job job job  job        jobjob job  job

ظریف: ایرانی ها به نیت آمریکا در مذاکرات بی اعتمادند

index

وزیر امور خارجه، در سخنانی در شورای روابط خارجی آمریکا ضمن بررسی موضوعات خاورمیانه، در خصوص ادامه مذاکرات هسته ای و دور جدید آن که از فردا آغاز خواهد شد، گفت:

برای ایجاد اطمینان از ماهیت صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران راه‌های بسیاری وجود دارد ولی متاسفانه مقامات آمریکایی به صورت عصبی به ادامه اعمال تحریم‌ها چشم دوخته‌اند. وی افزود: در ابتدای اعمال تحریم‌های مربوط به برنامه هسته‌ای ایران 200 سانتریفیوژ داشت ولی این تعداد به 20 هزار عدد رسیده است، اقتصاد و مردم ما از تحریم آسیب دیدند ولی در عوض 19 هزار و 800 سانتریفوژ بدست آوردند ولی سوال من اینجاست که آمریکایی ها چه سودی از این مسیر به دست آوردند.

ظریف تاکید کرد: اگر هدف، اطمینان یافتن از صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران است، حل و فصل این مسئله بسیار آسان است. اما مشکل اینجاست که دولت آمریکا در بحث تحریم‌ها غرق شده و کنگره آمریکا خواستار باقی ماندن تحریم‌ها است.وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه تشدید تنفر مردم ایران از آمریکایی‌ها دستاورد تحریم‌ها برای کاخ سفید بود، ابراز داشت که در یک مثال از تشدید تنفر، یک بیمار ایرانی است که نمونه خون خود را به آمریکا می‌فرستد و آزمایشگاه آمریکایی از تست این نمونه خونی خودداری می‌کند.

وی تصریح کرد: موضوع تحریم برای آمریکا کالای ارزشمندی نیست که بخواهد به خاطر آن، دورنمای حل و فصل موضوع هسته‌ای و همکاری با ایران را از بین ببرد. ظریف گفت: برخی راه را اشتباه رفته و از پارادایم‌ها و تحلیل‌های منسوخ استفاده کرده که نتیجه‌ای عایدشان نکرده است، اما جمهوری اسلامی ایران متعهد به حل و فصل مسئله هسته‌ای است. وی در ادامه تصریح کرد: برنامه غنی سازی ما برنامه‌ای صلح‌آمیز و با هدفی مشخص است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز بارها اعلام کرده که ایران به تمام شروط توافق ژنو عمل کرده است. وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه این جلسه در پاسخ به پرسش یکی از حاضران در جلسه که خواستار توضیحی درباره منطقه نظامی پارچین شده بود، گفت: آژانس دو بار از این منطقه بازدید کرده و  نمونه برداری محیطی نیز از آن داشته است.

ظریف اظهار داشت: گزارش‌های اطلاعاتی نادرستی وجود دارد و ظاهرا می‌خواهند بازدید‌ها را ادامه دهند تا چیزی را که وجود ندارد پیدا کنند. وی افزود: ما بارها اعلام کرده‌ایم که حداکثر شفافیت را داریم، اما طبق هر توافقی، تاسیسات نظامی خارج از محدوده بازرسی‌ها هستند.

ایران بیلد
Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بازگشت به بالا


Iran
Iran
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job