fblike job contact English English English 

انقلابی دیگر در فرانسه

دیروز، پاریس یک شنبه سیاه را از سر گذراند. حرکت اعتراضی نسبتاً آرام “جلیقه زردها” که از سه هفته پیش در فرانسه آغاز شده بود، شنبه اول دسامبر با خشنوتی بی‌سابقه همراه شد و بسیاری را شگفت‌زده کرد. افراط گرایانی از چپ و راست، همراه به تخریب‌کنندگان حرفه‌ای توانستند از تظاهرات “جلیقه زردها” سوءاستفاده نمایند و با نفوذ در صفوف آنان شرایطی را به وجود آوردند که بیشتر به شورش شباهت داشت. تظاهرات خشونت‌بار، آشوب و هرج و مرج ‌ در برخی از مناطق معروف پاریس از جمله میدان معروف “شارل دوُگل اِتوال” و خیابان‌های اطراف خیابان “شانزه‌لیزه” به حدی گسترش یافت که به تعبیر برخی از تحلیگران فرانسوی، شرایط مشاهده‌شده بیشتر به شرایط شورش و یا انقلاب شباهت داشت.

تظاهرات خشونت‌بار دیروز در پاریس، با حمله به پلیس ضدشورش فرانسه، شکستن و به آتش کشیدن خودروها و ساختمان‌ها، فقط در این شهر به زخمی شدن ١۳۳ نفر از جمله نزدیک به ۲۰ نفر از نیروهای پلیس انجامید.
دیروز ۴١۲ نفر فقط در پاریس بازداشت شدند که ۳۷۸ نفر در بازداشت بسر می‌برند. این، آمار رسمی است که از سوی وزرات کشور فرانسه ارائه شده است. برخی از احزاب مخالف تعداد زخمی‌شدگان و بازداشت‌شدگان را بسیار بیش از وزرات کشور می‌دانند.

شدت درگیری‌های دیروز موجب شد امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه بلافاصله از “بوئنوس آیرس”، محل برپایی اجلاس “گروه ٢٠” مجبور به واکنش شود. امانوئل ماکرون گفت: «آنچه امروز در پاریس روی داد هیچ ارتباطی با بیان مسالمت‌آمیز یک خشم مشروع ندارد». وی در ادامه تأکید کرد: «عاملان این خشونت‌ها نه خواهان تغییر هستند و نه بهبود اوضاع؛ آنها تنها به دنبال آشوب و برهم زدن نظم هستند».

در همین حال، “کریستف کاستانر”، وزیر کشور فرانسه نیز دیشب از تلویزیون “شبکه یک” فرانسه، بروز ناآرامی‌ها و اقدامات خرابکارانه در تداوم جنبش “جلیقه زردها” را ناشی از «استراتژی مدیریت‌شده توسط برهم زنندگان حرفه‌ای نظم عمومی» دانست و آنرا به شدت محکوم کرد. وی با اشاره به نفوذ افراد خرابکار و سوءاستفاده آنها از این جنبش اعتراضی، یادآور شده که عده ای «تنها برای غارت، شکستن، دزدی، مجروح کردن و حتی کشتن» به خیابان آمده بودند.

۶۶ هزار نیروی پلیس و ژاندارمری مسئولیت برپایی نظم در میان ۶۵ هزار معترض را در سراسر کشور برعهده داشتند؛ با این حال در برخی از نقاط فرانسه خصوصاً در مناطقی از پاریس، تظاهرات به خشونت کشیده شد و کنترل اوضاع از دست نیروهای انتظامی خارج شد.

بیش از ۲۰۰ مورد آتش‌سوزی خودرو و اماکن نیز در جریان اعتراضات روز شنبه رخ داده است. برخی منابع در برآورد اولیه میزان خسارات وارد فقط در شهر پاریس را بیش از ۱۰ میلیارد یورو برآورد می‌کنند، هرچند این رقم هنوز تأیید نشده است.

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه، در کانون اعتراضات “جلیقه زردها” قرار دارد و بسیاری از آنان، خواهان استعفای او هستند. تظاهرکنندگان به سیاست‌های اقتصادی دولت معترض هستند.

با آشوب در روز شنبه، امانوئل ماکرون تصمیم گرفت که هر چه سریعتر از آرژانتین به فرانسه برگردد.
نشست شورای امنیتی فرانسه، امروز با حضور رئیس جمهوری، “ادوارفیلیپ” نخست وزیر و “کریستف کاستانر” وزیر کشور، برگزار می‌شود. برای بررسی آشوب‌های صورت‌گرفته در کشور، خانم “پارلی” وزیر دفاع فرانسه، تعرض به نمادِ فرانسه و سرباز گمنام در میدان “شارل دوُگل اِتوال” پاریس را به شدت محکوم کرد و آن را توهین به جمهوریت فرانسه خواند.

“ادوار فیلیپ” نخست وزیر فرانسه، سفر فردا به لهستان برای شرکت در اجلاس اقلیمی “کاپ ۲۴ ” را به خاطر وضعیت حاد کشور لغو کرد.

یادآور می‌شویم تظاهرات مشابه شنبۀ هفته گذشته ٣ آذر/ ٢٤ نوامبر “جلیقه زردها” در پاریس، با مقیاس کمتری از خشونت همراه بود. این تظاهرات که در خیابان شانزه لیزه بر گزار شد بود، با حمله و آتش زدن خودرو ها و برخی از ساختمان های این خیبان همراه بود. در آن روز در پاریس، ١۰٣ تن از تظاهرکنندگانی دستگیر شدند که به تخریب مغازه‌های لوکس در خیابان “شانزه‌لیزه” مبادرت کرده بودند.

جنبش “جلیقه زردها” که ابتدا در اعتراض به وضع مالیات بر سوخت‌های فسیلی و افزایش قیمت بنزین و گازوئیل شکل گرفت، اینک دامنه گسترده‌تری به خود گرفته و تجلی اعتراض و خشم مردمی است که طی سال‌های اخیر بیشترین فشارهای اقتصادی را بر گردن خود لمس کرده و خواهان عدالت اقتصادی در کشور هستند. در این راستا، اقشار متوسط جامعه که روز بروز قدرت خریدشان پایین می‌آید و سخت‌تر از گذشته روزگار را می‌گذرانند، در سراسر فرانسه به این جنبش پیوسته و خواهان اصلاح وضعیت اقتصادی و برکناری دولت کنونی هستند.

این جنبش از پشتیبانی شمار بیشتری از مردم فرانسه برخورد است. برخی از نظر سنجی ها می گویند که نزدیک به ۸۰ در صد مردم فرانسه از این جنبش حمایت می کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact