fblike job contact English English English 

غذای خدایان

ترنس کِمپ مک‌کنا (انگلیسی: Terence Kemp McKenna؛ ۱۶ نوامبر ۱۹۴۶ – ۳ آوریل ۲۰۰۰) متخصص مردم‌گیاه‌شناسی، عارف، و شمن‌باور اهل ایالات متحده آمریکا بود. او از مصرف قارچ‌های جادو، آیاهواسکا و دی‌متیل‌تریپتامین برای تجربه سطوح دیگر آگاهی دفاع می‌کرد.

تئوری میمون نشئه (Stoned Ape)
ترنس مک‌کنا در کتاب خود غذای خدایان (به انگلیسی: Food of the Gods) تئوری میمون نشئهٔ خود را مطرح کرد. او در این تئوری می‌گوید که ممکن است قارچ‌های جادویی حاوی ترکیب روان‌گردان سیلوسایبین نقش مهمی در تکامل گونهٔ انسان نخستین (Homo eractus) به انسان امروزی (Homo sapiens) و ایجاد زبان و فرهنگ ایفا کرده باشند. او در کتاب خود گفته که انسان‌های نخستین بعد از پایین آمدن از درخت شروع به امتحان و مصرف انواع جدیدی از غذاهای موجود در طبیعت کرده‌اند و قارچ‌های روان‌گردان را که به صورت گسترده‌ای در طبیعت وجود داشته را وارد زنجیره غذایی خود کرده‌اند؛ مصرف میزان کم از این قارچ‌ها می‌تواند باعث تحریک آمیزش جنسی، افزایش دقت بینایی (و در نتیجه شکار بهتر) شود همچنین این قارچ‌ها به دلیل ایجاد حس‌آمیزی می‌توانند جرقه‌ای برای اختراع زبان توسط بشر بوده باشد.

در اوایل سال ۱۹۷۰ ترنس مک‌کنا همراه برادرش دنیس مک‌کنا به یک تکنیک جدید در زمینه کاشت و پرورش قارچ‌های سیلوسایبین دست یافتند و آن‌ها کتابی در همین رابطه با نام Psilocybin – Magic Mushroom Grower’s Guide منتشر کردند. دنیس و برادرش برای اولین بار یک روش معتبر برای کاشت سیلوسایبین در خانه آوردند.

آیاهواسکا اصطلاحاً به معجونی از چند گیاه مختلف اطلاق می‌شود که سالهاست در بین ساکنین آمازون به عنوان معجونی شفابخش در درمان بیماری‌ها یا برای ارتباط با ارواح (خلسه) استفاده می‌شود. روان‌گردان اصلی و قدرتمند موجود در این معجون دی‌متیل‌تریپتامین یا همان دی‌ام‌تی می‌باشد. این ماده درصورت خورده شدن در بدن توسط آنزیم مونوآمین اکسیداز تجزیه و غیرفعال می‌شود بنابراین در این معجون گیاهی حاوی مسدودکننده این آنزیم (MAOi) وجود دارد و به این ترتیب این معجون فعال می‌شود و اثرات روان‌گردان خود را بجای می‌گذارد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact