریکا، دیدارهایی را با مقام‌های ایرانی انجام دادند.

به نظر می رسد با توجه به بحران های منطقه ای و جهانی همچون موضوع اکراین و داعش، هم اکنون هر یک از شش عضو مذاکره کننده با ایران، منافع خاص خود را با جدیت بیشتری دنبال نموده و همین موضوع، اظهار نظرهای جدیدی را در بحث هسته ای ایران بدنبال داشته است. موضع متفاوت روسیه که به ظاهر در دفاع از ایران و در باطن موجب سخت تر شدن مسیر مذاکرات شده و نیز موضع سخت تر وزیر خارجه آلمان، از این دست هستند.

ایران بیلد

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بازگشت به بالا


Iran
Iran
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job