fblike job contact English English English 

جایزه جهانی کارل آلمان

سیاستمداران آلمانی جایزه جهانی کارل (شارمانی) سال ۲۰۱۸ را به امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه دادند. این جایزه، به خاطر تلاش های ماکرون برای حفظ یکپارچگی اتحادیه اروپا روز جمعه هشتم دسامبر در شهر آخن آلمان به وی اعطا شد.

یک روز پس از اختصاص یافتن جایزه جهانی کارل یا شارمانی آلمان به امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه، بسیاری از سیاستمداران آلمان این اقدام را ستودند. از جمله “آرمین لاشت” نخست وزیر ایالت نوردراین وستفالن این اقدام را “خوب و به موقع” دانست، زیرا “در دورانی که بر مخالفان اتحادیه اروپا افزوده شده، ماکرون اندیشه تقویت اتحادیه اروپا را زنده کرده است”.

شهردار آخن نیز ضمن ابراز خوشحالی از گزینش رئیس جمهور فرانسه، از ماکرون به عنوان “پیشگام نوسازی رویای اروپائی” نام برد.

جایزه بین المللی کارل یا شارمانی آلمان از سال ۱۹۵۰ میلادی هر سال به شخصیت یا نهادی اعطا می شود که در جهت وحدت اروپا کوشیده است. این جایزه یادآور نام “کارل کبیر” امپراطور قرن هشتم است که به خاطر فتوحات بزرگ خود در تاریخ آلمان جایگاهی ویژه دارد.

هیئت داوران جایزه کارل گفته است: “این جایزه از جمله به این دلیل به آقای ماکرون اعطا می شود که پس از پیروزی خود در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، هنگام ورود به کاخ ورسای دستور داد سرود اروپا پخش شود. او، به خاطر تلاش در مسیر وحدت اروپا شایسته دریافت چنین جایزه ای هست”.

 

شهردار کلان شهر آخن نیز ضمن ابراز خرسندی از تصمیم مدیریت جایزه کارل اظهار داشت: “پرزیدنت ماکرون در دورانی توفانی برای تقویت اتحادیه اروپا کوشیده و رویائی قدرتمند را برای یک اروپای نو نمایندگی می کند”.

مدیریت جایزه کارل همچنین اقدامات امانوئل ماکرون را برای مقابله با “هرنوع ناسیونالیسم و انزواطلبی و حل بحران های اروپا” ستوده است. جایزه کارل روز دهم ماه مه سال ۲۰۱۸ طی مراسمی بزرگ به امانوئل ماکرون تقدیم خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact