fblike job contact English English English 

ثبت کانال ویژه تجارت اروپا با ایران

وزرای امور خارجه سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا شامگاه پنج‌شنبه ۳١ ژانویه/١١بهمن با انتشار بیانیه‌ مشترکی از آغاز به کار رسمی و ثبت ساز و کار حمایت از تعاملات تجاری با ایران موسوم به اینس‌تکس ساس (INSTEX SAS)، خبر دادند. در بخشی از این بیانیه آمده است: «فرانسه، آلمان و بریتانیا در راستای تعهد قاطعانه و تلاش‌های پیگیر خود برای حفظ برجام که شورای امنیت سازمان ملل متحد آن را در قطعنامه ۲۲۳۱ خود تأیید کرده است، تشکیل ساز و کار حمایت از تعاملات تجاری با ایران یا اینس‌تکس ساس (INSTEX SAS) را اعلام می‌کنند. هدف این ابزار انتقالی ویژه، تسهیل تجارت قانونی میان عاملان اقتصادی اروپا و ایران است

ساز و کار ویژه مالی اروپا موسوم به اینس‌تکس ساس (INSTEX SAS ) در روزنامه رسمی فرانسه ثبت شده و محل آن وزارت دارایی فرانسه است. مدیریت آن به “پر فیشر” آلمانی، یکی از مدیران ارشد بانکی آلمان (مدیر سابق کامرزبانک) سپرده شده است. سرمایه اولیه ساز و کار ویژه مالی ۳ هزار یورو است که از سوی سه کشور اروپایی پدر خوانده این سازوکار پرداخت شده است. یک دیپلمات فرانسوی به خبرگزاری فرانسه گفته است که پیش بینی شده است که سرمایه این نهاد به سرعت تا ١میلیون یورو افزایش یابد.

پیش از فیشر، چند نفر دیگر هم در ۶ ماه گذشته برای این سمت نامزد شده بودند، اما به دلیل تهدید‌های مستقیم مایک پمپئو کنار رفتند. برخی خبرها حاکی از آن است که فشار‌های ایالات متحده و ممنوعیت سفر به این کشور در انتظار این افراد خواهد بود.

در آستانه اعلام راه اندازی این ساز و کار ویژه مالی جان بولتن، مشاور امنیت کاخ سفید، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا و برایان هود، رئیس گروه ویژه اقدام ایران اعلام کردند که راه اندازی این ساز و کار اروپایی تأثیری بر تلاش های واشنگتن برای اعمال فشار حداکثری بر تهران ندارد و نهاد‌هایی که در فعالیت‌های تحت تحریم با ایران مشارکت دارند، با خطر اقدامات تنبیهی سخت از سوی واشنگتن مواجه‌ هستند. با این حال نمایندگان بریتانیا، فرانسه و آلمان تاکید کرده اند که ایجاد “اینس تکس ساس” اولین گام کلیدی برداشته شده از سوی کشورهای گروه سه کشور اروپایی بوده و اجرای عملیاتی آن رویکردی تدریجی خواهد داشت.

گفتنی است که این کانال ویژه، دو شعبه در ایران و اروپا خواهد داشت و قرار است به عنوان یک نهاد واسط برای تسویه حساب شرکت‌های بدهکار و بستانکار در دو طرف عمل کند. به عنوان نمونه یک شرکت اروپایی بدهکار به ایران، بدهی خود را به “اینس تکس ساس” پرداخت می‌کند و “اینس تکس ساس” هم به نمایندگی از ایران این پول را در قالب انتقال وجه یا تخصیص اعتبار، به شرکت‌هایی منتقل می‌کند که به ایران کالا صادر کرده و طلبکار هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact