fblike job contact English English English 

قدرت نمایی هکرهای ایرانی در ارتش و کنگره آمریکا

جاسوسی هکرهای ایرانی در ارتش و کنگره آمریکا

شرکت “آی‌سایت” که یک موسسه امنیتی برای مبارزه با تهدیدهای اینترنتی است، اعلام کرده که یک گروه هکر ایرانی را شناسایی کرده است. این گروه با ساخت پروفایل‌های جعلی و یک سایت خبری جعلی از اعضای ارتش و نیز سیاستمداران آمریکایی، اسرائیلی و سایر کشورها جاسوسی می‌کرده است.
خبرگزاری رویترز به نقل از آی‌سایت نوشته است، یک ژنرال چهارستاره نیروی دریایی آمریکا، اعضای کنگره و سفیران ایالات متحده آمریکا، اعضای لابی اسرائیل در آمریکا و نیز افرادی از بریتانیا، عربستان سعودی، سوریه، عراق و افغانستان از جمله اهداف این گروه ایرانی بوده‌اند.
این شرکت از فاش کردن هویت قربانیان خودداری کرده و گفته است، نمی‌توان گفت چه اطلاعاتی توسط هکرها دزدیده شده، چه کسانی به دنبال اجازه دسترسی به شبکه اینترنتی دولت و شبکه‌های نزدیک به آن بوده‌اند و چند کامپیوتر خراب و یا آلوده به بدافزار شده‌اند.
تنها چیزی که معاون شرکت آی‌سایت تصریح کرده، این است که اگر این گروه مدتی طولانی مشغول به کار بوده، صراحتا می‌توان گفت که موفق بوده است.
عملیات “بنگاه خبرپراکنی”
شرکت آی‌سایت نام عملیات کشف این گروه هکر را “بنگاه خبرپراکنی” گذاشته است. دلیل این نام‌گذاری این بوده که هکرهای ایرانی شش شخصیت مجازی خلق کرده بودند که همگی برای یک آژانس خبری جعلی به نام NewsOnAir.org کار می‌کرده‌اند؛ نهادی جعلی که ظاهرا شامل آسوشیتدپرس، بی‌بی‌سی، رویترز و سایر رسانه‌ها بوده است.
هکرهای ایرانی همچنین هشت شخصیت جعلی دیگر نیز خلق کرده بودند که ادعا می‌شده برای پیمانکاران دفاعی و موسسات دیگر کار می‌کرده‌اند.
این گروه با ساختن صفحات جعلی روی فیس‌بوک و سایر شبکه‌های اجتماعی، پروفایل‌های این ۱۴ نفر را با شخصیت‌های خیالی پر کرده و تقاضای دوستی برای قربانیان خود می‌فرستاده‌اند. بنا بر حدسیات شرکت آی‌سایت، این هکرها باید از حدود سال ۲۰۱۱ کار خود را آغاز کرده باشند.

صدها شخص حقیقی قربانی ۱۴ شخصیت ساختگی
هکرهای ایرانی با استفاده از ۱۴ نفر، با بیش از دو هزار نفر ارتباط برقرار کرده‌اند و گمان می‌رود که صدها نفر از این دو هزار نفر قربانی هکرها شده باشند.
سخنگوی شرکت آی‌سایت، حرکت این هکرها را اینگونه توصیف کرده است: «این گروه پر سر و صدا نیست، آنها آرام و به آهستگی کارشان را پیش می‌برند. این هکرها می‌خواهند مخفی بمانند و از دسترس رادارها دور باشند».
به گفته شرکت آی‌سایت، هنوز وابستگی این گروه به دولت ایران مشخص نشده است.
سخنگوی فیس‌بوک گفته است، زمانی که درخواست‌های مشکوک دوستی و سایر فعالیت این گروه را روی این شبکه بررسی می‌کرده، هکرهای ایرانی را شناسایی کرده است.
وی تصریح کرده است: «ما تمام پروفایل‌هایی را که با شبکه NewsOnAir.org مرتبط بوده‌اند از بین برده‌ایم و از این مورد برای امن‌تر کردن سیستم خود استفاده کرده‌ایم تا بتوانیم پروفایل‌های جعلی را در حالت‌های گوناگون شناسایی و بلاک کنیم».
سخنگوی لینکدن هم اعلام کرده که پروفایل‌های این ۱۴ نفر همگی در این شبکه اجتماعی غیرفعال شده‌اند. توئیتر از ارائه توضیح در این زمینه خودداری کرده و پاسخ گوگل هنوز توسط رویترز دریافت نشده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact