Thursday, 10. July 2014  ir    ir ir
انزجار وزیر دارایی آلمان از حماقت‌های آمریکا انزجار وزیر دارایی آلمان از حماقت‌های آمریکا
بازداشت دو فرد متهم به جاسوسی برای سازمان اطلاعات مخفی آمریکا در خاک آلمان، آن‌هم در کمتر از یک هفته به چالشی جدی برای... انزجار وزیر دارایی آلمان از حماقت‌های آمریکا

wolfgang schwebeller

بازداشت دو فرد متهم به جاسوسی برای سازمان اطلاعات مخفی آمریکا در خاک آلمان، آن‌هم در کمتر از یک هفته به چالشی جدی برای روابط دو کشور تبدیل شده است. برملا شدن فعالیت ‌جاسوسی یکی از کارمندان وزات دفاع آلمان برای دولت آمریکا، خشم سیاستمداران آلمانی را برانگیخته است.

به نقل از وزارت دفاع آلمان، کارمند این وزارت‌خانه با توجه به موقعیت شغلی خود به اطلاعات داخلی و محرمانه دسترسی داشته است.

مجله خبری “اشپیگل” در سایت اینترنتی خود نوشته است که فرد بازداشت‌شده از حدود یک سال پیش به عنوان سخنران در بخش سیاسی این وزارت‌خانه و در زمینه “سیاست امنیت بین‌الملل” فعالیت داشته است.

اتهام جاسوسی این فرد بر پایه مستندات سازمان ضدجاسوسی نظامی وابسته به ارتش آلمان مطرح شده است. این سازمان این شخص را از یک ماه پیش به دلیل ارتباطات مشکوک بیش از اندازه با کارمندان کنسولگری آمریکا زیرنظر داشته است.

به نقل از “اشپیگل‌ آنلاین” مأموران به شواهدی دست یافته‌اند که از ارائه اطلاعات توسط این فرد به کارمندان کنسولگری آمریکا خبر می‌دهد.

به نقل از دایره بازرسان این پرونده، یک سری از شواهد جمع‌آوری شده حاکی از فعالیت‌های جاسوسی این فرد است.

اما تا کنون هیچ مدرک قاطعی که حکم بازداشت او را توجیه کند، در دست نیست.

به همین علت این فرد روز چهارشنبه (۹ ژوئیه/ ۱۸ تیر) پس از یک بازجویی طولانی، بازرسی منزل مسکونی‌اش در حومه برلین و نیز دفتر کارش در وزارت دفاع آزاد شده است.

یکی از کارمندان اداره اطلاعات مخفی آلمان نیز از یک هفته پیش به دلیل دریافت پول در ازای ارائه اطلاعات به سازمان اطلاعات مخفی آمریکا در بازداشت به سر می‌برد.

“به حال این همه حماقت باید گریه کرد”

ولفگانگ شویبله، وزیر دارایی آلمان، آمریکا را به “حماقت” متهم کرده است. شویبله در یک گفتگوی تلویزیونی تصریح کرد که آلمان بدون همکاری سازمان اطلاعات مخفی آمریکا قادر نخواهد بود در برابر تهدید‌های تروریستی از خود دفاع کند.

وزیر دارایی آلمان در ادامه افزود: «اما این بدان معنا نیست که آمریکایی‌ها می‌توانند آدم‌های درجه سوم ما را اجیر کنند. این فقط نشانه حماقت است و به حال این‌همه حماقت فقط باید گریه کرد.» او همچنین تأکید کرد که این ماجرا برای صدر اعظم آلمان نیز هرچه باشد، “جالب” نیست.

اورسولا فون‌ درلاین، وزیر دفاع آلمان نیز از آمریکا خواسته تا پیامدهای این ماجرا را بپذیرد. او تأکید کرد: «واشنگتن باید دوباره با ما به یک نقطه نظر مشترک برسد که نشان دهد همکاری‌های مشترک ما در آینده چگونه خواهد بود.»

defence minister germany

اورسولا فون درلاین، وزیر دفاع آلمان

او تصریح کرد که اعتماد آلمان به آمریکا پس از افشاگری‌های ادوارد اسنودن خدشه‌دار شده است.

وزیر دفاع آلمان افزود سیاستی که به روابط بلند مدت و پراطمینان علاقمند است، باید برای سازمان‌های اطلاعاتی روشن کند که هر اقدام ممکن، نمی‌تواند از نظر سیاسی نیز قابل پذیرش باشد.

به حال به نظر می‌رسد ابعاد این ماجرا هنوز برای واشنگتن روشن نیست. سفر هیئتی از وزارت خارجه آلمان به واشنگتن برای گفتگو با مقامات آمریکایی در مورد فعالیت‌های جاسوسی این کشور در خاک آلمان نیز موفقیت قابل ذکری نداشته است.

روبرت روتگن، مدیر این هیئت پس از گفتگو با مقامات آمریکایی در واشنگتن، اذعان کرد که هیچ نشانی مبنی بر اینکه موضع آمریکایی‌ها در مدت زمانی قابل پیش‌بینی تغییر خواهد کرد، دیده نمی‌شود.

او از بی‌اطلاعی سیاستمداران آمریکایی از ابعاد این ماجرا ابراز تعجب کرد و افزود خسارات ناشی از این فعالیت‌های جاسوسی نه در رسانه‌های آمریکایی مطرح است و نه سیاست‌مداران این کشور از آن خبر دارند.

dw.de

iranerbild

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.