job job job  job        jobjob job  job

اولین روابط ایران با آلمان

اولین روابط ایران با آلمان

در سال 1873م ناصرالدین شاه قاجار در خلال سفر اولش به اروپا اولین روابط ایران با آلمان را پایه گذاشت.در این سالها از نظر سیاستمداران ایرانی ،آلمان کشوری بود که می توانست به عنوان حکومتی که دیدگاهی استعماری نسبت به ایران نداشت ،با ورود به صحنه ایران به عنوان قدرت سومی خود را مطرح کند واز ایران در برابر روسیه و بریتانیا حمایت کند .
ناصرالدین شاه در ژوئن 1873 وارد برلین شد (پس از دیدار از سن پترز بورگ وقبل از دیدار از بروکسل ولندن) شاه 9 روز در برلین بود وبا تمام اعضای خاندان سلطنتی از جمله ویلهلم اول امپراطور آلمان وبیسمارک نخستین صدر اعظم این کشور ملاقات کرد.
ناصرالدین شاه تلاش کرد تا بیسمارک را متقاعد کند تا سفارت آلمان در ایران را بر پا کند ولی بیسمارک که منافعی برای آلمان در ایران متصور نبود از این کار شانه خالی کرد ومنتظر ماند تا اول ایران سفارتش را در برلین دایر کند.
ایران در سال1885م سفارت خانه خود را در برلین دایر کرد و میرزا رضاخان گرانمایه (مویدالسلطنه)را به عنوان نخستین سفیر ایران در آلمان اعزام کرد روابط ایران وآلمان از این به بعد دچار فراز ونشیبهایی شد که در صورت امکان در آینده به بعضی از نکات جالب آن اشاره ای خواهد شد.

1873-prince-wales-garden-pa

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بازگشت به بالا


Iran
Iran
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job