job job job  job        jobjob job  job

ثبت ورزش زورخانه ای در یونسکو برای کشور تعهد ایجاد کرد

imagesCCGYQQ8R
به گزارش  خبرگزاری مهر، مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مراسم بزرگداشت روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای که عصر امروز 23 مرداد در کاخ گلستان برگزار شد، گفت: ورزش زورخانه‌ای و آیین پهلوانی، سال 2010 میلادی در فهرست میراث ناملموس یونسکو به ثبت رسید.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با بیان وجوه و شاخصه‌های ورزش زورخانه‌ای و آیین پهلوانی که منجر به ثبت آن در فهرست میراث جهانی یونسکو شد، تصریح کرد: این ورزش دارای وجوهی است که ریشه در اخلاق، فرهنگ و معنویات ما دارد که یکی از آنها همبستگی همیشگی آیین‌های پهلوانی و زورخانه‌ای با اعتقادات و فرهنگ ماست.

سلطانی‌فر ادامه داد: ورزش زورخانه‌ای و آیین پهلوانی نقش کلیدی در حفظ ادبیات حماسی و مذهبی، حفظ صورتهای دیگر هنر اعم از موسیقی، نقاشی زورخانه‌ای و خطاطی و مهم‌تر از همه نقش اساسی در تربیت نسل جوان و آموزش فرهنگ فتوت و جوانمردی دارد.

وی یادآور شد: ثبت این اثر در یونسکو برای کشور ما تعهداتی را ایجاد کرده است، ما باید پاسدار راستین، جدی و همه‌جانبه ارزش‌ها، حفظ و ترویج ارزش‌ها در محور مادی و معنوی باشیم و در این راستا همه دستگاه‌ها به ویژه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارت ورزش و جوانان و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نقش کلیدی دارند.

معاون رئیس جمهور افزود: همه باید تلاش کنیم ارزش‌های این آیین از نسل گذشته به نسل امروز و آینده منتقل و موجب سالم‌سازی جامعه شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: باید ارزش‌های فرهنگی و غنی آیین‌های پهلوانی به سایر نقاط دنیا منتقل شود در حال حاضر این ورزش دارای فدراسیون جهانی است و مسابقات جهانی آن برگزار می‌شود و ما امیدواریم سال به سال شاهد رشد این ورزش در کشورهای دیگر باشیم

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بازگشت به بالا


Iran
Iran
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job