fblike job contact English English English 

شهر نجف از ایرانیان خالی شد

علت اصلی کاهش زائران ایرانی در عراق گران شدن دلار است. مبادلات پولی کشور نباید بر اساس دلار باشد تا بر رفت امدها میان دو کشور نشانی بر جای گذارد.

یک هفته پس از اجرایی شدن دور نخست تحریم های اقتصادی آمریکا بر علیه ایران و سقوط بی اندازۀ ارزش پول ملی این کشور تنها طی شش ماه، شهر نجف که آرامگاه امام علی نخستین امام شیعیان در آن قرار دارد و یکی از قطب های گردشگری مذهبی برای شیعیان ایرانی به شمار می آید، از زائران ایرانی خالی شده است و به شدت بر اقتصاد و صنعت گردشگری عراق تأثیر گذاشته است.

هر سال به غیر از اربعین که در آن شیعیان از نقاط مختلف به سمت کربلا می روند و مهمترین گردهمایی شیعیان محسوب می شود، بیش از یک میلیون و نیم نفر مسلمان به نجف می آیند که طبق گفتۀ “صائب ابو غنیم” رئیس اتحادیۀ هتلداران نجف، بیش از ٨٥ درصد آنها را همواره زائران ایرانی تشکیل می داده اند. وی می گوید که بسیاری از زائران ایرانی پس از اجرایی شدن تحریم های آمریکا، رزرو هتل خود را لغو کرده اند؛ این در حالیست که شهر نجف در ماه اوت به مناسبت جشن های مذهبی خود را آمادۀ پذیرایی از زائران زیادی نموده بود.

در شهر نجف که در ١۵٠ کیلومتری جنوب بغداد واقع شده است، حتی نوشتۀ تمامی تابلوها به زبان فارسی ترجمه شده است و این زبان بیش از هر زبان دیگری در مکالمات روزمرۀ مردان و زنان محجبه در خیابان های این شهر به گوش می رسد.

صنعت گردشگری عراق منحصراً متکی بر زائرانی است که به شهرهای زیارتی نجف و کربلا سفر می کنند و با کاهش تعداد زائران ایرانی به دنبال سقوط ارزش ریال و بحران های اقتصادی ناشی از تحریم های آمریکا، به شدت رو به افول گراییده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact