job job job  job            jobjob job  

مهد کودک سگها در ایران

sag

به ‌تازگی در ایران مهدهایی برای نگهداری از سگ راه‌اندازی شده که همانند مهدکودک از سگ‌ها نگهداری می‌کنند. هزینه ماهانه‌ی نگهداری از هر سگ در این مراکز حدود نیم میلیون تومان است.
شغل‌های جدید و تازه در ایران هر روز در حال افزایش است. در جدیدترین آگهی‌های منتشرشده در ایران،‌ مراکزی اقدام به انتشار آگهی کرده‌اند که همانند یک مهد کودک از سگ‌ها نگهداری می‌کنند. عده‌ای هم در قبال دریافت مبلغی به کار “سگ‌گردانی” می‌پردازند.
در اروپا و سایر کشورها “سگ‌گردانی” شغلی رسمی محسوب می‌شود. در ایران اما داستان کمی متفاوت است. شغل “سگ‌گردانی” در حالی پدید آمده که طبق قوانین جمهوری اسلامی و اعلام نیروی انتظامی، “سگ‌گردانی” در ایران ممنوع است.

ممنوعیت سگ‌گردانی، محملی برای یک شغل جدید؟
نیروی انتظامی با “سگ‌گردانی” برخورد و حتی اقدام به بازداشت و توقیف سگ می‌کند. در جاده‌های کشور هم در صورتی که خودروها حامل سگ باشند، علاوه بر توقیف سگ، خودروی حامل نیز توقیف و روانه پارکینگ نیروی انتظامی خواهد شد.
اما با وجود تمام این محدودیت‌ها، به‌تازگی مهدهایی در ایران برای سگ‌ها آغاز به‌کار کرده‌اند. این مراکز ماهانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان برای نگهداری از سگ‌ها دریافت می‌کنند.
در چنین شرایط متضادی که برای نگهداری حیوانات خانگی و به خصوص سگ‌ها در ایران به چشم می‌خورد، مشاغلی تازه در رابطه با حیوانات به‌وجود آمده که به منبع درآمدی برای عده‌ای تبدیل شده است. ظهور چنین شغل‌هایی حاکی از بالا رفتن جایگاه حیوانات خانگی در زندگی ایرانیان است.
به‌گزارش اقتصاد نیوز، نگاهی به شبکه‌های اجتماعی به خوبی نشان می‌دهد که صاحبان بسیاری از این حیوانات خانگی، وقت کافی برای گذراندن با این همراهان‌شان را ندارند؛ چه بسیار صفحاتی که آگهی واگذاری برخی از این حیوانات خانگی را به نمایش می‌گذارند تا شاید با تغییر صاحبان آنان، شرایط زندگی این حیوانات بهتر شود.
بسیاری از دارندگان حیوانات خانگی و به خصوص دارندگان سگ‌ها، به‌دلیل گرفتاری و محدویت‌های اجتماعی توان نگهداری از حیوانات را در طول روز ندارند. به‌نظر می‌رسد که دلیل اصلی بروز چنین شغل‌هایی را باید در همین محدویت‌های فردی و البته اجتماعی جست‌وجو کرد.
هزینه‌های نگهداری از حیوانات خانگی در مراکز مزبور بر اساس آگهی‌های منتشر شده، رقمی نزدیک به رقم‌های “مهدهای کودک” در ایران است. با این حال، صاحبان حیوانات خانگی ترجیح می‌دهند به جای واگذاری کامل حیوانات یا فروختن آنها، حیوانات را چند ساعتی در روز به دست افراد دیگر بسپارند.
“به مهدها نباید کاملا اعتماد کرد”
دکتر پیام محبی، رئیس بیمارستان دامپزشکی تهران معتقد است که نباید به این راحتی به این آگهی‌ها اعتماد کرد، چرا که ممکن است در حین نگاهداری از حیوانات، آسیبی به آنها وارد شود.
وی گفت: «برای این کسب و کار هیچ ممنوعیتی وجود ندارد اما نباید فراموش کرد که مجوزی نیز برای این کار صادر نشده و احتمال برخورد با این افراد وجود دارد. تنها جایی که امکان نگهداری از حیوانات خانگی را دارد، بیمارستان‌ها هستند.»
محبی در عین حال تاکید کرد که حتی کلینیک‌های دامپزشکی نیز حق نگهداری از حیوانات را برای مدت طولانی ندارند.
آنچه دکتر محبی به آن اشاره می‌کند، وجود خلاء قانونی برای چنین کسب و کاری است. وی معتقد است که باید قانونی برای این کار باشد تا صاحبان حیوانات خانگی بتوانند به مراکز مورد نظر اعتماد کنند.
سال‌ها پیش در بیشتر نقاط ایران از سگ به عنوان نگبهان خانه، باغ و ویلاها استفاده می‌شد. همچنین براساس قوانین اسلامی و دینی، سگ موجودی “ناپاک” است و نگهداری آن در خانه امری “نامشروع” محسوب می‌شود.

برگرفت: dw

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
4 پاسخ برای“مهد کودک سگها در ایران

 1. نیما گفت:

  در جواب آقای احمد بگم که به شما یا دیگران چه ربطی داره . چقدر تو زندگی شخصی مردم دخالت میکنید! کسی هم نیاز به نصیحت نداره. رفتارا همه جهان سومی و چیپ هست… من خودم حیوان خونگی ندارم اما خیلی چیزا تو این ملکت باید اصلاح شه اما ادماش ظرفیت این اصلاحات رو ندارن و هنوز به اون رشد لازم نرسیدن. یکی از این موارد ایجاد قوانین حمایت از حیواناته

 2. احمد گفت:

  این بچه پولدارا دیگه مسخرشو درآوردن..برید چارتا بوه یتیم رو سیر کنید بجای اینکه به این سگها اهمیت بدید.سگهایی که سلامتی شما رو به خطر میندازن و شما نمیدونید و دکترا برای پر کردن جیبشون میگن نگهداری از سگ از بزرگترین واجبات است!!!!

  • نوشین گفت:

   واقعامتاسفم ازفرهنگ عقب موندت ربطی به پولداربودن نداره این حیوناازصدتاانسان باوفاترودلسوزترن بله درسته به چهارتایتیم غذابرسونیم امااینهااحساس دارن درک دارن وتااخرعمرشون کنارت وفادارن ولی ادم چی خودبچه ات که بااعذاب بزرگش کردی ولت میکنه میره حالتم نمیپرسه


بازگشت به بالا


 width=270
 width=270
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job