Thursday, 7. August 2014  ir    ir ir
کولیندادرومئوس زابایکالی دایناسور جدید کولیندادرومئوس زابایکالی دایناسور جدید
 Kulindadromeus zabaikalicus تصور مربوط به دایناسورها با کشف اخیر در زابایکال به طور کامل تغییر کرد. این دایناسور در سیبری کشف شد. دانشمندان در... کولیندادرومئوس زابایکالی دایناسور جدید

Kulindadromeus zabaikalicus

 Kulindadromeus zabaikalicus

تصور مربوط به دایناسورها با کشف اخیر در زابایکال به طور کامل تغییر کرد. این دایناسور در سیبری کشف شد. دانشمندان در این منطقه فسیل های خزندگان قدیمی دوره ی ژوراسیک را یافته و فهمیدند که تمامی انواع دایناسورها پر داشتند. بقایای سوسمارها باعث می شود که وجود آنها برای 240 میلیون سال پیش تاکید شود ، نه 90 میلیون سال پیش . کشف شده است که جانداران ماقبل تاریخی بیشتر به پرندگان شبیه بوده اند تا خزندگان.
کولیندادرومئوس زابایکالی ، همانطور که کارشناسان می گویند دایناسور جدیدی است. به گفته ی دانشمندان سخن در خصوص سوسمار دوپای علف خوار با طول نیم متر است. آنها موفق شدند شش بخش از جمجمه ی باقی مانده و صدها بخش از اسکلت آن را کشف کنند. کولیندادرومئوس سر کوچک و اندام های عقبی بزرگ و دم دراز داشت. اما مهم تر از همه این است که از بخش های مختلف بدن دایناسور شش نوع پوست مشاهده شده است ( سه نوع فلس و سه بخش مختلف با پر) موهای روی پوست شانه بیشتر از همه شبیه به پرهای پرندگان است.
تا به امروز در بین دیرینه شناسان نقطه نظر مشترکی در خصوص مسئله ی ظهور پرندگان وجود نداشت. آنها بحث و بررسی می کردند که کی و در چه موجودی پر به وجود آمد و توانست بپرد. اجداد احتمالی پرندگان ، تروپودها به حساب می آمدند که یکی از انواع سوسمارها ی قدیمی بودند. در آنها و همچنین بال انگشتی سانان مو رشد کرد. اکنون گروه دانشمندانی که سه تن از آنها روس هستند تاکید می کنند که قدیمی ترین دایناسورهای دوره ی ژوراسیک با مو پوشیده شده بودند که یادآور پر پرندگان است. تصور می شود که چنین نوعی از پوشش در همه ی انواع دایناسورها وجود داشته است. الگا وانشینا ، کارمند علمی موزه داروین در خصوص این اطلاعات کارشناسان می گوید :
بر روی پوست دایناسورها چیزهایی بوده که به آنها برای تنظیم درجه ی حرارت کمک می کرده است. یا پشم ویا پر. اما این جزء پرهای ابتدایی و اولیه بوده است. نه آنچه که پرندگان دارند بلکه چیزی که به تنظیم درجه ی هوای بدن کمک می کند. ممکن است که بعدا آنها از آن برای کارهای دیگر استفاده کرده اند اما در ابتدا تنها برای تنظیم دمای بدن بود.

Kulindadromeus zabaikalicus 2

دانشمندان مطمئنند که این کشف در زابایکال به طور کامل تصور جهان علمی را در خصوص دایناسورها تغییر می دهد. تا به امروز اطلاعاتی در خصوص سوسمارهایی با پر تنها از چین بدست آمده بود. گمان می شود که این از ویژگی های دایناسورهای درنده از نسل تروپودها بوده است. اکنون مشخص می شود که علف خوار های آنها پر داشته اند. ضمنا تاکید می شود که تمامی سوسمارها پردار بوده اند و دانشمندان به این ترتیب همه را شوکه می کنند. در هر صورت همه آنها در سن بالا باقی نمانده اند. بعضی از آنها تنها در دوره ی اول زندگی پر داشتند و سپس فلس ها و یا پوست های محافظ جای آنرا گرفته اند.
یک گزینه ی دیگر هم وجود دارد اینکه ساختار پر دایناسورها با پرندگان فرق داشته است. هیچ پرنده ی با چنین آناتومی درحال حاضر وجود ندارد یعنی به آن شکلی که محققین خارجی توصیف می کنند. بدین ترتیب اجداد پرندگان فعلا به طور کامل کشف نشده است. ” کارمند موزه ی داروین خاطر نشان می کند : دایناسورها ، نه پرنده اند و نه شبه پرنده و در واقع ترکیب جالبی هستند موجودی با دندان و با پر که می توانست از آنها برای جهش و پرش استفاده کند.

persian.ruvr.ru

wiki

iranerbild

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.