fblike job contact English English English 

دیدار با ترامپ

پروزیر اساعیلی معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور در توئیتر خود نوشت:

سوال ‎کریستین امانپور مجری CNN: امروز ‎ترامپ در توییتی شما را مردی دوست‌داشتنی خوانده و دوباره از ملاقات گفته است.

‎روحانی: به جای حرف، صداقت و جدیت لازم است. او دو سال پیگیر دیدار است. این ملاقات باید زمانی انجام شود که واقعا به نفع دو ملت و دو کشور باشد.

 

در حالی که حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در نیویورک به سر می‌برد، علی‌اکبر ولایتی، وزیر پیشین امورخارجه و مشاور کنونی رهبر ایران، روز سه‌شنبه ۲۵ سپتامبر درباره اظهارات اخیر مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا گفت: “خواب آشفته ترامپ و پمپئو هرگز تعبیر نخواهد شد و این قطعی است.” همچنین دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه چند ساعت پیش از سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با انتشار توئیتی نوشت: “با وجود درخواست‌ها، برنامه‌ای برای دیدار با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران ندارم، شاید یک روز در آینده. من مطمئنم که او (روحانی) مردی کاملا خوشایند است.”

دو روز پیش، پومپئو در گفت‌وگو با شبکه خبری فاکس گفت که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا آماده دیدار با مقام‌های ایرانی در نیویورک است. او اضافه کرد که رهبر ایران “صحنه‌گردان واقعی” ایران است و ترامپ آمادگی دیدار با او را نیز دارد.

اما حسن روحانی روز دوشنبه بدون آنکه به صورت قطعی دیدار با مقامات آمریکایی به ویژه ترامپ را رد کند، گفت که دیدار “به تنهایی موضوعیت ندارد” و “زمانی انجام می‌شود که ما امید داریم اختلافات کمتر شده و به نکات مثبتی دست خواهیم یافت.”

همچنین ولایتی روز سه‌شنبه در حاشیه یک مراسم برای بزرگداشت سالگرد جنگ ایران و عراق، با رد این درخواست دیدار گفت: “به هیچ وجه تحت تاثیر تبلیغات سوء با هدف تضعیف روحیه جمهوری اسلامی ایران قرار نخواهیم گرفت.”

در حالی که تا چند هفته دیگر تحریم‌ها علیه صادرات نفت ایران به اجرا گذاشته خواهد شد، ولایتی اضافه کرد: “بی تردید امکان ندارد که فروش نفت ایران با فشار آمریکا و متحدانش به صفر برسد.”

مشاور رهبر عالیقدر ایران آیت الله خامنه‌ای مدعی شد که “ایران می تواند براساس دیپلماسی نگاه به شرق اقتصاد خود را بهبود بخشد.”

او درباره تلاش اروپایی‌ها برای حفظ برجام نیز گفت: “اروپایی ها تاکنون در سخن نه منفی که تا حدودی مثبت بوده اند اما انتظار ما از آنها عمل کردن به تعهدات است.”

 مشاور رهبر عالیقدر ایران آیت الله مدعی شد که “دنیای آینده نه دنیای تک قطبی که به حتم چند قطبی است و قدرت های بزرگی چون روسیه و چین و مجموعه کشورهای اسلامی بویژه مجموعه کشورهای جبهه مقاومت (یعنی ضد اسرائیلی) و اروپای متحد قدرت های آینده دنیا هستند.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact