fblike job contact English English English 

چیپ‌های (تراشه)جاسوسی چین در آلمان

خبرگزاری بلومبرگ درباره حمله ارتش چین از طریق نصب چیپ‌های جاسوسی در کامپوترهای اپل و آمازون پرده برداشت، حزب دموکرات آزاد آلمان از دولت این کشور خواست تاثیرات احتمالی چنین حمله‌‌ای را بررسی کند.
میشائل تویرر، معاون رئیس فراکسیون حزب دموکرات آزادبه روزنامه اقتصادی “هندلزبلات” گفت: «ضروری است که دولت بی‌درنگ وضعیت تهدید‌آمیز چنین حمله‌ای را تجزیه و تحلیل کند.» به گفته او این خطر وجود دارد که اقتصاد آلمان “قربانی جاسوسی صنعتی برنامه‌ریزی شده چین” شود.

خبرگزاری بلومبرگ در گزارش خود یادآور شده که حدود سه سال است تحقیقات مخفیانه‌ای در آمریکا درباره چیپ‌های جاسوسی چین در جریان است.

در گزارش بلومبرگ همچنین آمده است که چیپ‌های جاسوسی چینی نهایتا در پلاتین‌های اصلی شرکت آمریکایی “Supermicro” تعبیه شده‌اند. این شرکت برای بسیاری نام‌آشنا نیست، اما محصولات آن برای تولید سرورها از اهمیت زیادی برخوردار است.

چیپ نصب شده در پلاتین اصلی سوپرمیکرو می‌تواند با کمک سرور با خارج ارتباط برقرار و به این ترتیب امکان جاسوسی را فراهم کند. گفته می‌شود که اپل و آمازون چیپ روی پلاتین سوپرمیکرو را در سال ۲۰۱۵ کشف کرده‌اند.

شرکت‌های آلمانی و خطر چیپ‌های جاسوسی چین

یوهانس کاسپار، کارشناس حریم خصوصی اطلاعاتی، حمله هکرهای چینی از طریض چیپ‌های جاسوسی را یک سناریوی واقعی می‌داند.

در گزارش بلومبرگ هم آمده است که واحد ویژه ارتش چین به شرکت‌های چینی رشوه پرداخت کرده است تا این شرکت‌ها چیپ‌های جاسوسی در اندازه دانه برنج را در درون هزاران سخت‌افزار اپل و آمازون جاسازی کنند که در چین ساخته شده‌اند.

اما یوهانس کاسپار گفته است که حملات هکرها نه تنها از طریق نصب اجزای کوچک چیپ قابل تصور است، بلکه می‌تواند در نصب عادی چیپ‌ها نیز نقش داشته باشد. به باور این کارشناس آلمانی وابستگی یک طرفه صنعت سخت‌افزاری به تولیدکنندگان و شرکت‌های ارزان چینی زمینه خوبی برای نصب چیپ‌های جاسوسی فراهم می‌کند.

انجمن آلمانی Bitkom هم هشدار داده است که اگر گزارش‌ها درست باشد شرکت‌های آلمانی هم به طور مستقیم تحت نفوذ قرار گرفته‌اند و به ویژه آن شرکت‌هایی که با اقتصاد جهانی بیشتر در ارتباط هستند.

آرنه شون بلوم، رئیس اداره فدرال امنیت اطلاعات و تکنولوژی هم تاکید کرده است که موضوع نصب چیپ‌های جاسوسی را بسیار جدی گرفته است. به گفته او مشکل دستکاری سخت افزاری مدتهاست آشکار شده و برای حل این مشکل اطمینان از تولیدکنندگان و کنترل کامل “زنجیره صدور” می‌تواند کمک کند.

دویچه وله

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact