Tuesday, 19. August 2014  ir    ir ir
حضور پررنگ نمایندگان شرکت‌های غربی در ایران حضور پررنگ نمایندگان شرکت‌های غربی در ایران
بلومبرگ طی گزارشی با اشاره به اینکه حضور نمایندگان شرکت‌های غربی در ایران کاملا مشهود است، نوشت، ایران به عنوان یکی از بزرگ‌ترین بازارهای... حضور پررنگ نمایندگان شرکت‌های غربی در ایران

images (3)
بلومبرگ طی گزارشی با اشاره به اینکه حضور نمایندگان شرکت‌های غربی در ایران کاملا مشهود است، نوشت، ایران به عنوان یکی از بزرگ‌ترین بازارهای بسته جهان، ممکن است پس از سال‌ها انزوا، در شُرُف بازگشایی باشد و این آخرین فرصت جدی در دنیای واقعی است.

به گزارش بلومبرگ، اسپیناس یکی از معدود هتل‌های مجلل تهران است که در سال 2009 تقریبا همزمان با تحریم‌های پیاپی علیه ایران تاسیس شده است. در زمان تشدید تحریم‌ها، لابی مجلل هتل اسپیناس خلوت بود اما امروز، در میان حرف‌هایی که از برداشته شدن تحریم‌ها زده می‌شود، یافتن اتاقی در اسپیناس آسان نیست.

ساروش زایوالا یک وکیل مقیم لندن که در زمینه قوانین تحریم‌ها تخصص دارد و مدام به تهران سفر می‌کند، گفت: تمامی هتل‌های 5 ستاره پر از نمایندگان شرکت‌های غربی و همچنین شرکت‌های ژاپنی و چینی است که تلاش می کنند تا موقعیتی برای انجام مبادلات تجاری در ایران بیابند.

امیر سیروس رزاقی رئیس گروه آرا، یک شرکت مشاوره‌ای ارائه دهنده تحقیقات‌ علمی‌ در بازار و داد و ستد کالا در این باره می‌گوید، ایران با افزایش عظیمی از تعداد نمایندگان شرکت‌های غربی مواجه شده است.

به نوشته بلومبرگ، در ماه فوریه، یک گروه تجاری فرانسوی متشکل از 100 شرکت از این کشور به تهران سفر کردند و بزرگ‌ترین هیئت تجاری خارجی بودند که تا به حال به ایران سفر کرده‌اند. گروه‌هایی از کانادا، اروپا و امریکا نیز به ایران سفر کرده‌اند. شرکت‌هایی که زمانی در ایران فعال بودند نظیر شرکت فرانسوی توتال و آرسلورمیتال، بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد جهان آشکارا برای بازگشت به ایران ابراز تمایل کردند.

چارلس روبرتسون اقتصاددان ارشد شرکت سرمایه‌گذاری رنسانس کپیتال در این‌باره گفت: ایران به عنوان یکی از بزرگ‌ترین بازارهای بسته جهان، ممکن است پس از سال‌ها انزوا، در شُرُف بازگشایی باشد.

وی افزود: این آخرین فرصت جدی ما در دنیای واقعی است که ناگهان و تقریبا در چشم بر هم زدنی می‌تواند قابل دستیابی باشد.

آنچه توقع سرمایه‌گذاران برای انجام مبادلات تجاری با ایران را افزایش داده، یک پیشرفت دیپلماتیک است که می‌تواند راه برداشته شدن تحریم‌ها را هموار سازد.

رابرتسون گفت: درحالی‌که بازارهای نظیر میانمار و لیبی که زمانی تحت تحریم بودند، با نبود توسعه بازارهای یافته مالی و زیرساخت‌های فیزیکی مواجه بودند، اما ایران هر دوی این‌ها را دارد و این امر نشان‌دهنده وجود فرصتی بسیار عظیم است.

مَتیو اسپیواک مشاور گروه فرانتیر گفت: اگر شرکت‌ها به ویژه شرکت‌های فروش محصولات دارویی، خدمات پزشکی و کالاهای مصرفی که با محدودیت‌های کمتری در زمینه تحریم‌ها روبرو هستند، برنامه‌هایی برای ورود به بازار ایران در صورت برداشته شدن تحریم‌ها نداشته باشند، بسیار نادان هستند.

وی افزود: برنامه نداشتن و فکر نکردن به این موضوع، واقعا شما را عقب نگاه می‌دارد.

شرکت کانادایی حمل و نقل هوایی بمباردیه از جمله شرکت‌هایی است که نسبت به ورود به بازار ایران ابراز تمایل کرده است.

پیر بیودین مدیر اجرایی این شرکت در نشست خبری در نشست سالانه این شرکت در ابتدای ماه می گفت: وظیفه ما اکنون این است که بفهمیم چه زمانی تحریم‌ها برداشته خواهد شد و ما چگونه می توانیم از بازاری که فکر می کنیم برای تمام محصولات ما مهم خواهد بود، سود ببریم.

رضا قادی

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.