fblike job contact English English English 

آلمان سفیر ترکیه را فراخواند

Hüseyin Avni Karslioglu

 

Hüseyin Avni Karslioglu حسین اونی کارسلیوکلو سفیر ترکیه در برلین فراخوانده شد. پس از خصومت و سخنان خیلی تند اردوغان ضد رهبر حزب سبز ترکیه Cem Özdemir جم اوزدمیر و آزار اذیت او و همسرش دولت آلمان سفیر ترکیه فراخواند.

در پی انتقاد جم ازدمیر از سخنان تحریک‌آمیز اردوغان در کلن آلمان، نخست‌وزیر ترکیه این سیاستمدار ترک‌ تبار آلمانی را به باد انتقاد گرفت و از او خواست دیگر به ترکیه نرود. وزارت خارجه آلمان سفیر ترکیه را فراخواند.
وزارت خارجه آلمان روز جمعه (۳۰ ژوئن / ۹ خرداد) اعلام کرد که سفیر ترکیه در آلمان را برای ارائه‌ی توضیحاتی در باره‌ی حمله‌ی لفظی نخست‌وزیر ترکیه به سیاستمدار ترک‌تبار آلمانی فراخوانده است.

اردوغان در پارلمان ترکیه بدون نام‌بردن از ازدمیر گفته است که “یک باصطلاح ترک” که “یکی از رهبران یک حزب آلمانی است”، حرف‌های “زشتی” در باره او زده و به او توهین کرده است.
اردوغان معتقد است که ازدمیر حق نداشته “حرف‌های ناروا” در باره‌ی نخست‌وزیر کشوری بزند که خود را به آن وابسته می‌داند. او تاکید کرده است، که کلاودیا روت، یکی از رهبران پیشین سبزها هم بارها به او انتقاد کرده، اما “در را به روی خود نبسته است”.
اردوغان غیرمستقیم از ازدمیر خواسته است، دیگر به ترکیه نرود.

جم ازدمیر

جم ازدمیر

جم ازدمیر پس از فاجعه‌ی معدن سوما در گفت‌وگو با شبکه‌ی دو تلویزیون آلمان از اردوغان خواسته بود، در رابطه با این حادثه و یافتن مسببان آن مستقل عمل کند. او در عین حال اظهار داشته بود که بعید می‌داند، اردوغان در این زمینه شفاف‌سازی کند.
رهبر سبزهای آلمان در این گفت‌وگو مدعی شد: «اردوغان مثل یک مستبد حکومت می‌کند».
به گفته‌ی ازدمیر، اردوغان بخش‌هایی از ارتش و قوه قضاییه را تحت نفوذ خود قرار داده، اپوزیسیون را تضعیف کرده و کنترل بخش اعظم مطبوعات را در اختیار خانواده و افراد مورد اعتماد خود گذاشته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact