Sunday, 31. August 2014  ir    ir ir
اوکراین شرقی در آستانه تاسیس اوکراین شرقی در آستانه تاسیس
همانطور که پیشتر پیش بینی می شد اوکراین به دو نیم خواهد شد. اوکراین کشوری بود که از جدا کردن بخش شرقی لهستان پس... اوکراین شرقی در آستانه تاسیس

ukraine-west-east

همانطور که پیشتر پیش بینی می شد اوکراین به دو نیم خواهد شد. اوکراین کشوری بود که از جدا کردن بخش شرقی لهستان پس از جنگ دوم و الحاق آن به روسیه ایجاد شده بود. اکنون مشخص شد بحران اوکراین ریشه در الحاق این دو نیمه ناهمگون دارد و به احتمال زیاد اوکراین بزودی به دو کشور مستقل تبدیل خواهد شد.

به گزارش صدای دویچه وله ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در مصاحبه‌ای با تلویزیون دولتی روسیه خواستار مذاکره درباره ایجاد حکومت اوکراین شرقی شده است. پوتین در این مصاحبه گفته است: «باید هر چه زودتر مذاکراتی اساسی و محتوایی را آغاز کرد، نه درباره سؤالات فنی، بلکه درباره مسائل مربوط به سازمان سیاسی جامعه و حاکمیت در جنوب شرقی اوکراین.» پوتین تاکید کرده است که هدف باید “حفاظت از علائق قانونی انسان‌هایی باشد که در آنجا زندگی می‌کنند”.

اما کاخ کرملین بعد ازظهر یکشنبه (۳۱ اوت / ۹ شهریور) تلاش کرد با این برداشت مقابله کند که پوتین خواستار حاکمیت مستقل اوکراین شرقی شده است. دمیتری پسکوف، سخنگوی پوتین، در برابر خبرنگاران تاکید کرد “بدیهی” است که “روسیه جدید” بایست بخشی از اوکراین بماند. او گفت که موضوع بر سر کشمکشی درونی است. پوتین پیش از این گفته بود که دلیل وجود سربازان روسی در شبه جزیره کریمه این است که می‌خواهند از شهروندان این منطقه حفاظت کنند. او پس از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در آوریل ۲۰۱۴ برای نخستین بار واژه “روسیه جدید” را برای مناطق شرقی اوکراین به کار برد.

استدلال او برای این کار این بود که زمانی اوکراین شرقی و جنوبی متعلق به روسیه بوده‌اند. ناظران سیاسی معتقدند این نشان می‌دهد که پوتین مرزهایی که حکومت اوکراین مقرر کرده را زیر سؤال می‌برد. روسیه در گذشته با ایجاد نظام فدرالی در شرق اوکراین موافقت کرده بود. جدایی‌خواهان در اوکراین از واژه “روسیه جدید” برای بیان خواست خود استفاده می‌کنند که جدا شدن از اوکراین است. نیروهای مسلح “ارتش روسیه جدید” را تاسیس کرده‌اند. خبرنگاران خبرگزاری آسوشیتدپرس در جنوب شرقی اوکراین چندین تانک را دیده‌اند که پرچم “جمهوری روسیه جدید” را حمل می‌کردند.

iranerbild

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.