fblike job contact English English English 

نصف شدن تجارت ایران و آلمان

به گزارش رویترز، مبادلات تجاری میان آلمان و ایران تحت تاثیر تحریم های آمریکا کاهش یافته است و این موضوع نشان می دهد که اروپا نمی تواند قرارداد برجام را که درباره برنامه هسته‌ای ایران امضا کرده، حفظ کند.

آمارهای اتاق بازرگانی آلمان نشان داد حجم مبادلات تجاری میان ایران و بزرگ ترین اقتصاد اروپا در 4 ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال 49 درصد کاهش یافته است و حجم مبادلات همچنان رو به کاهش است.

کاهش حجم مبادلات به 529 میلیون یورو در این بازه، نشان دهنده تاثیر تحریم های آمریکاست که با قطع دسترسی شرکت های معامله کننده با ایران از بازار آمریکا، آنها را مجازات می کند.

به گفته داگما فون بونگشتاین، نماینده این اتاق در آلمان، هنوز 60 شرکت آلمانی در ایران تجارت می کنند اما بیشتر با کارکنان محلی فعالیت می کنند.

کشورهای اروپایی تمایل دارند تا قرارداد امضا شده در زمان اوباما را حفظ کنند که بر اساس آن در قبال کاهش فعالیت های هسته ای ایران، تحریم های بین المللی برداشته می شد.

کشورهای اروپایی تلاش کرده اند تا این قرارداد را با حفظ برخی از منافع اقتصادی آن علی رغم تحریم های آمریکا حفظ کنند اما تاکنون موفق نبوده اند. ایران به میزان زیادی از بازارهای نفتی خارج شده و تمامی شرکت های بزرگ اروپایی برنامه های سرمایه گذاری در ایران را لغو کرده اند.

ایران تاکید دارد که تلاش های اروپا تاثیر چندانی نداشته تا ایران به برجام متعهد بماند.

به گزارش فارس، ماه گذشته رئیس تجارت خارجی اتحادیه اتاق‌های بازرگانی و صنعت آلمان گفته بود صادرات این کشور به ایران در سه ماه نخست امسال 50 درصد و صادرات ایران به آلمان در همین مدت حدود 42 درصد کاهش یافته است. (جزئیات بیشتر)

وزیر خارجه آلمان که 20 خرداد به تهران سفر کرده بود نیز گفت منافع اقتصادی ایران در برجام محقق نشده است.

وزیر خارجه آلمان گفت: در منطقه‌ای که هستیم شرایط بسیار حساس و جدی داریم و افزایش تنش در منطقه در راستای منافع هیچکس نیست.

وی با اشاره به دیدارهای منطقه‌ای خود در امان، بغداد و ابوظبی، افزود: با تمام طرفینی که در چند روز اخیر در سفرم صحبت کردم، هیچکس خواهان افزایش این تنش‌ها در منطقه نبود و این پیام را از منطقه به ایران آوردم.

ماس در تشریح گفت‌وگوهایش با ظریف عنوان کرد: امروز صحبت‌های فشرده‌ای درباره برجام و نحوه ادامه برجام داشتیم و موضع ما و سه کشور اروپایی حمایت از برجام است، خواهان این هستیم که تعهداتمان را اجرا کنیم، البته نمی‌خواهیم معجزه‌ای بکنیم، ولی در تلاش برای حفظ برجام هستیم که مانع از به شکست انجامیدن برجام شویم. در همین راستا درصددیم اینستکس را اجرایی کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact