Sunday, 1. June 2014  ir    ir ir
وزیر خارجه آلمان: مذاکرات هسته ای با ایران امیدوارکننده است وزیر خارجه آلمان: مذاکرات هسته ای با ایران امیدوارکننده است
به گزارش دویچه وله صدای آلمان وزیر خارجه آلمان، فرانک والتر اشتاین‌مایر روز شنبه (۳۱ مه / ۱۰ خرداد) گفت مذاکرات جاری میان ایران... وزیر خارجه آلمان: مذاکرات هسته ای با ایران امیدوارکننده است

اشتاین مایر

به گزارش دویچه وله صدای آلمان وزیر خارجه آلمان، فرانک والتر اشتاین‌مایر روز شنبه (۳۱ مه / ۱۰ خرداد) گفت مذاکرات جاری میان ایران و کشورهای قدرتمند جهان در مورد برنامه بحث برانگیزه هسته ای ایران “امیدوارکننده” بوده است.
وی این سخنان را در امیرنشین ابوظبی پیش از دور جدید مذاکرات میان ایران و کشورهای ۱+۵ (بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه، ایالات متحده آمریکا و آلمان) بیان کرد. این دور از گفت‌وگوها اواسط ماه ژوئن برگزار خواهد شد.
وزیر خارجه آلمان تصریح کرد: «بدون در نظر گرفتن شرایطی که در حال حاضر همکاری میان ایالات متحده آمریکا و روسیه در بعضی زمینه‌ها را دشوار کرده است، مذاکره در مورد مسائل ایران حقیقتا پیشرفت داشته است.«
او پس از دیدار با شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی افزود: «در هفته‌ها و ماه‌های اخیر، برخورد آنها [طرف ایرانی] امیدوارکننده بوده، به شکلی که ما فکر می‌کنیم شانس رسیدن به یک توافق وجود دارد.«
کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از برنامه هسته‌ای ایران نگران هستند اما به‌طور رسمی از مذاکرات در حال انجام با هدف رسیدن به یک توافق بلندمدت استقبال کرده‌اند.
اشتاین‌مایر با بیان اینکه هیچ‌کس در حال حاضر نمی‌تواند پیش‌بینی کند که آیا توافقی در بازه زمانی مورد نظر حاصل خواهد شد یا خیر، افزود: «در هر صورت نشانه‌ای وجود ندارد که کسی بخواهد از آن چارچوب زمانی فراتر برود.«
تردیدها و امیدها
دور بعدی گفت‌وگوهای هسته‌ای قرار است پیش از اتمام مهلت شش ماهه‌ی توافق ژنو، ۱۶ تا ۲۰ ژوئن در وین برگزار شود. آخرین مذاکرات حدود دو هفته پیش برگزار شد. این گفت‌وگوها پس از سه روز بدون پیشرفت جدی پایان یافت.
مهلت توافق ژنو ۲۰ ژوئیه به پایان می‌رسد. طرفین اعلام کرده‌اند که در این مهلت برای امضای توفق‌نامه نهایی تلاش می‌کنند؛ اما در عین حال راه تمدید مهلت را نیز باز گذاشته‌اند.به گفته محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران چنانچه دو طرف در مدت باقیمانده به نتیجه مورد نظر نرسد، شش ماه دیگر فرصت خواهد بود تا به توافق دست یافت.

دیپلمات‌ها غربی می‌گویند به نظر می‌رسد ایران در حال تامین نظر جامعه جهانی است و مطابق توافق ژنو در ماه نوامبر ۲۰۱۳، تا کنون گام‌های لازم را برداشته و زمینه را برای توافق جامع و بلندمدت فراهم کرده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در گزارش اخیر خود تأیید کرد که ایران به تعهدات خود پایبند بوده است.
با این حال قدرت‌های غربی با توجه به پیشینه ایران در عقب‌نشینی از مواضع سازش‌جویانه، همچنان با دیده تردید به اقدامات جمهوری اسلامی می‌نگرند. به نظر می‌رسد تا رفع همه ابهامات و نگرانی‌های موجود و حصول توافق جامع، بخشی از این تردیدها به قوت خود باقی خواهند بود.
غرب نگران است که برنامه هسته‌ای ایران تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی باشد. ایران با رد این نگرانی می‌گوید که برنامه‌ای اتمی‌اش اهداف صلح‌آمیز دارد و در پی ساخت جنگ افزارهای هسته‌ای نیست.

iranerbild

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.