fblike job contact English English English 

حذف شهریه دانشجویی در ایالت نیدرزاکسن

حذف شهریه دانشجویی در ایالت نیدرزاکسن

با حذف شهریه دانشجویی در ایالت نیدرزاکسن آلمان که از ترم زمستانی سال ۲۰۱۴ میلادی به اجرا درخواهد آمد، تحصیل در تمامی دانشگاه‌های دولتی آلمان از سال آینده میلادی پس از هشت سال دوباره رایگان خواهد شد.
با رای مثبت نمایندگان حزب سوسیال دمکرات و سبز‌ها در مجلس ایالت نیدرزاکسن آلمان به حذف شهریه دانشجویی در دانشگاه‌های این ایالت، نیدرزاکسن نیز به جمع ایالت‌هایی پیوست که تحصیل در دانشگاه‌های آن‌ها رایگان است.
نیدرزاکسن آخرین ایالت آلمان بود که تا پیش از این تصمیم، پرداخت شهریه در دانشگاه‌های آن اجباری بود. با تصمیم نمایندگان مجلس ایالتی به معاف کردن دانشجویان از پرداخت شهریه، دانشجویان دانشگاه‌های واقع در این ایالت از ترم زمستانی سال ۲۰۱۴ میلادی دیگر شهریه پرداخت نمی‌کنند و بدین ترتیب از سال آینده میلادی پس از هشت سال تحصیل در کلیه دانشگاه‌های دولتی آلمان بار دیگر رایگان خواهد بود.
گابریله هاینین-کلجاجی، وزیر علوم و فرهنگ ایالت نیدرزاکسن آلمان با اعلام این خبر افزود: «ما نمی‌خواهیم تحصیل در دانشگاه به بودجه والدین دانشجویان متکی باشد، از همین رو نیز شهریه دانشجویی را حذف کردیم.»
وعده انتخاباتی عملی شد
هر دو حزب سوسیال دمکرات و سبز‌ها به هنگام مبارزات انتخاباتی در ایالت نیدرزاکسن وعده داده بودند، در صورت رسیدن به قدرت، حذف شهریه دانشجویی را در دستور کار خود قرار دهند.
البته برخی از نمایندگان دانشجویی ضمن استقبال از تصمیم احزاب سیاسی در این ایالت، به زمان اجرای حذف شهریه دانشجویی که برای ترم زمستانی سال آینده میلادی در نظر گرفته شده است، اعتراض دارند.
الزام برای پرداخت شهریه دانشجویی در دانشگاه‌های آلمان سال‌هاست به یکی از مباحث مهم در محافل دانشگاهی تبدیل شده است. بسیاری از کار‌شناسان معتقدند، کیفیت آموزشی در سال‌هایی که پرداخت شهریه دانشجویی در آلمان الزامی بود، در حد انتظار ارتقا نیافت.
دانشجویان تا پیش از این، تنها موظف بودند هزینه خدمات دانشجویی را پرداخت کنند. هزینه خدمات دانشجویی‌ مواردی همچون بلیط تردد با وسائل نقلیه عمومی در شهر محل تحصیل و در مواردی در شهرهای مجاور، بیمه‌درمانی و همچنین استفاده از سایر خدمات عمومی در دانشگاه را شامل می‌شود.
موافقان و مخالفان شهریه دانشجویی
نخستین بار در زمان صدراعظمی گرهارد شرودر، موضوع ممنوعیت اخذ شهریه دانشجویی مطرح شد و دولت وقت نیز به آن رای مثبت داد. اما با شکایت برخی از دانشگاه‌ها و همچنین تغییر دولت، دانشگاه‌های آلمان ظرف سال‌های گذشته اقدام به دریافت شهریه دانشجویی کردند.
پرداخت شهریه با واکنش‌های اعتراضی همراه بود
پرداخت شهریه با واکنش‌های اعتراضی همراه بود
نخستین ایالت‌هایی که اقدام به اخذ شهریه دانشجویی کردند، عبارت بودند از: نوردراین وستفالن، هسن، زارلند، بایرن، بادن-وورتمبرگ، هامبورگ و نیدرزاکسن. اعتراض‌ها به اخذ شهریه دانشجویی سبب شد، در تمامی این ایالت‌ها شهریه دانشجویی به سمت کاهش و یا حذف پیش رود.
حال با تصمیم جدید در ایالت نیدرزاکسن آلمان، دانشجویان مقاطع کار‌شناسی و کار‌شناسی ارشد در مجموع ۱۶ ترم تحصیلی فرصت دارند تا تحصیل خود را به پایان رسانند.
در صورتی که دانشجویان در این فرصت نتوانند تحصیل خود را به اتمام رسانند، موظف به پرداخت ۵۰۰ یورو در هر ترم تحصیلی خواهند بود. البته شرکت در برنامه‌های مرتبط با دانشگاه، مراقبت و نگهداری از افراد مسن و کودکان و سایر فعالیت‌های اجتماعی می‌تواند زمان ذکرشده برای اتمام دوران تحصیل را برای چند ترم دیگر تمدید کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact