Thursday, 11. September 2014  ir    ir ir
زبان مورد نیاز برای تحصیل در آلمان زبان مورد نیاز برای تحصیل در آلمان
تحصیل در آلمان مستلزم دارا بودن مدارک قبولی در یکی از دو آزمون زبان TestDaF و DSH است. البته مدارکی نیز هستند که در صورت دارا بودن آن‌ها داوطلبان... زبان مورد نیاز برای تحصیل در آلمان

DSC01053_testdaf

تحصیل در آلمان مستلزم دارا بودن مدارک قبولی در یکی از دو آزمون زبان TestDaF و DSH است. البته مدارکی نیز هستند که در صورت دارا بودن آن‌ها داوطلبان از شرکت در آزمون‌های نام برده معاف می‌شوند. متقاضیانی که با مدرک زبان B1 از دانشگاه پذیرش میگیرند میبایستی دوره ی DSH بگذرانند که در اکثر مواقع دوره ای رایگان میباشد. البته این قاعده درباره رشته‌های بین‌المللی که تحصیل در آن‌ها به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد و اکثر رشته های دکترا، متفاوت است. (تقریبا برای تحصیل در اکثر رشته های انگلیسی میبایستی مدرک IELTS 6.5 و یا معادل آن را ارائه دهید.)
البته توصیه عمومی اما این است که زبان آلمانی را فرا بگیرید تا راه برقراری ارتباط با سایر دانشجویان و جانعه آلمان آسان‌تر می‌شود و از شانس بیشتری برای ورود به بازار کار برخوردار شد.

آزمون‌های زبان:

برخی از دانشگاه‌ها مدرک TestDaF و برخی دیگر از موسسات آموزش عالی مدرک DSH را شرط لازم برای ورود به دانشگاه می‌دانند. گفتنی است که سطح هر دو امتحان زبان یکی است. (در این سال ها با تحلیل نمونه سوالات بین این امتحانات اختلاف کمی بین این امتحانات دیده مشود:

۱. DSH شامل بخش های کمتر اما بلند تری است. کمی مفاهیم تخصصی تری دارد. چون از طرف خود مرکز زبان دانشگاه طرح میشود استاندارسازی نمیشود به مانند امتحان تست-داف. اگر شما زبان آموز همان دانشگاه باشید احتمال قبولی بیشتر خواهد بود چون نمونه های امتحانی در طی کلاس ها با شما کار می شود. میتوان این امتحان را با آیلتس آکادمیک مقایسه کرد از لحاظ مفاهیم پرسش ها.

۲. TestDaf دارای بخش های بیشتری است. سوالات تستی بیشتری دارد. کمی مفاهیم عمومی تر و عادی تری دارد. زمان آن کمی کوتاه است. استاندارد سازی شده است. میتوان این امتحان را با آیلتس جنرال مقایسه کرد.)

هر دو امتحان از چهار بخش تمرین شنوایی، درک مفهوم متن، مکالمه و تمرین نوشتن تشکیل می‌شوند. علاوه بر این داوطلبان می‌بایست به پرسش‌هایی در زمینه متون تخصصی و علمی و همین طور گزارش‌های خبری پاسخ دهند. از این گذشته غالبا بخشی از امتحان به موضوعات مربوط به دانشگاه‌های آلمان اختصاص دارد.

تفاوت در نحوه برگزاری امتحان

میان دو آزمون یاد شده تفاوتی وجود دارد. امتحان TestDaF شش بار در سال در بیش از ۹۰ کشور جهان (همچنین در ایران) به طور سراسری برگزار می‌شود. آزمون زبان DSH اما تنها در دانشگاه‌های آلمان و زمانی برگزار می‌شود که داوطلبان تحصیل موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود شده باشند. این در حالی است که در امتحان TestDaF می‌توان حتی پیش از اخذ پذیرش نیز شرکت کرد.

مدارک جایگزین

شرکت در برخی از امتحانات و داشتن مدارکی خاص می‌تواند جایگزین امتحان‌های زبان نام برده شود. از این جمله‌اند: مدرک دیپلم از مدرسه‌های آلمان یا مدارس آلمانی واقع در خارج از این کشور، دیپلم زبان (GDS / KDS) از انستیتو گوته یا امتحان پایانی سطح C2 از همین موسسه. همچنین مدرک پایانی دوره‌های کالج می‌تواند جایگزین امتحان‌های زبان برای ورود به دانشگاه‌های آلمان باشد.

برای دستیابی به سطحی لازم برای شرکت در آزمون‌های زبان آلمانی توصیه می‌شود، بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ ساعت زبان آلمانی بیاموزید. این تعداد ساعت معادل سطح B2/C1 است که می‌توان با رسیدن به آن تقریبا از قبولی در امتحان‌های TestDaF و DSH مطمئن بود.

اطلاعات بیشتر را در اینجا ببینید:

http://www.testdaf.de/

http://en.dsh-germany.com/

ایران بیلد

رضا قادی

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.