Wednesday, 13. August 2014  ir    ir ir
تعدیل قوانین مهاجرت به آلمان تعدیل قوانین مهاجرت به آلمان
بزودی برخی قوانین مهاجرت از طریق همسر تغییر خواهد کرد و شرایط اسان تر خواهد شد . به گزارش صدای المان براساس قوانین آلمان،... تعدیل قوانین مهاجرت به آلمان

تعدیل قوانین مهاجرت به آلمان

بزودی برخی قوانین مهاجرت از طریق همسر تغییر خواهد کرد و شرایط اسان تر خواهد شد . به گزارش صدای المان براساس قوانین آلمان، هرکس می خواست به همسر خارجی خود در این کشور بپیوندد، باید امتحان زبان بدهد. دیوان‌عالی اروپا به این روش اعتراض کرده است. اکنون آلمان می‌خواهد “شرایط ویژه” را در نظر بگیرد.

اگر همسر شما یک خارجی مقیم ‌آلمان است، شما نیز مجازید در کنار او اقامت آلمان را بگیرید. ولی به یک شرط: اول باید امتحان زبان آلمانی را بگذرانید. مقام‌های آلمانی می‌گویند این قانون برای جلوگیری از ازدواج‌های مصلحتی است. دیوان عدالت اروپا ‌اعمال این محدودیت را که عمدتا در قبال مهاجران ترک اعمال می‌شود، مورد انتقاد قرار داده است. آلمان قصد دارد در ‌آینده نیز این قاعده را رعایت کند، اما حاضر شده است در “موارد خاص” به پایه زبانی پائین‌تر نیز برای صدور ویزا رضایت بدهد.
به گفته وزارت کشور و وزارت خارجه آلمان دیوان عدالت اروپا این مقررات را مغایر با قوانین اتحادیه اروپا ندانسته است. با این حال بیشترین نکته مورد انتقاد دیوان عدالت اروپا این است که آلمان هیچ جایی برای موارد استثنایی مدنظر قرار نداده است. اکنون مقامات آلمانی آمادگی خود را برای تجدید‌نظر در قوانین به‌گونه‌ای که نظر دیوان‌عالی اروپا را رعایت کند اعلام کرده‌اند.
به عنوان نمونه از امتحان زبان به عنوان شرط گرفتن اقامت خودداری خواهد شد در صورتی‌که «همسر شهروند خارجی مقیم آلمان امکان فراگیری زبان را نداشته باشد یا علیرغم تلاش بسیار نتواند ظرف یک سال به سطح مورد انتظار برسد». اگرچه روی سخن این قوانین عمدتا مهاجران ترک‌تبار هستند، اما سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرده است که این قانون شامل حال همه خارجی ها می‌شود.
ترک‌های آلمان ناراضی
ترک‌های آلمان با نارضایتی به این قانون نگاه می‌کنند. صفدر سینار، رئیس این جامعه آن را «نقض بی‌سابقه قانون اساسی» خوانده و از وزیر کشور سوسیال دمکرات انتقاد کرده که چرا از نظر خود در این زمینه کوتاه آمده است. حزب سوسیال دمکرات آلمان پیش‌تر خواهان لغو کامل این قانون شده بود.
سینار گفته است که جامعه ترک‌ها علیه تصمیم دولت آلمان اعتراض خواهد کرد و شکایتی را به کمیسیون اتحادیه اروپا ارائه خواهد داد. درباره زندگی شهروندان ترک‌تبار در ‌المان بیشتر بخوانید
حزب سبزهای آلمان گرفتن امتحان زبان برای دادن اجازه زندگی مشترک اعضای خانواده در آلمان را مغایر قوانین اتحادیه اروپا دانسته و از آن به عنوان یک سفسطه نام برده است که باید حذف شود.
تخصص کارساز‌تر از همسر
اگرچه آلمان از سال ۲۰۰۷ شرایط را برای رسیدن زوج‌ها به یکدیگر سخت‌تر کرده، اما قوانین اقامت و کار متخصصان را از سال ۲۰۰۹ تا حدودی ساده‌تر کرده است.
اقتصاد آلمان با مشکلات ناشی از کمبود نیروی متخصص در رشته‌های برنامه‌ریزی رایانه، مهندسی و پزشکی روبروست. بر اساس آمار اداره‌ی مرکزی کار این کشور که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد، آلمان تا سال ۲۰۲۵ به ۶ میلیون نیروی متخصص نیاز دارد. برای تأمین این نیاز، مهاجرت دست‌کم دو میلیون نیروی کار با مدرک کارشناسی ارشد به این کشور ضروری است. بیشتر بخوانید
بین سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۰، تنها ۱۸ هزار تن از کشورهای غیر عضو اتحادیه‌ی اروپا به آلمان مهاجرت کرده‌اند.

صدای المان

iranerbild

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.