job job job  job        jobjob job  job

اعتراض آلمان به روسیه

اعتراض آلمان به روسیه

به گزارش بی بی سی با ادامه نبرد سنگین بین نیروهای دولتی و شبه‌نظامیان جدایی‌طلب در جنوب شرق اوکراین، آلمان از روسیه خواسته است در مورد نقش خود در جنگ داخلی اوکراین توضیح دهد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در مکالمه تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، از او خواسته است که مساله حضور سربازان روسی در خاک اوکراین را “روشن کند.” به گفته سخنگوی صدراعظم آلمان، وی در این تماس تلفنی گفته است که “روسیه دارای مسئولیت اصلی در کاهش تنش در جنگ داخلی اوکراین و نظارت بر مرزهای خود است.” روز سه‌شنبه، مقامات اوکراینی اعلام کردند که چند نظامی روسی را در داخل خاک خود دستگیر کرده‌اند و حضور آنان را شاهدی در اثبات مداخله مستقیم ارتش روسیه در حمایت از جدایی طلبان دانستند. مقامات روسی گفتند که این افراد به اشتباه از مرز مشترک با اوکراین عبور کرده و وارد خاک آن کشور شده‌اند و ظاهرا خانم مرکل با تذکر در مورد “نظارت” مرزی به اظهارات مقامات روسی اشاره دارد. روز گذشته نیز مقامات اوکراینی اعلام کردند که یک نظامی دیگر روسی را در داخل مرزهای خود دستگیر کرده‌اند.

موضوع حمایت روسیه از شورشیان مخالف دولت اوکراین از سوی سایر مقامات غربی نیز مطرح شده است. خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع وابسته به سازمان پیمان اتلانتیک شمالی – ناتو – گفته است که با پیشروی نیروهای دولتی اوکراین در مناطق تحت تسلط جدایی‌طلبان، ارتش روسیه به تدریج پنهانکاری را کنار می‌گذارد و به شکلی آشکارتر در این جنگ دخالت می‌کند. به گفته این منبع، این مداخله شامل تحویل تسلیحات و تجهیزات پیشرفته نظامی به جدایی‌طلبان است.

روز گذشته، منابع نظامی آمریکا نیز گفتند که تشدید درگیری در جنوب شرق اوکراین نشانه آن است که ارتش روسیه عملا به سازماندهی یک تهاجم متقابل دست زده است تا مانع از تسلط ارتش اوکراین بر این بخش از خاک آن کشور شود.

خبر تشدید درگیری نظامی در شرق اوکراین در حالی انتشار می‌یابد که ملاقات پترو پوروشنکو و ولادیمیر پوتین، رئیسان جمهوری اوکراین و روسیه در مینسک، پایتخت بلاروس که شامگاه سه‌شنبه صورت گرفت این انتظار را پدید آورده بود که دست کم گام‌هایی به سوی کاهش تنش برداشته شود.

در پی این دیدارها، رئیس جمهوری اوکراین گفت که برای تدوین طرح قابل قبولی به منظور برقراری آتش‌بس تلاش خواهد کرد و رئیس جمهوری روسیه نیز گفت که اقدام در زمینه توقف درگیری “به اوکراینی‌ها” ارتباط دارد ولی دولت روسیه “به ایجاد اعتماد متقابل بین دو طرف کمک خواهد کرد.” در همانحال، به نقل از یکی از رهبران شورشیان جدایی‌طلب اوکراینی گزارش شد که تاکید کرده است که هدف نهایی آنان، انضمام شرق اوکراین به خاک روسیه است.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بازگشت به بالا


Reportage
Iran
Iran
notruf

     job