fblike job contact English English English 

پیمان امنیتی ایران، روسیه، چین، هند و افغانستان

نخستین نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه با عنوان گفت‌وگوی امنیتی منطقه ای آغاز به کار کرد. این نشست با حضور نمایندگان امنیتی از کشورهای ایران، روسیه، چین، هندوستان و افغانستان با نام گفت‌وگوی امنیتی منطقه‌ای برگزار می‌شود.
این نخستین نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه با مشارکت کشورهای روسیه، چین، هند و افغانستان است که با ابتکار جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود. «نیکولای پاتروشف» دبیرشورای امنیت فدراسیون روسیه، «آجیت دوال» مشاور امنیت ملی نخست وزیر هند،‌ «حمدالله محب» مشاور امنیت ملی افغانستان و «دانگ جینگ وی» مقام امنیت ملی چین، نمایندگی‌های کشورهایشان را در این نشست بر عهده دارند.
علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی عصر امروز در نشست خبری پیرامون این نشست حضور خواهد یافت و فردا با مشاور امنیت ملی افغانستان و دبیر شورای امنیت فدراسیون روسیه دیدار خواهد کرد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی در نشست گفت‌وگوی امنیتی منطقه‌ای، خواستار قطع مسیرهای تأمین مالی تروریست‌ها و استفاده از ظرفیت‌های اطلاعاتی و امنیتی مشترک برای ایجاد هم‌افزایی و اثرگذاری بیشتر شد و اظهار کرد: لازم است در کنار ساختارهای موجود، گفت‌وگو و همکاری مشترک در سطوح بالا ادامه یابد تا امکان حل مشکلات منطقه با سرعتی بیشتر از روند توسعه و نفوذ تروریسم فراهم شود.

علی شمخانی همچنین در سخنرانی افتتاحیه نخستین نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه با عنوان گفت‌وگوی امنیتی منطقه‌ای، تأکید کرد: تداوم گفت‌وگوهای سازنده، نقشی مهم در ایجاد امنیت،‌ صلح و رفاه برای منطقه خواهد داشت.

دبیر شورای عالی امنیت ملی، اقدام تروریستی اخیر در شهر اهواز توسط یک گروهک وابسته به بیگانگان را نشان دهنده تلاش سازمان یافته جریان تروریسم و حامیان آن‌ها برای ایجاد ناامنی عنوان و ضمن محکوم کردن این اقدام ضد انسانی خاطرنشان کرد: این حادثه تروریستی، بار دیگر معضل برخورد دوگانه برخی از مدعیان دروغین مبارزه با تروریسم را به تصویر کشاند و واقعیت عریان پشتیبان و حامیان تروریسم‌ها را که حتی حاضر به محکوم کردن این جنایت نیز نشدند، در معرض نگاه جهانیان است.

وی با تقبیح معیارهای دوگانه از سوی برخی کشورها در مواجهه با تروریسم افزود: استفاده ابزاری از تروریسم با حمایت مالی، ‌سیاسی و لجستیک، تولید و اشاعه مبانی اعتقادی انحرافی و تکفیری و دخالت در امور داخلی کشورها و اشغالگری به بهانه مبارزه با تروریسم از مصادیق روشن اتخاذ استاندارد دوگانه است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تهدید تروریسم را جدی و رو به گسترش دانست و تصریح کرد: همچنان هزاران تروریست در سوریه و دیگر کشورها مانده‌اند و آینده و ثبات منطقه را در صورت عدم مقابله جدی با مخاطره مواجه خواهند ساخت.

دریابان شمخانی با اشاره به مستندات اطلاعاتی موجود در خصوص نبود اراده جدی در هیأت حاکمه آمریکا برای حذف داعش اظهارکرد: هواپیماهای آمریکایی بارها و به رغم داشتن اطلاعات دقیق از حضور تروریست‌ها در مناطق مشخص،‌ حاضر به انجام عملیات هوایی علیه آن‌ها نشدند و در مواردی برای آن‌ها بارریزی داشته و یا سران داعش را از محاصره ارتش‌های سوریه و عراق نجات داده‌اند.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در بخش دیگری از سخنان خود، مقابله با مبانی فکری تروریسم، رفع مشکلات داخلی در کشورهای مورد هدف و حذف مداخله خارجی را عرصه‌های اصلی مبارزه با تروریست توصیف کرد و پیشنهادهای خود را برای گسترش همکاری‌ها و دستیابی به معماری امنیتی جدید مبتنی بر نقش و توان کشورهای منطقه ارائه داد.

