job job job  job        jobjob job  job

اخراج نگهبان اردوگاه کار آلمان نازی از آمریکا

یاکیف پالی همکار سابق نیروهای نازی که در اردوگاههای کار جنگ جهانی دوم بعنوان نگهبان مشغول به کار بود در سن ۹۵ سالگی در آلمان درگذشت. یاکیف پالی، که گفته می‌شود آخرین همکار نازی‌ها بوده که در ایالات متحده زندگی می‌کرده، سال گذشته و پس از یک دوره نزاع قانونی طولانی از آمریکا اخراج شده بود. آقای پالی از سال ۲۰۰۳ و با حکم یک قاضی فدرال آمریکایی ملیت آمریکایی خود را از دست داد و رسما تابعیت هیچ کشوری را نداشت.

براساس گزارشها وی در یک مرکز نگهداری سالمندان در شهر ‘اهلن ‘ آلمان فوت کرده است. پیش از ترک آمریکا وی در محله کویینز شهر نیویورک زندگی می‌کرد. در دوران زندگی در آمریکا معترضان هر‌از‌گاهی در مقابل محل اقامتش دست به تجمع می‌زدند و درخواست اخراجش را داشتند.

اخراج آقای پالی سال گذشته در نهایت زمانی به سرانجام رسید که کشور آلمان با وجود اینکه وی شهروندی این کشور را نداشت قبول کرد او به این کشور برود. در اوت سال ۲۰۱۸ وی را با ۹۵ سال سن و با ویلچر از خانه‌اش در نیویورک به شهر دوسلدورف آلمان بردند.

در آن زمان ریچارد گرنل سفیر ایالات متحده در آلمان از عملکرد دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا بخاطر مدیریتش در حل و فصل این مسئله حقوقی که مدت زمان زیادی به درازا کشیده بود، قدردانی کرد.

او به چه چیز متهم شده بود؟
گفته می‌شود پالی در سال ۱۹۲۳ در بخشی از لهستان که در حال حاضر جزو خاک اوکراین است، بدنیا آمده بود.

مقامات آمریکا وی را متهم کردند که در سال ۱۹۴۱ توسط نیروهای نازی آموزش دیده بود تا در اردوگاه تراونیکی که در لهستان اشغالی قرار داشت، کار کند.

اردوگاه تراونیکی در ابتدا بعنوان مرکزی برای نگهداری پناهندگان و اسراء جنگی شوروی سابق استفاده می‌شد، اما در نهایت تبدیل به یک مرکز آموزش برای نیروهای اس اس نازی شد.

هزاران فردی که در این اردوگاه آموزش دیدند بعدها بعنوان “مردان تراونیکی” شناخته شدند، این افراد شغل‌شان جمع آوری شهروندان یهودی از لهستان و یا بعنوان کارکنان اردوگاههای مرکزی مرگ در اردوگاه‌های سوبیبورو، تربلینکا و بلزک بود.

مقامات آمریکایی، پالی را متهم کردند که وی در ارودگاه تراونیکی بعنوان نگهبان مسلح مشغول به کار بوده و “نقشی تعیین کننده” در خصوص کشته شدن یهودیان داشته است.

آقای پالی همکاری با نیروهای نازی را رد کرده بود و در سال ۲۰۰۳ به نیویورک تایمز گفته بود که وی از ترس امنیت خانواده‌اش در آنجا کار می‌کرده و گفته بود که هرگز پایش در اردوگاه نگذاشته است.

این نگهبان سابق براساس قانونی که برای کمک به پناهندگان پس از جنگ بود در سال ۱۹۴۹ از اروپا و از طریق شهر بوستون وارد خاک ایالات متحده شد.

او در نهایت در سال ۱۹۵۷ شهروندی ایالات متحده آمریکا را دریافت کرد و آن را تا زمانیکه حقیقت در مورد گذشته‌اش علنی شد در اختیار داشت.

در سال ۲۰۰۴ به او دستور داده شد که خاک ایالات متحده را ترک کند، اما با ابهامی که در خصوص شهروندی‌اش وجود داشت اخراجش به تعویق افتاده بود.

برای ۱۴ سال مقامات آمریکایی نتوانستند آلمان، اوکراین و یا لهستان را راضی کنند تا پالی را در خاک خود راه دهند. اما در نهایت سال گذشته اعلام شد که آلمان در این خصوص تجدید نظر کرده و او را خواهد پذیرفت.

در آلمان براساس یک قانون که برای مواقع انساندوستانه و یا سیاسی استفاده می‌شود به آقای پالی اجازه اقامت داده شد.

با این همه پس از ورود وی به خاک آلمان، مقامات آلمانی اعلام کردند برای محاکمه وی به اتهام جرایم جنگی مردد هستند زیرا اسناد و مدارک کافی در این خصوص وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Iran
notruf

     job