job job job  job            jobjob job  

فراری دادن مغزها از زبان دکتر آخانی

دکتر حسین آخانی

(ایرانبیلد) :مدت یکسالی هست که خبر فراری دادن مغز ها را از جانب دکتر آقاخانی در سایت ایرانبیلد درج کردیم اما مدتی است بطور زنجیره ای در برخی سایتها از بی بی سی خبر آنلاین شرق … شاهد یک بزرگنمایی خبری هستیم که شاید هدف خاصی را دنبال می کنند. اما اینکه خبرآنلاین و بقیه تیتر می زنند:  جهان در حیرت حشره شناس نابغه ایرانی!…..نابغه فراری‌داده‌شده ایرانی حشره‌شناسان دنیا را به وجد آورد!

این تیترها واقعا تمسخر آمیز هست. بدون آنکه حتی یک نمونه از این حیرت و به وجد آمدن دانشمندان دیگر جهان مثال بزنند. ما در جهان حشره شناسانی داشتیم که هشتاد سال تحقیق کردند و روزی بیست ساعت کار کردند هزاران سطر کتاب مقاله نتیجه علمی داده بودند ولی همچنان ناشناخته اند و هیج کس هم از عظمت کار مقایسه نشدنی آنها در حیرت فرو نرفت.

هنوز هم صدها دانشمندان واقعا بزرگ و برجسته حشره شناس گمنام در اروپا آمریکا و جهان وجود دارند. چرا ما ایرانی ها در بسیاری زمینه ها اهل غلو هستیم؟ پس از انقلاب دانشمندان جوان کوشا و نابغه قطعا در ایران فراوان شده اند و روند رو به رشد هست اما همه آنها قطره کوچکی از خانواده علم هستند. تنها می توان گفت تازه نطفه علم، خرد گرایی و منطق در ایران در حال شکل گیری استآقای دکتر حسین رجایی که در متن دکتر آقاخانی بدان اشاره شده یک پژوهشگر برجسته هست که مفهوم علم را بخوبی می داند اما اینگونه هیجان زدگی و اغراق در تیتر سایتهای ایران شایسته نیست. در ادامه …مقاله قدیمی>

  دکتر حسین آخانی از اساتید گیاهشناسی دانشگاه تهران هست که خودش فارغ التحصیل آلمان است. بعد از دکتر حسین آخانی و دکتر زارع که هر دو دانش آموخته از آلمان بودند و در دانشگاه تهران مشغول به کار شدند موج سوم مهاجرت تحصیلی از فرانسه و آمریکا بسوی آلمان تغییر کرد. به طوری که میتوان گفت نسل سوم تحصیلکرده های خارج از کشور غالبا از کشور آلمان هستند و سیستم آلمانی بر دانشگاه های  آینده ایران غالب خواهد شد. دکتر حسین آخانی به تازگی تصویری از فراری دادن مغزها و نخبه ها روایت کرده که در سایت خبر آنلاین درج شده است. حسین رجایی هم دکتری حشره شناسی (تخصص پروانه) مدتها دنبال بازگشت و استخدام به میهن بود و انصافا در زمینه کاری خودش در ایران یگانه بود اما آخرین پاسخی به او دادند این بود که ما زیر پای کسی برای بازگشت به میهن فرش قرمز پهن نمی کنیم. در حالیکه موقعیت شغلی، آرامش و کیفیت زندگی در آلمان ده ها بار بهتر از زندگی در ایران است با این حال او حاضر بود برای ندریس و ادامه کار به ایران بازگردد

با هم نظر دکتر حسین آخانی در مورد رفتارهایی که موجب فراری دادن مغزها می شود را اینجا می خوانیم>

14-15سال پیش که من تازه در دانشگاه تهران استخدام شده بودم، دانشجویی داشتیم که از همان ابتدا می شد فهمید با دیگران فرق می کند. حسین، دانشجویی بود از یکی از شهرستان های شرق کشور. فردی مودب و باعلاقه و محکم. ما در رشته زیست شناسی سفرهای علمی زیادی داشتیم. پای ثابت این سفرها حسین بود. او با علاقه وصف ناپذیری همه کارهای سفر را انجام می داد. وقتی در اتوبوس بودیم سفرنامه می نوشت. مطالب بسیار بامزه با قلمی که من به آن رشک می بردم. سازدهنی ای داشت که در شب های اردو می نواخت. به یک کلام همه چیزتمام.
کارشناسی را تمام کرد و برای کارشناسی ارشد به دانشگاه شهیدبهشتی رفت. وقتی از دانشگاه ما رفت تازه فهمیدم که چه کسی را از دست دادیم. بعد هم تقاضای بورسیه به مرکز تبادلات دانشگاهی آلمان را داد و یکضرب بورس دکترای دانشگاه بن را در رشته حشره شناسی گرفت. با او مرتب در تماس بودم. حتی یک بار در آلمان به او سر زدم. مدام در مورد استخدامش در دانشگاه می گفتیم. او خیلی علاقه داشت که در دانشگاه تهران استخدام شود. برای استادی هیچ چیزی کم نداشت. او قادر بود 40شبانه روز در کوه و دشت دنبال پروانه ها باشد. او می توانست ساعت ها سرپا بایستد و به دانشجویان درس دهد و تا پاسی از شب در آزمایشگاه مولکولی یا در موزه جانورشناسی تحقیق کند. او می توانست در یک کنفرانس بین المللی چون ستاره ای بدرخشد. او می توانست ساعت ها برایت حرف های شیرین بزند.

hossein rajaee

حسین رجایی

بالاخره از او خواهش کردم درخواست استخدام بدهد. او هم اطاعت کرد. براساس فراخوان دانشکده و اعلام نیاز به حشره شناس، او هم درخواست داد. به ایران آمد، سخنرانی کرد. در آن زمان من در فرصت مطالعاتی خارج از کشور بودم. گزارش سخنرانی اش را به من داد، که چگونه با او رفتار کردند. او خودش فهمید که به قول فرنگی ها Welcome نیست. سعی کردم به او دلداری بدهم. به ایران آمدم و با همکاران صحبت کردم. دیدم همه مِن مِن می کنند. دیدم از این می ترسند که او جایشان را تنگ کند. حتی برای آنکه جلویش را بگیرند فرد دیگری را باعجله استخدام کردند تا بهانه کنندکه دیگر به تخصص او نیازی نیست. اگرچه میان ماه من با ماه گردون، تفاوت از زمین تا آسمان بود!

سعی کردم با مذاکره با رییس پردیس پرونده استخدامی حسین را جلو ببرم. خودش هم به ایران آمد و با رییس پردیس صحبت کرد. رییس پردیس که حسین را از دوران دانشجویی می شناخت قول داد مشکل را حل کند. هرچه تلاش کردم بیهوده بود و دست آخر رییس پردیس آب سردی روی دستم ریخت که مشخص بود فشارجدی است.
من فقط منتظر تغییرات در وزارت علوم و دانشگاه تهران بودم که شاید بشود حسین را به ایران برگرداند. اما یک روز پس از استیضاح دکتر فرجی دانا به حسین تلفن کردم تا از او برای شرکت در یک برنامه علمی دعوت کنم. می دانستم که یک شغل پاره وقت در هامبورگ گرفته است. احوالاتش را پرسیدم. گفتم چه کار می کنی، کارت به کجا کشید؟ برایم توضیح داد که در اشتوتگارت شغل دائم به عنوان مدیر کلکسیون پروانه ها و آزمایشگاه تحقیقاتی سیستماتیک مولکولی گرفته است. خشکم زد. من زیست شناسم. در آلمان تحصیل کرده ام. اصلا باورم نمی شد که چنین جایگاهی را به یک خارجی و آن هم ایرانی بدهند. من می دانم پیداکردن شغل در حشره شناسی در اروپا و آمریکا بسیار سخت است. در آلمان اگر چنین شغلی را به یک خارجی و ایرانی بدهند معنایش آن است که او حداقل 10سروگردن از بقیه بلندتر بوده است. نمی دانستم به او تبریک بگویم یا نه. اما می دانستم که باید به کشورم تسلیت بگویم. با وجود آنکه از گرفتن این شغل بسیار راضی بود، اما در جملاتش ناراحتی موج می زد که چگونه او را از وطنش دور کردند. او چند روز دیگر پاسپورت آلمانی اش را هم می گیرد. و من هم بعد از 15سال خدمت در دانشگاه تهران ناامید از اینکه نتوانستم برجسته ترین متخصص حشره شناسی و فیلوژنی کشور را به ایران بازگردانم در اتاق کوچکم که به دستشویی تغییرکاربری شده در دانشکده ای دیگر است با یادآوری برخوردی که با او شد فقط اشک می ریزم.

همزمان منتشر شده در شرق

دکتر آخانی:  من از مسئولین وزارت علوم و دانشگاه تهران درخواست می کنم که پرونده حسین را مجددا بررسی کنند و کسانی که این چنین باعث فراری دادن سرمایه های انسانی کشور ما و تقدیم آنها به خارجی ها می شوند را مورد بازخواست قرار دهند. حداقل آن است که این افراد بار دیگر نتوانند چنین خسارت هایی به کشور وارد کنند. پیگیری پرونده حسین از پیگیری پرونده 3000 بورسیه غیر قانونی کم اهمیت تر نیست.

پدیده فرار مغزها در آلمان

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بازگشت به بالا


Iran
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job