Sunday, 24. August 2014  ir    ir ir
جاسوسی اطلاعاتی آلمانی ها از کشورهای جهان جاسوسی اطلاعاتی آلمانی ها از کشورهای جهان
به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان اطلاعات فدرال آلمان (BND) از 80 کشور جهان از جمله ترکیه جاسوسی کرده و در مورد مقامات و شهروندان... جاسوسی اطلاعاتی آلمانی ها از کشورهای جهان

bundesnachrichtendienst-bnd-pullach

به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان اطلاعات فدرال آلمان (BND) از 80 کشور جهان از جمله ترکیه جاسوسی کرده و در مورد مقامات و شهروندان این کشور ها اطلاعات جمع آوری کرده است. هفته نامه اشپیگل با اعلام این خبر نوشت ماموریت جاسوسی این سازمان از بیشتر این کشورها از سال 2009 شروع شده است، با این حال مدارک موجود نشان می دهد دولت آلمان از سال 1976 این فعالیت را علیه ترکیه آغاز کرده است.

بر این اساس در فهرست جاسوسی BND اسامی 30 کشور به عنوان “کشورهای اصلی” آمده است که اطلاعات به دست آمده از آنها حائز اهمیت بیشتری است. طبق این گزارش ترکیه و آلبانی از جمله این کشور ها هستند. از جمله مواردی که در جاسوسی از ترکیه مورد توجه BND بوده می توان به مسئله کردها، جنبش “فتح الله گولن”، حرکت های اسلامی، جنایات سازمان دهی شده و فساد مالی اشاره کرد.

اشپیگل با اشاره به اظهارات “فرانک والتر اشتاین مایر” وزیر خارجه آلمان در گفتگوی تلفنی با “احمد داوداوغلو” همتای ترکش مبنی بر این که از این موضوع توسط رسانه ها با خبر شده است، نوشت: اشتاین مایر نمی تواند از فعالیت های سرویس اطلاعاتی آلمان در ترکیه شگفت زده شده باشد زیرا وی طی سال های 1999 تا 2005 به عنوان وزیر خارجه کشور از این فعالیت ها باخبر بوده است.

bundesnachrichtendienst

جاسوسی اطلاعاتی آلمانی ها از کشورهای جهان در حالی انجام می گیرد که افشای جاسوسی تلفنی آمریکا از “آنگلا مرکل” صدراعظم این کشور در سال گذشته موجبات خشم مقامات برلین علیه واشنگتن را به همراه داشت. در آن زمان مرکل با بیان این که “این اقدام در بین دو دولت دوست قابل قبول نیست” فعالیت های جاسوسی آمریکا را محکوم کرد. این در حالی است که دولت آلمان نیز از سال ها مشغول فعالیت های جاسوسی مشابهی بوده است.

bundesnachrichtendienst2

bundesnachrichtendienst

iranerbild

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.