دبیر شورای امنیت ملی روسیه: تروریسم دشمن مشترک ماست

نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه نیز در این نشست ابتکار جمهوری اسلامی ایران در برگزاری نشست گفت‌وگوی امنیتی منطقه‌ای را گامی تأثیرگذار در افزایش هماهنگی منطقه ای در زمینه مقابله با تهدید تروریسم و برقراری امنیت پایدار عنوان کرد و اظهار داشت: تروریسم دشمن مشترک ماست و باید تمام تلاش خود را برای مقابله با آن در تعامل با یکدیگر و نهادهای بین‌المللی متمرکز کنیم.

وی با استقبال از ایجاد دبیرخانه دائمی اجلاس دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه و برگزاری سالانه این نشست، آمادگی فدراسیون روسیه برای کمک به ایجاد سازوکارهای مشترک در این زمینه را اعلام کرد.

پاتروشف خاطرنشان ساخت: حضور نظامی آمریکا در افغانستان نه تنها تأثیری در ایجاد ثبات و امنیت نداشته، بلکه موجب پیچیده‌تر شدن بحران امنیتی در این کشور شده است.

مشاور امنیت ملی افغانستان: کنار ایران و در خط مقدم مبارزه با تروریسم هستیم

«حمدالله محب» مشاور امنیت ملی افغانستان نیز در نشست گفت‌وگوی امنیتی منطقه‌ای طی سخنانی اظهار داشت: افغانستان در کنار ایران در خط مقدم مقابله با تروریسم است.

وی افزود: تا زمانی که گروه‌های تروریستی در افغانستان از حمایت مالی و تسلیحاتی خارجی برخوردارند، امکان برخورد مؤثر با آنها وجود ندارد.

وی با تأکید بر ضرورت تداوم برگزاری نشست‌هایی از این دست خاطرنشان کرد: ایجاد کارگروه مشترک برای دستیابی به سازوکارهای منطقه‌ای برای مقابله با تهدیدات ناشی از تروریسم از الزاماتی است که باید از سوی مقامات امنیتی کشورهای منطقه مورد توجه و اقدام قرار بگیرد.

مشاور امنیت ملی هند: تروریسم با اتکای به مواد مخدر رشد کرده است

آجیت دوال، مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر هند نیز طی سخنانی، برگزاری این نشست را در تقویت درک مشترک نسبت به تهدیدات و اتخاذ راهکارهای مقابله‌ای بسیار مفید دانست و اظهار داشت: تروریست‌ها در آسیای میانه با اتکا به منابع حاصل از تجارت مواد مخدر خود را تقویت می‌کنند و لازم است در طراحی سازوکارهای جلوگیری از توسعه فعالیت و نفوذ تروریسم موضوع مسدودسازی کانال‌های تامین مالی این گروه‌ها به صورت جدی مدنظر قرار بگیرد.

راهکار چین برای تسهیل مبارزه با تروریسم

مقام امنیت ملی چین به عنوان آخرین سخنران اجلاس، خواستار تلاش اعضای این نشست برای تدوین سازوکارهای ایجاد امنیت منطقه‌ای و اشتراک‌گذاری بانک اطلاعاتی عناصر تروریست برای تسهیل مقابله مشترک شد.

نماینده چین همچنین آمادگی کشورش را برای فعال سازی ظرفیت سازمان شانگهای برای مقابله با تهدیدات جریان تروریسم و تقویت توانمندی‌های مقابله با گروه‌های افراطی خشونت‌گرا اعلام کرد.

نخستین نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه با مشارکت کشورهای روسیه، چین، هند و افغانستان و با ابتکار جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. مقامات عالی امنیتی کشورهای شرکت کننده در این اجلاس در ابتدای سخنان خود حادثه تروریستی اخیر در اهواز را محکوم و با دولت و ملت ایران ابراز همدردی کردند. جمع بندی نشست در کنفرانس مطبوعاتی دبیر شورای عالی امنیت ملی بعد از ظهر امروز چهارشنبه ارائه خواهد شد.

برگرفت از تابناک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact