Tuesday, 19. August 2014  ir    ir ir
گردشگری سلامت حلقه مفقوده توریسم ایران گردشگری سلامت حلقه مفقوده توریسم ایران
توریسم درمانی یکی از این نگاه‌های متفاوت و تقریبا جدید به گردشگری است. ایران سرشار از پتانسیل‌ها و جاذبه‌های توریست درمانی است؛ از چشمه‌های... گردشگری سلامت حلقه مفقوده توریسم ایران

untitled (21)
توریسم درمانی یکی از این نگاه‌های متفاوت و تقریبا جدید به گردشگری است. ایران سرشار از پتانسیل‌ها و جاذبه‌های توریست درمانی است؛ از چشمه‌های آب گرم گرفته تا لجن‌های درمانی طبیعی و حتی عمل‌‌های زیبایی، عمل‌هایی که می‌تواند بدون آسیب زدن به طبیعت درآمدزایی فوق‌العاده‌ای داشته باشد.
به گزارش دنیای اقتصاد، البته این درآمدزایی نیاز به تبلیغات هوشمند و هدفمند دارد و آماده کردن زیرساخت‌های جلب گردشگر، اتفاقی است که می‌تواند به شیوه‌های متعدد بیفتد.
مساله اینجا است که تا امروز قدم‌های چشمگیری در این زمینه برداشته نشده است؛ آن هم با وجودی که گفته می‌شود گردشگري سلامت به‌عنوان چهارمين صنعت درآمدزای جهان مورد توجه بسياري از كشورهای دنیا است. امروزه در این کشورها تلاش می‌شود در کنار جاذبه‌های گردشگری، امکانات پزشکی نیز در اختیار گردشگران خارجی قرار بگیرد. علاوه بر این بسیاری از کشورهای جهان بهترین مراقبت‌های پزشکی را با هزینه‌های مناسب از بیماران به عمل می‌آورند؛ به گونه‌ای که در سال ۲۰۱۳ حدود ۹۰۰ هزار آمریکایی برای درمان به خارج از کشور سفر کردند.

درمان توریسم ایران
چند ماهی می‌شود که شورای راهبری گردشگری سلامت در معاونت گردشگری کشور راه‌اندازی شده است اما ظاهرا همچنان نتوانسته است مواردی نظیر تدوین و تصویب دستورالعمل ساماندهی و نظارت بر فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی فعال در حوزه گردشگری سلامت، تدوین استانداردها و ضوابط انتخاب بیمارستان‌ها و مراکز درمانی خدمات این حوزه و ایجاد بانک اطلاعاتی جامع از ظرفیت‌های گردشگری سلامت را که ظاهرا از سوی این شورا دنبال می‌شود، به جایی برساند؛ چرا که هنوز نقاط تیره و تاریکی در توسعه این نوع از گردشگری در کشور وجود دارد. چندی پیش معاون گردشگری کشور از رشد 30 درصدی گردشگران سلامت در کشور خبر داده بود. مرتضی رحمانی موحد در گفت‌وگویی با «دنیای‌اقتصاد» از فقدان آمار مدونی از گردشگران ورودی به این منظور و درآمد ارزی حاصله از آن، ابراز تاسف کرده بود. به گفته او از آغاز کار دولت یازدهم تاکنون، افزایش 30 درصدی ورود گردشگران سلامت را داشته‌ایم و به‌عنوان مقصد گردشگری سلامت بین کشورهای اسلامی و اکو مطرح شده است. همه این موارد نشان می‌دهد توسعه گردشگری پزشکی می‌تواند به توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی و ارزآوری کشور کمک شایانی کند.

رضا قادی

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.