Friday, 22. August 2014  ir    ir ir
همایش علوم و تکنولوژی پیشرفته برای توسعه پایدار ایران در برلین همایش علوم و تکنولوژی پیشرفته برای توسعه پایدار ایران در برلین
آغاز همایش بین‌المللی علمی – پژوهشی ایرانیان با عنوان علوم و تکنولوژی پایدار برای توسعه ایران در برلین اولین کنفرانس بین​المللی علمی- پژوهشی ایران... همایش علوم و تکنولوژی پیشرفته برای توسعه پایدار ایران در برلین

0,,17869859_303,00
آغاز همایش بین‌المللی علمی – پژوهشی ایرانیان با عنوان علوم و تکنولوژی پایدار برای توسعه ایران در برلین

اولین کنفرانس بین​المللی علمی- پژوهشی ایران در خارج از کشور در تاریخ بیست یک و بیست و دو آگوست در برلین برگزار شد. در این همایش دهها تن از نخبگان علمی از ایران و آلمان شرکت کردند.

دکترعلی‌یار جوادی از برگزارکنندگان این همایش و یکی از مؤسسان “انجمن دانشگاهیان و متخصصان ایرانی در آلمان” (ایراسا) درباره‌ی شرکت‌کنندگان در کنفرانس علمی برلین در مصاحبه با دویچه وله گفت که سازمان تبادل دانشگاهی آلمان معروف به DAAD، بنیاد تحقیقات آلمان DFG، انستیتوهای علمی-پژوهشی ماکس پلانک و فران‌هوفر، دانشگاه صنعتی برلین، دانشگاه آزاد برلین، دانشگاه هامبولت، دانشگاه کاسل، “مدیریت برنامه ده ساله آب سازمان ملل” در همایش دو روزه شرکت دارند.

جوادی درباره شرکت‌کنندگان ایرانی کنفرانس برلین می‌افزاید که دانشگاه‌‌ها و مراکز علمی ایران چون دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه شیراز، وزارت علوم – تحقیقات و فناوری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور، بخش فرهنگی و دانشجویی سفارتخانه‌های آلمان و ایران، شورای انجمن‌های علمی ایران نیز در این نشست حضور دارند.

آقای جوادی در ادامه صحبت‌های خود توضیح می‌دهد که بررسی جایگاه و نقش تکنولوژی‌های پیشرفته و اهمیت آموزش و مدیریت بهره‌گیری از این تکنولوژی‌ها و تاثیر متقابل آن بر فرهنگ جامعه، مهم‌ترین چالش مورد بحث در این همایش است.

علی‌یار جوادی از “انجمن دانشگاهیان و متخصصان ایرانی در آلمان” (ایراسا) خاطرنشان می‌کند که دستاوردهای مهم این کنفرانس به رغم تحریم‌ها، حفظ ارتباطات آکادمیک میان ایران و آلمان خواهد بود. وی اضافه می‌کند که تحریم‌ها علیه ایران “مزاحمت‌هایی” را ایجاد کرده است اما برای پیدا کردن راه حل مشکلات، ارتباطات جوامع آکادمیک و تماس متخصصان ایران و آلمان باید محفوظ بماند.

ایران، رتبه پانزدهم در تولید علم

پرفسور گئورگ قره‌پتیان از دانشگاه امیرکبیر یکی از سخنرانان کنفرانس برلین هم در گفت‌وگو با “دویچه وله” می‌گوید: «در خصوص موضوع “مهندسی برق و مسئله تولید برق در ریز شبکه‌های هوشمند” صحبت کردم. آلمان در مسئله فنی-حرفه‌ای تجربه خوبی در زمینه مدارس عالی فنی-حرفه‌ای Fachhochschule دارد. این سیستم مدلش جالب بوده و کشورهای اروپایی این را کپی‌برداری کرده‌اند و ما هم می‌خواهیم از این تجربه در ایران استفاده کنیم.»

پرفسور قره‌پتیان تاکید می‌کند: «ایران توانسته از لحاظ علمی رشد بکند و در رتبه پانزدهم تولید علم دنیا قرار گیرد. اما اگر این علم تولید بشود و به عمل نرسد برای کشور چه فایده‌ای دارد؟ از این نشست‌ها بهترین سودی که ما می‌توانیم داشته باشم این است که همانطور که کشور آلمان توانسته علم را به عمل تبدیل کند و در صنعت در اروپا حرف اول را بزند، ما هم می‌توانیم این مدل آلمان را برداریم وسیستم را به آن سمت به کار اندازیم و در ایران هم آن را پیاده کنیم».

“عربستان هم از پرفسورهای ایرانی استفاده می‌کند”

پرفسور قره‌پتیان ادامه می‌دهد: «متاسفانه نخبگان ما به خارج از کشور می‌روند. ما این تجربه‌ را در دانشگاه‌هایمان داریم و مرتب توصیه‌نامه می‌نویسم و نخبگان ما به کشورهای متفاوت جذب می‌شوند. ما در ایران باید جاذبه و پتانسیل ایجاد بکنیم تا این نخبگان بیایند و اگر این کار را هم نتوانستیم بکنیم حداقل با امکانات و فرصت کوتاه مثلا تعطیلات علمی، مرخصی‌های موقت یا با ایجاد تفاهم‌نامه‌های همکاری این فرصت را برای نخبگان ایرانی مقیم خارج ایجاد کنیم تا مثلا آنها بتوانند یک ماه به دانشگاه‌های ما بیایند و اطلاعات خود را منتقل کنند. در منطقه حتی برخی از کشورها مثل عربستان از پرفسورهای ایرانی استفاده می‌کنند. ما چرا نتوانیم از این فرصت‌ها استفاده بکنیم؟»

این استاد دانشگاه امیرکبیر خاطرنشان می‌کند برگزاری کنفرانس برلین به حامعه علمی ایران کمک شایانی خواهد کرد. اما باید اخبار مربوط به آن به بخش دولتی نیز منتقل شود تا از طریق این کنفرانس‌ها مشکلات کشور به نخبگان ایرانی مقیم خارج انتقال یابد.

دکتر قره‌پتیان تاکید می‌کند ایران باید از مدل آلمان و تجربه علمی آلمان برای توسعه پایدار بهره‌برداری کند. وی بر این باور است که در این راستا کنفرانس بین‌المللی “علوم و تکنولوژی پیشرفته برای توسعه پایدار در ایران” سرآغاز و نقطه شروع مناسبی است.

بهروزعبدالوند استاد دانشگاه برلین و مسئول موسسه امور تحقیقاتی مرکز مطالعات خزر این دانشگاه می‌گوید که بعد از کنفرانس احیای دریاچه ارومیه در برلین در اول آذر ۱۳۹۲ این دومین کنفرانس بین‌المللی است که در آلمان در رابطه با ایران برگزار می‌شود. او تاکید می‌کند که با توجه به وضعیت انرژی و آب در ایران، دانشگاه برلین و موسسه امور تحقیقاتی مرکز مطالعات خزر در برگزاری این گونه کنفرانس‌ها نقش مهمی ایفا کرده‌اند.

عبدالوند اضافه می‌کند: «هدفمان این است که عوارض توسعه ناهمگون را نشان دهیم و بحث کنیم که بدون آسیب به توسعه اقتصادی، چگونه بتوانیم این عوارض را نشان دهیم. یکی از مشکلات ما در ایران این است که قمست عمده مسئولین ما مهندس هستند و مسائل را از منظر مهندسی و”مدلینگ” نگاه می‌کنند و به جنبه‌های اجتماعی و زیست محیطی توجهی ندارند و عوارض آن را ما پس از ۱۰ تا ۱۵ سال دیگر مشاهده می‌کنیم.

مثلا بخش کشاورزی ایران نوعی قارچ از آسیای جنوب شرقی را که برای کشاورزی و برای تولید برنج مفید بوده را آورده اما این قارج برای مرداب انزلی مرگ‌آور بوده است. این قارچ وقتی وارد مرداب می‌شود بسیار سریع رشد می‌کند و مرداب در حال خفه شدن است و اکوسیستم مرداب را به هم ریخته است. ما با کنفرانس علمی- پژوهشی برلین می‌خواهیم بحث کنیم که چگونه می‌توان توسعه داشت و در عین حال این توسعه بر اساس جنبه‌های مختلفی باشد و عوارضی نداشته باشد.»

به نظر عبدالوند کنفرانس احیای دریاچه ارومیه در آلمان تا کنون اثرات مثبتی داشته و دولت ایران به طور جدی از راه حل‌ها و پروژه‌های پیشنهادی این کنفرانس بهره‌برداری کرده و راه حل‌های ارائه شده را به صورت لایحه تصویب کرده است.

برآمذ: دویچه وله

رضا قادی

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.