fblike job contact English English English 

آزادی هپی های تهران

tehran pharell

چند جوان ایرانی که به علت تهیه یک ویدیو کلیپ با آهنگ “هپی” فارل ویلیامز‌ خواننده آمریکایی‌، بازداشت شده بودند، به قید وثیقه آزاد شدند. دستگیری این جوانان واکنش‌های بسیاری را در رسانه‌های بین‌المللی به همراه داشت.

عصر سه‌شنبه ۳۰ اردیبهشت پخش یک گزارش تصویری کوتاه از یکی از بخش‌های خبری تلویزیون ایران از بازداشت جوانانی که موزیک‌ویدئوی مشهور «هپی» (Happy) ساخته فارل ویلیامز را در تهران بازسازی کرده‌اند٬ تبدیل به یک بمب خبری تکان‌‌دهنده در رسانه‌های جهان شد.

یک روز پس از این اتفاق برخی رسانه‌های خبری گزارش دادند که شش تن از اعضای این گروه به قید وثیقه آزاد شده‌اند. برخی از این افراد در شبکه‌های اجتماعی خود نیز این خبر را تایید کرده‌اند.

با فاصله‌ای اندک پس از انتشار خبر دستگیری این شش نفر، بلومبرگ و گاردین و نیویورک‌تایمز و هافینگتون‌پست و بازفید و ده‌ها رسانه معتبر جهانی به پوشش متن و حاشیه ماجرا پرداختند و با گذشت مدت‌زمانی کم از زمان پخش این گزارش در تلویزیون سراسری ایران٬ موج‌های متعددی در شبکه‌های اجتماعی به زبان فارسی و انگلیسی برای آزادی آن‌ها به راه افتاد.

در این گزارش یک دقیقه و ۳۵ ثانیه‌ای این‌طور وانمود شده که این جوانان که در کوچه‌ها و پشت‌بام خانه‌ای در تهران با آهنگ فارل ویلیامز می‌رقصند، «در سراب تست بازیگری آبروی خود را ریخته‌اند» یا آن‌طور که گفته می‌شود «جوانانی‌اند که می‌خواستند هنرپیشه شوند اما سر از ناکجاآباد درآورده‌اند.»

ساعاتی پس از انتشار گزارش این ماجرا در رسانه‌های جهانی٬ فارل ویلیامز٬ سازنده آهنگ «هپی» که تا کنون نسخه‌های متعددی از موزیک‌ویدئوی آن در سراسر جهان توسط طرفداران و علاقمندانش ساخته‌شده و از مجموع آن‌ها اولین موزیک‌ویدئوی ۲۴ ساعته تاریخ» تهیه شده٬ در صفحه فیس‌بوک خود به بازداشت جوانان ایرانی واکنش نشان داد.
فارل ویلیامز در این پست فیس‌بوکی نوشت: «بیش از حد تصور مایه تاسف است که این بچه‌ها فقط به خاطر تلاش برای ترویج شادی دستگیر شده‌اند.»
توییتر انگلیسی منسوب به حسن روحانی نیز پس از انتشار خبر دستگیری این جوانان نوشت: «شادی حق مردم ما است. ما نباید در برابر رفتارهایی که از شادی ناشی می‌شوند، بسیار سختگیر باشیم.»
ویدئویی که این افراد با ذکر نام خود در پایان کلیپ منتشر کرده بودند و ظرف چند هفته بیش از ۲۰۰ هزار بیننده داشت٬ حالا از دسترس خارج شده است٬ اما کاربران نسخه‌های دیگری از آن را در پلت‌فرم‌های گوناگون آپلود کرده و در دسترس قرار داده‌اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact