fblike job contact English English English 

رشد دوباره یهودی‌ستیزی در آلمان

٨٠ سالگی “شب کریستال”

هشتاد سال پیش در ٩ نوامبر سال ١٩٣٨ میلادی، گروه‌های فشار حزب ناسیونال سوسیالیست آلمان به رهبری هیتلر در سراسر کشور به مغازه‌های یهودیان حمله بردند، کنیسه‌های آن‌ها را به آتش کشیدند و صدها تن را کشتند؛ این شب در آلمان به “شب پوگروم” یا “شب کریستال” معروف است؛ به همین مناسبت، امشب در سراسر آلمان مراسمی خاص برگزار می‌شود.

روز ٩ نوامبر تنها تجدیدکننده خاطره تلخ حمله به یهودیان در آلمان نیست؛ دو حادثه تاریخی دیگر نیز بر اهمیت این روز می‌افزایند:  ٩ نوامبر سال ١٩٨٩ دیوار برلین فروریخت و این مقدمه وحدت دوباره آلمان بود. روز ٩ نوامبر سال ١٩١٨ نیز یک انقلاب ناگهانی به حیات امپراطوری پایان داد و در آلمان جمهوری اعلام شد.
به مناسبات این ٣ رویداد تاریخی مهم،  “فرانک والتر اشتاین مایر” رئیس جمهور آلمان ضمن سخنرانی در مجلس فدرال، آلمانی‌ها را به یک «وطن‌دوستی دموکراتیک» دعوت کرد که به نظر او شباهتی به ناسیونالیسم ندارد.

رشد دوباره یهودی‌ستیزی در آلمان
به گزارش رسانه‌ها قرار است بعد از ظهر امروز آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز در جمع یهودیان این کشور سخنرانی کند. هدف اصلی این سخنرانی از یک سو دلداری از قربانیان جنایت نازی‌ها و بازماندگان آن‌ها و از سوی دیگر هشدار نسبت به رشد یهودی‌ستیزی در سال‌های اخیر است.
یک تحقیق طولانی دانشگاهی که نتایج آن هفته گذشته اعلام شد، نشان می‌دهد که در حال حاضر ٤٠ درصد آلمانی‌ها با استقرار یک رژیم خودکامه در کشورشان مشکلی ندارند.

همزمان، هفته‌نامه “اشترن”، در گزارشی پیرامون یهودی‌ستیزی در آلمان می نویسد: «کارنامه آلمان بد است؛ نفرت علیه یهودیان همچنان بالا است، این را دستکم آمار رسمی تأیید می کند». براساس این آمار، در سال ٢٠۱٧ در مجموع ١٤۵٣ مورد اقدامات یهودی‌ستیزانه نزد پلیس به ثبت رسیده است. این رقم در سال ٢٠۱۶ نیز ١٤۶٨ مورد بوده که عامل ٩۵ درصد آن ها راستگرایان افراطی بوده‌اند.

در آلمان، مسلمانان نیز در حرکات یهودی‌ستیزانه نقش دارند، اما این نقش در مقایسه با راستگرایان آلمانی بسیار کم‌رنگ است. به گزارش “اشترن”، در سال ٢٠۱٧ تنها ٢۵ مورد درگیری مسلمانان با یهودیان به ثبت رسیده که تنها دو درصد است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact