fblike job contact English English English 

یهودیان آلمان کلاه نپوشند


رهبر یهودیان آلمان به دنبال حملات یهودستیزانه در این کشور از یهودیان این کشور خواسته است از پوشیدن کلاه کیپا (یارمولکا) خودداری کنند. جوزف شوستر، رئیس شورای مرکزی یهودیان آلمان، به رادیو برلین گفت که یهودیان باید در شهرهای بزرگ آلمان نهایت احتیاط را به خرج دهند.

اظهارات آقای شوستر در آستانه تجمع “برلین کیپا می‌پوشد” در پایتخت آلمان برای همبستگی با یهودیان عنوان شد. جوزف شوستر گفته است اگر آلمان‌ها در مقابل یهودستیزی به پا نخیزند، دموکراسی در این کشور در معرض تهدید خواهد بود. هفته پیش به دو مرد جوان که کیپا به سر داشتند حمله شد. در ویدیویی که از این حمله منتشر شد، مهاجم با کمربندش به این دو جوان حمله کرد و کلمات یهودستیزانه بر زبان آورد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان این حمله را محکوم کرده است.

سازمان‌های یهودی آلمان از این حمله و افزایش تهدیدها و اهانت‌های یهودستیزانه در این کشور ابراز نگرانی کرده‌اند. خانم مرکل گفته است به جز یهودستیزی از سوی گروه‌های دست راستی، تهدیدهایی هم از سوی پناهجویان مسلمان در آلمان صورت می‌گیرد.

شورای مرکزی مسلمانان آلمان هم حملات اخیر به یهودیان آلمان را محکوم کرده است. این شورا گفته است “یهودستیزی، نژادپرستی و نفرت، گناهان بزرگی در اسلام هستند و ما چنین چیزی را بر نمی‌تابیم.”

از زمان سقوط دیوار برلین در سال ۱۹۸۹ شمار یهودیان آلمان رو به افزایش بوده است. تا پیش از آن، جمعیت یهودیان آلمان زیر ۳۰ هزار نفر بود اما ورود یهودیانی از کشورهای شوروی سابق تعداد آنها را به بیش از ۲۰۰ هزار نفر رسانده است.

بی بی سی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact