job job job  job            jobjob job  

به بهانه نزدیکی به روز جهانی گردشگری

untitled (13)

هر ساله در اوایل مهر ماه جنب و جوش خاصی صنعت گردشگری را در بر می گیرد و بسیاری از گردشگران حرفه ای سراسر جهان نیز در این دوره بار سفر می بندند، چون بیست و هفتم سپتامبر هر سال روز جهانی گردشگری از سوی سازمان جهانی گردشگری انتخاب شده و بسیاری از کشورهای گردشگرپذیر تخفیفات ویژه ای در این روز برای مهمانان خود در نظر می گیرند.

روز جهانی گردشگری مصادف با بیست و هفتم سپتامبر، رویدادی است جهانی که با هدف برجسته سازی ارزشهای اقتصادی و سیاسی، فرهنگی و اجتماعی گردشگری برگزار می شود. قرار است این روز جهانی در 2014 با پیام “رشد اجتماع و گردشگری” و با تمرکز روی توان گردشگری برای قدرتمند کردن مردم و ایجاد مهارت بوجود آوردن تغییرات در محیط زندگی در آنها برگزار شود.

شهر گوادالاراجا در مکزیک میزبان این جشن جهانی است. سازمان جهانی گردشگری اعلام کرده است؛ افراد علاقه مند می توانند در خصوص چگونگی برگزاری این جشن و یا عکس هایی از شعار امسال این جشن را در کشورشان برای سایت روز جهانی گردشگری، روی فیس بوک و یا توییتر ارسال کنند.

همانطور که می دانیم ایران از سوی همین سازمان به عنوان یکی از ده کشور پرجاذبه جهان برای گردشگران بین المللی معرفی شده اما آیا واقعا ایران با توجه به این امتیاز، مناسب به استقبال این روز رفته است؟ اگر از برگزاری جشن های استانی یا برنامه های جنبی سازمان میراث فرهنگی در کشورمان بگذریم اصلی ترین کار که انتخاب برندی ملی برای حضور گسترده در جشن های این روز خارج از مرزهاست کشورمان چه کرده است؟

شواهد اینگونه است که ایران هنوز در انتخاب برندی ملی برای گردشگری خود جدی عمل نکرده است در حالی که برند در صنعت گردشگری نشانه ای است که باید موجب شناسایی مقصد شود. که ظاهرا ایران با توجه به همین کمبود ، هنوز به عنوان مقصدی ناشناخته برای گردشگران بین المللی باقی مانده است.

 وجود شرکت های اندک گردشگری ، مراکز تفریحی و اقامتی اندک، مشارکت پایین و کمرنگ بخش دولتی و خصوصی و مشارکت اندک بخش غیر دولتی با تعاونی ها را از عوامل بسیار مهم در این ناکامی است. این در حالی است که برندسازی در این صنعت می توان به خودی خود باعث از بین رفتن یا کمرنگ شدن تمامی مشکلات یاد شده در صنعت گردشگری ایران شود و در نهایت صنعت گردشگری ما به جایگاه واقعی خود برسد.

در این زمینه یعنی برندسازی می توان به کشور همسایه ایران یعنی ترکیه اشاره کرد از نظر صنعت گردشگری سالها از ایران جلوتر است و تاکنون توانسته بسیار موفق عمل کند ، این کشور تنها در سال 2012 میلادی طبق گزارش سازمان جهانگردی ترکیه حدود 50 میلیون یورو برای تبلیغ برندسازی و تبلیغ آن در بازارهای هدفش هزینه کرده است. از جمله اقداماتی که این کشور انجام داده می توان به ساخت برنامه های تلویزیونی از جاذبه های طبیعی و تاریخی ترکیه، حضور گسترده و سازنده در بازارهای هدف، چاپ و انتشار بروشورهای مختلف گردشگری و توزیع آنها در بازارهای عمده هدفش اشاره کرد. اما اخیرا پا را فراتر از این گذاشته و با ساخت سریال های تلویزیونی جذاب خود، سعی دارد علاوه بر معرفی فرهنگ و آداب سنن ترکیه جاذبه ها و شهرهای گردشگرپذیرش را به سراسر جهان معرفی نماید در حالی که ایران به گفته مسئولان گردشگری کشور به دلیل کمبود بودجه حتی از بسیاری از نمایشگاه های بین المللی گردشگری که سراسر جهان برگزار می شود نیز جا مانده است.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
یک پاسخ برای “به بهانه نزدیکی به روز جهانی گردشگری

  1. موحد گفت:

    سلام. علاوه بر مشکلاتی که در مقاله آمده است. مصادف شدن روز جهانی جهانگردی با هفته جنگ ( هفته دفاع مقدس) و علاوه برآن بازگشایی مدارس و دانشگاهها همزمان باعث می شود که این روز (جهانگردی) تحت الشعاع قرار بگیرد و نشود از آن استفاده کرد


بازگشت به بالا


Iran
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job