Friday, 19. September 2014  ir    ir ir
اقامت کاری در آلمان با کارت آبی اقامت کاری در آلمان با کارت آبی
ایرانبیلد: کمبود نیروی متخصص و متبحر دولت آلمان را وادار به تصویب قانون “کارت آبی” اقامت کاری نموده  که به متخصصان غیراروپایی و دانش... اقامت کاری در آلمان با کارت آبی

Germany Blue Car Program 2012

ایرانبیلد: کمبود نیروی متخصص و متبحر دولت آلمان را وادار به تصویب قانون “کارت آبی” اقامت کاری نموده  که به متخصصان غیراروپایی و دانش آموختگان غیر آلمانی در آلمان،  امکان زندگی و فعالیت در این کشور را  می‌دهد. این قانون در جهت ساماندهی وضعیت مهاجران تحصیل کرده در آلمان تصویب شده که از اول جولای ۲۰۱۲ به اجرا گذاشته شده است. با توجه به این‌که آلمان با کمبود نیروی متخصص روبرو است‌، دولتمردان آلمان انتظار دارند کارت آبی موجبات جلب افراد زیادی با مدرک تحصیلی دانشگاهی معتبر جهت کار و اقامت در آلمان پس از پنج سال شود.

اقتصاد آلمان با مشکلات ناشی از کمبود نیروی متخصص در رشته‌های برنامه‌ریزی رایانه، مهندسی و پزشکی روبروست. بر اساس آمار اداره‌ی مرکزی کار این کشور که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد، آلمان تا سال ۲۰۲۵ به ۶ میلیون نیروی متخصص نیاز دارد. برای تأمین این نیاز، مهاجرت دست‌کم دو میلیون نیروی کار با مدرک کارشناسی ارشد به این کشور ضروری است.

فرد متقاضی کارت آبی بایست درآمد متوسط سالانه ۴۴۰۰۰ یورو از محل کار در نظر گرفته شده داشته باشد. این در حالی است که با توجه به نیاز به برخی تخصص ها،  دولت آلمان برای نیروهای تحصیل‌کرده در رشته‌های علوم طبیعی، ریاضی، مهندسی، انفورماتیک و پزشکی که نیاز به آن‌ها در آلمان بیشتر است‌، شرایط آسان‌تری در نظر گرفته است. برای این دسته از دانش‌آموختگان درآمد سالانه ۳۵۰۰۰ یورو هم جهت دریافت کارت آبی کفایت می‌کند.

بر اساس قانون کارت آبی افرادی ‌که مدرک تحصیلی‌شان در آلمان به رسمیت شناخته شود‌، می‌توانند با ویزایی ۶ ماهه به آلمان سفر کنند. این اشخاص در این مدت ۶ ماه فرصت دارند به جستجوی کار بپردازند و در صورت یافتن شغل مورد نظر نسبت به دریافت اقامت اقدام کنند. کارت آبی در مرحله اول تنها برای اقامت حداکثر ۳۳ ماهه یا مدت اعتبار قرارداد کار متقاضی در نظر گرفته شده است. البته بعد از این مدت، امکان تبدیل به اقامت دا‌‌ئم وجود دارد. درصورتی‌که متقاضی مدرک زبان آلمانی با سطحB1 ارا‌ئه دهد، این مدت زمان ۳۳ ماهه به ۲۱ ماه کاهش می‌یابد و در نتیجه شخص زودتر می‌تواند برای اقامت دا‌ئم اقدام کند.

اطلاعات بیشتر در خصوص کارت آبی را در لینکهای زیر مربوط به وزارت کشور آلمان و بخش مهاجرت اتحادیه اروپا بخوانید:
http://www.bluecard-eu.de/eu-blue-card-germany
http://www.bamf.de/EN/Migration/Arbeiten/arbeiten.html

ایران بیلد

رضا قادی

 • زهرا

  January 7, 2017 #1 Author

  سلام بنده دکترای ریاضی کاربردی دارم و ده سال است عضو هیات علمی دانشگاه ازاد هستم میخواستم ببینم اگر من از طریق کارت ابی برای اقامت خود و فرزندانم و همسرم اقدام کنم میتوانم موفق باشم
  در ضمن با صدور کارت ابی همه ما میتوانیم برای رفتن اقدام کنیم یا نه؟

  Reply

 • saaed

  December 29, 2015 #2 Author

  سلام
  بنده کارشناس حسابداری با سابقه کار مرتبط در شرکتها هستم و زبان انگلیسی و مهارت کامپیوترم عالیه.
  می خواستم بدونم مهاجرت به آلمان برای بنده موفقیت امیز هست یا نه.
  میشه راهنمایی بفرمایید که مزایای حقوقی و کار و رفاهی در آلمان چگونه هست برای مهاجران ایرانی.
  و راه و روش مهاجرت به المان را هم توضیح بدهید.

  Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.